پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۲۴۸
۲۲ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۰:۲۶
اقتصاددریایی - پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تحولات عظیم و کاملا مشهودی که در شهرستان هایی، چون سیریک رخ داد، هرمزگان را به قطب اول اقتصادی کشور و شهرستان سیریک را به قطب صید و صیادی تبدیل کرد.

سیریک قبل و بعد از انقلاب

به گزارش اقتصاددریایی،گروه استان‌ها، مختار رحیمی: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تحولات عظیمی در سراسر کشور رخ داد که در استان هرمزگان و شهرستان‌های آن از قبیل شهر سیریک، این تحولات کاملاً مشهود بوده و استان هرمزگان را به قطب اول اقتصادی کشور و شهرستان سیریک را به قطب صیادی و صید تبدیل کرد. تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی استان هرمزگان و شهرستان‌های این استان از قبیل سیریک جزو استان‌های بسیار محروم بوده است.

به برکت انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف استان و شهرستان‌ها شاهد رشد و جهش فراوانی بوده ایم، به طوری که پیشرفت‌های سیریک در دوران پس از انقلاب قابل قیاس با قبل از آن نیست و تفاوت در عرصه‌های مختلف از زمین تا آسمان است.

پازل خدمات دولتی در «سیریک» تکمیل شد

سیریک در دوران قبل از انقلاب به عنوان یکی از بخش‌های شهرستان میناب و از مناطق محروم در کشور بوده که از گردونه پیشرفت و توسعه همانند دیگر مناطق کشور عقب رانده شده بود و فقر و محرومیت در جای جای این شهر مرزی و پهناور موج می‌زد.

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، سیریک از نظر شاخص‌های آموزشی، بهداشتی، علمی، اقتصادی، کشاورزی، راه و عمرانی و غیره.... در رتبه‌های پایینی بود. اما به برکت انقلاب اسلامی و توجه به مناطق محروم این شهر در مدار رشد و پیشرفت قرار گرفت.

سیریک با ارتقا از بخش به شهرستان در آستانه تحول بزرگ توسعه‌ای قرار گرفت، به گونه‌ای که براساس قانون و ضوابط تقسیمات کشوری و طبق مصوبه هیأت دولت در سال ۱۳۸۶ بخش سیریک به شهرستان ارتقا پیدا کرد و اکنون به قطب صید و صیادی و صنعتی و تأمین کننده انرژی هسته‌ای در کشور تبدیل شده است، این تغییر و دگرگونی را در حوزه‌های صید و صیادی، عمرانی بیشتر از دیگر حوزه‌ها می‌توان مشاهده کرد.

شتاب بخشی شرق هرمزگان با قرار گرفتن در طرح توسعه سواحل مکران

زمینه‌هایی مانند آبرسانی، صید و صیادی، تجارت، مخابرات، تربیت بدنی، بهداشت و درمان نیز تحولات شگرفی بعد از انقلاب اسلامی در سیریک ایجاد کرده است، در صورتی که بسیاری از این تغییرات و پیشرفت‌ها حتی گوشه‌ای از آن تا قبل از انقلاب نبوده و شهرها و روستاهای سیریک رنگ محرومیت به خود داشتند. ولی اکنون به همت شعارهای عدالت طلبانه انقلاب و توزیع عادلانه امکانات و خدمات بسیاری در روستاها و شهرها رخ داده که توسعه زیرساخت‌های آب و فاضلاب و آب آشامیدنی، مخابرات، شیلات و راه از مولود انقلاب بوده است.

یکی دیگر از مزایای بزرگ سیریک قرار گرفتن در طرح توسعه سواحل مکران است که خوشبختانه شخص رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و مجموعه دولت‌ها و نظام جمهوری اسلامی ایران نگاه ویژه ای نسبت به این طرح دارند و توسعه زیرساخت‌ها یکی از برنامه‌های این طرح است.

توجه به توان‌های محیطی ایران با رویکرد اقتصاد دریامحور و برپایه اقتصاد مقاومتی در سال‌های ا خیر مورد توجه اغلب کارشناسان و مسؤولان کشوری بوده است که بخشی از این رویکرد می‌تواند توسعه منطقه‌ای سواحل مکران که از شهرستان میناب، سیریک و جاسک در شرق هرمزگان تا شرق شهرستان چابهار است.

لذا شهرستان سیریک در شرق هرمزگان که در مسیر سواحل مکران قرار گرفته به موازات اجرای طرح‌های بزرگ و ملی در منطقه، توسعه همه جانبه این شهرستان از مدت‌ها در دستور جدی دولت مردان و مسؤولان بوده و در آستانه تحول و پیشرفت بزرگی است.

نیروگاه حرارتی برق کرپان تا آغاز عملیات اجرایی نیروگاه اتمی ایران هرمز در کندال سیریک

یکی از طرح‌های مهم ملی و توسعه‌ای سیریک که می‌تواند این منطقه بندری را توسعه دهد، ساخت نیروگاه بخار ۱۴۰۰ مگاواتی و پُست فشار قوی که در جهت افزایش تولید برق در استان و کشور و در راستای طرح توسعه سواحل مکران قرار دارد، خواهد بود.

کلنگ احداث این نیروگاه برق هسته‌ای در روستای کرپان از توابع شهرستان سیریک و با تأمین مالی (فاینانس) دولت روسیه در اسفند سال ۱۳۹۵ با حضور وزیر نیروی وقت و طرف روسی آغاز و به زمین زده شد.

با ساخت واحدهای جدید نیروگاه اتمی سیریک بر اساس هدف گذاری که انجام شده ظرفیت تولید برق هسته‌ای در کشور نیز افزایش می‌یابد. آغاز عملیات اجرایی نیروگاه اتمی ایران هرمز در سیریک از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی در این بخش برای شهرستان سیریک است، نیروگاه اتمی ایران هرمز در سیریک شامل چهار واحد نیروگاه اتمی از نوع نسل توسعه یافته موسوم به نسل سوم پلاس که هر کدام با ظرفیت حداقل یک هزار و ۲۰۰ مگاوات الکتریکی در مجموع به ظرفیت پنج هزار مگاوات ساخته خواهد شد.

به طوری که با تکمیل این نیروگاه، جمهوری اسلامی ایران جایگاه نخست منطقه درتولید انرژی برق هسته‌ای را کسب خواهد کرد، و این نیروگاه اتمی در سیریک تا سال ۱۴۱۰ مطابق با سند راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران تکمیل شده و واحد نخست آن در سال ۱۴۰۷ به بهره‌برداری خواهد رسید.

تمام ۷۵ روستای سیریک برق دار هستند، که این از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی در این بخش و توجه ویژه به برق دار کردن روستاها است.اکنون تمام روستای سیریک برق دار شده اند و اهمیت توجه به روستاها به اندازه‌ای بوده که حتی به برخی روستاهای صعب العبور نیز برق رسانی شده است. البته ظرفیت پست‌های برق سیریک هم اکنون دو واحد ۶۳ هزار وات است که فعالیت می‌کنند.

اسکله چند منظوره سیریک، بزرگ‌ترین بندر تجاری و اسکله چند منظوره شرق هرمزگان

مهمترین و بزرگ‌ترین بندر تجاری و اسکله چند منظوره سیریک در شرق هرمزگان در شهرستان سیریک واقع شده است. شهرستان سیریک صاحب بزرگترین بندرگاه تجاری شد که بعد از بندر راهبردی شهید رجایی به دومین بندر در استان تبدیل شده، احداث بندر چندمنظوره سیریک در شرق هرمزگان یکی از سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران برای رونق اقتصادی مردم و با هدف تأمین معیشت ساحل‌نشینان بوده است، که از مهم‌ترین طرح‌های قابل بهره‌برداری است که در سال ۱۳۸۸ کلنگ آن به زمین زده شد و در دور دوم سفر سید ابراهیم رئیسی به استان هرمزگان به بهره برداری رسید.

سیریک هم صاحب زمین چمن ورزشی شد

از بخش‌های دیگر مورد توجه پس از انقلاب خدمات ورزشی مردم است که در این زمینه نیز اقدامات بسیار ارزنده‌ای در شهرستان سیریک اجرا شده است. در شهرستان سیریک پس از انقلاب گام‌های بلندی برای توسعه و گسترش اماکن و فضای ورزشی به خصوص در روستاها برداشته شد و به تدریج تا حدودی از یک منطقه محروم به وضعیت مناسبی رسیده است. اکنون سرانه فضای ورزشی استان نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع یعنی به ازای هر نفر ۶۹ سانتی متر است.

از مهمترین طرح‌های عمرانی اجرا شده در این بخش ساخت ورزشگاه تختی در شهر سیریک است، و در حال حاضر تعداد سالن ورزشی در سیریک نیز ۱۲ سالن است که نسبت به قبل از انقلاب از صفر به بیش از ۱۰۰ برابر رسیده است.

هرمزگان در کنار آن سیریک، کانون توسعه شیلات

هرمزگان در کنار آن سیریک، کانون توسعه شیلات کشور ایران و جزو دوازدهمین کشور صید کننده تن ماهیان در جهان است، بیش از ۶۰ فروند شناور صیادی این شهرستان در آب‌های دور فعال هستند، که سالانه حدود ۱۲ هزار تن ماهی تُن از آب‌های دور صید می‌کنند، پهناورترین استان کشور با دارابودن ۳۲۰ کیلومتر مرز آبی و همچنین ۳۲۰ هکتار مزارع پرورش میگو کم کم به قطب صید و صیادی، بهشت آبزی پروری ایران و به با اهمیت ترین شهرستان کشور در صنعت شیلات و آبزی پروری تبدیل می‌شود.

در حال حاضر در شهرستان سیریک یک واحد دانشگاه آزاد و یک واحد هم دانشگاه پیام نور به عنوان مرکز آموزشی فعال وجود دارد. این در حالی است که تا پیش از انقلاب هیچ مرکز آموزش عالی نه در استان و نه در شهرستانی مانند سیریک فعال نبوده ولی اکنون قریب به ۳۰۰ دانشجو در این دو دانشگاه مشغول به تحصیل هستند در حالی که تا پیش از انقلاب آمار دانشجویان این شهرستان صفر بوده است.

شرق هرمزگان صاحب دانشگاه علوم پزشکی شد البته دانشگاه علوم پزشکی شرق هرمزگان با مرکزیت شهرستان میناب نیز می‌باشد که این دانشگاه از سال ۱۴۰۲ اقدام به پذیرش دانشجو کرده است.

قبل از انقلاب، درمانگاه سیریک در خانه گلی بود

فاطمه عیسی زاده یکی از بازنشستگان شبکه بهداشت و درمان سیریک در گفت‌وگو با خبرنگار مهر به پیشینه مرکز بهداشت سیریک پرداخت و بیان کرد: شبکه بهداشت در سیریک برای اولین بار در سال ۱۳۴۲ توسط پزشک ژاندار مری برای مداوای سرپائی تشکیل شد، و در یک خانه گلی شروع به کار کرد.

عیسی زاده با بیان اینکه، در این درمانگاه گلی یک نفر پزشک عمومی از کشور فیلیپین تا سال ۵۷ مشغول به فعالیت بوده، تصریح کرد: در سال‌های ۵۴ تا ۵۷ یک کشتی دریایی بنام قارور یا فاروق با تجهیزات پزشکی به نزدیکی ساحل سیریک می‌آمد و کادر پزشکی را در درمانگاه سیریک مستقر می‌کرد و بیماران توسط پزشکان مورد معاینه و درمان قرار می‌گرفتند.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۰ فرد خیری اقدام به تأسیس ساختمان زایشگاه و داروخانه شبانه روزی در داخل محوطه درمانگاه قبلی کرد، که واحد زایشگاه تاکنون فعال و همچنان به حیات خود ادامه داده است.

روستایی بدون جاده و آب و برق و امکانات اولیه زندگی در سیریک نیست

فرماندار سیریک در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، گفت: روستایی بدون جاده و آب و برق و امکانات اولیه زندگی در سیریک نیست.

محمدرضا پاکروان بیان کرد: سیریک به برکت پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف با رشد و جهش فراوان روبرو است و در حوزه‌های شیلات و انرژی بیشترین جهش بوده است.

وی با بیان اینکه، هرچند در بخش‌هایی هنوز به توسعه و آبادانی کامل نرسیده ایم، تصریح کرد: ولی هر سال ما به همت دولتمردان و برکات نظام به توسعه نسبی خواهیم رسید.

تحول چشمگیر در توسعه زیرساخت‌های ورزشی بخش مرکزی شهرستان سیریک

بخشدار مرکزی شهرستان سیریک در گفت وگو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: در راستای تحقق سیاست‌های دولت مردمی در حوزه ورزش طی یک سال اخیر تحولی بزرگ در بحث زیرساخت‌های ورزشی در سطح بخش مرکزی رخ داده است به طوری که با پیگیری‌های صورت گرفته و با همت و تلاش دهیاران در روستاهای بخش مرکزی تعداد ۲۲ پروژه ورزشی در قالب زمین ورزشی چمن مصنوعی در حال احداث و انجام است که از این تعداد ۷ پروژه تکمیل و آماده بهره برداری بوده و مابقی با پیشرفت فیزیکی بالایی در حال انجام هستند که در آینده نزدیک و تا قبل از پایان دولت سیزدهم تکمیل و به بهره برداری خواهند رسید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه