پایگاه خبری اقتصاد دریایی

فشارافزایی پارس جنوبی در شرایط تحریمی عملی می‌شود؟

اما و اگرهای ساخت سکوهای ۷ هزار تنی در دل دریا

آغار احیای دریاچه ارومیه؛

کشتی به گل نشسته ارومیه به آب رسید

صنایع دریایی

فاز جدید جنگ تجاری آمریکا و چین

 اقتصاددریایی - اخیرا و در راستای تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین، پنج اتحادیه کارگری آمریکا نگرانی خود از رویکرد تهاجمی و مداخله‌گرایانه چین، برای تسلط بر بخش‌های کشتی‌سازی، دریایی و لجستیک جهانی را اعلام کردند.

صنعت کشتیرانی چاره‌ای جز پذیرش هوش مصنوعی ندارد

 اقتصاددریایی - صنعت کشتیرانی روز‌های چالش برانگیزی را می‌گذراند. شرکت‌های حمل‌و‌نقل سراسر جهان طیف گسترده‌ای از تصمیم‌های عملیاتی و تجاری را پیگیری کرده و سعی دارند در کنار بحران‌هایی مانند جنگ روسیه و اوکراین و دریای سرخ به تقاضای مشتریان پاسخ دهند و مقررات سختگیرانه در مورد انتشار کربن را رعایت کنند. بدین ترتیب رویداد‌های ژئوپلیتیکی در حال حاضر مسیر‌های تجاری را به آشفتگی کشانده و برنامه‌ریزی حمل‌ونقل دریایی را با پیچیدگی خاصی مواجه کرده است. در این راستا تصمیم‌گیری در مورد به‌کارگیری هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی و برنامه‌ریزی ابعاد گسترده‌تری یافته است، زیرا صنعت کشتیرانی چاره‌ای جز قبول هوش مصنوعی ندارد، اما همین فنّاوری چالش‌های مختلفی را سر راهِ صنعت کشتیرانی قرار می‌دهد که در نهایت به نفع این صنعت خواهد بود.

رباتیک چگونه صنعت دریایی را تغییر می‌دهد؟

 اقتصاددریایی - انقلاب دیجیتال تغییرات بزرگی را در زندگی ما به ارمغان آورده است، تعداد زیادی از خدمات آنلاین، دستگاه‌ها، نرم‌افزار‌ها و البته ربات‌ها به محرک‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی تبدیل شده‌اند. رباتیک مدرن تقریباً در تمام بخش‌ها از جمله صنعت دریایی در حال گسترش است.

دست راست نیروی دریایی ژاپن آماده خدمت می‌شود

 اقتصاددریایی - مجموعه تصاویری از ناو هواپیمابر Kaga / کاگا با شماره بدنه ۱۸۴ که حاصل تبدیل ناو بالگردبر کلاس «ایزومو» نیروی دریایی ژاپن است، در شبکه‌های اجتماعی در حال دست به دست شدن است.

رکورد طولانی‌ترین مسافت با قایق برقی شکسته شد

 اقتصاددریایی - کندلا سی 8 یک قایق برقی است که طی دستاوری شگفت انگیز توانسته است یک رکورد جدید جهانی را در زمینه پیمودن طولانی ترین مسافت ظرف 24 ساعت به ثبت برساند. کمپانی سوئدی تولید کننده قایق های برقی به تازگی موفق شده است رکورد قبلی را بشکند و با کندلا سی 8 ظرف یک شبانه روز 420 مایل دریایی (778 کیلومتر) را بپیماید. در واقع، این قایق برقی نشان داده است که حمل و نقل دریایی با استفاده از نیروی برق از پتانسیل بسیار زیادی برخوردار است و می توان از آن بهره های زیادی برد.

کاهش هزینه‌های سوخت و کربن با استفاده از گرافن در کشتی‌ها

 اقتصاددریایی - پژوهشگران دو شرکت برزیلی و کانادایی راه حل‌هایی مبتنی بر گرافن ارائه دادند که به مالکان کشتی کمک می‌کند، هزینه‌های سوخت خود را کاهش دهند و ردپای کربن را کم کنند.

ساخت سیستم جدید جلوگیری از برهم خوردن تعادل کشتی و پیشگیری از سقوط کانتینر

 اقتصاددریایی - سیستم ضد غلتش (ROLL) به منظور جلوگیری از غلتیدن کشتی به پهلوی راست و یا چپ هنگام دریانوردی و یا حوادث تحت عنوان ART به منظور ایجاد ایمنی و جلوگیری از برهم خوردن تعادل کشتی و پیشگیری از حوادث سقوط کانتینر ساخته شد.

درس‌هایی که صنعت کشتیرانی باید از حادثه پل بالتیمور بیاموزد

 اقتصاددریایی - زمانی که خبر تلخ حادثه بالتیمور منتشر شد تجزیه و تحلیل درباره تأثیرات این حادثه در صنعت کشتیرانی و پیامد‌های آن از یک سو و درس‌هایی که باید صنعت کشتیرانی از آن بیاموزد از سوی دیگر توجه مسئولان بندری و مدیران صنعت کشتیرانی به خود مشغول کرد. شاید همه دست‌اندرکاران دنبال مقصر بگردند، اما این حادثه باعث شده مقامات بندری در سراسر جهان نگران پل‌هایی باشند که ممکن است توسط کشتی‌ها ویران شود و علاوه بر خسارت جانی، خسارت مالی برجای گذارد. حالا دیگر جامعۀ دریایی به خوبی متوجه شده برای کشتی‌های بزرگ باید پل‌های بزرگ ساخت و پل‌های قدیمی دیگر جواب نمی‌دهد. بدین جهت اولین درسی که صنعت کشتیرانی باید از این حادثه بیاموزد آن است که اگر مانعی در کانال حمل‌و‌نقل ایجاد می‌کنید یا قرار است پلی بر روی رودخانه یا دریا ساخته شود متوجه باشید دیر یا زود ممکن است کشتی‌های غول‌پیکری که روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود با آن برخورد کنند؟

تحویل ۶۷ فروند کشتی کانتینری در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

 اقتصاددریایی -۶۷ فروند کشتی کانتینری به ظرفیت ۴۴۹ هزار TEU کانتینر در سه ماهه اول ۲۰۲۴ میلادی تحویل خطوط کشتیرانی کانتینری شد که یک رکورد جدید در صنعت کانتینری به شمار می‌رود.

لحظه تاریخی پرواز گروهی موشک‌ها فرارسید

 اقتصاددریایی -  شرکت لاکهید مارتین اعلام کرده است که برای اولین بار آزمایش پروازی چهار موشک ضد کشتی دوربرد (LRASM) را انجام داده است. این آزمایش که به صورت چهارگانه به پرواز درآمد، لحظه‌ای تاریخی برای این شرکت را رقم زد.

قطر سفارش کشتی‌های حامل LNG را به ۱۰۴ فروند رساند

 اقتصاددریایی -قطر با امضای یک قرارداد جدید به تعداد ۱۹ فروند کشتی حامل LNG در تاریخ اول آوریل سفارشات ساخت کشتی‌های حامل گاز LNG را به ۱۰۴ فروند رساند.

دستیابی محققان به دانش فنی تکثیر ماکرو جلبک‌های دریایی

 اقتصاددریایی -رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور از دستیابی به دانش فنی تکثیر ماکرو جلبک‌های دریایی توسط محققان این موسسه خبر داد.

پیشخوان روزنامه