پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۹۴۸
۲۸ تير ۱۴۰۰ | ۰۰:۳۰
تبدیل شدن به خودِ ایده آل و توانایی نشان دادن ویژگی‌های شخصیتی که در درون خودتان می‌شناسید، نیاز به یک تحول درونی دارد. این روندی است که در آن، شما به تدریج تغییر می‌کنید تا اجازه دهید بهترین نسخۀ خودتان شکل بگیرد و بیرون بیاید.

شخصیت شناسی

بوق خبر - تبدیل شدن به خودِ ایده آل و توانایی نشان دادن ویژگی‌های شخصیتی که در درون خودتان می‌شناسید، نیاز به یک تحول درونی دارد. این روندی است که در آن، شما به‌تدریج تغییر می‌کنید تا اجازه دهید بهترین نسخۀ خودتان شکل بگیرد و بیرون بیاید. جایی و زمانی می‌رسد است که شما دیگر تسلیم نمی‌شوید، بلکه هر روز به کار تحقق رویای خود ادامه می‌دهید. اینک برای شما نیز زمان آن فرا رسیده که به کسی که می‌خواهید تبدیل شوید.

توسعه توانمندی‌های فردی

در زندگی هر فرد زمانی فرا می‌رسد که باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد کسی باشد که خودش می‌خواهد، یا کسی است که دیگران خواسته‌اند یا می‌خواهند؟ تصمیم‌گیری در این مرحله نیاز به چیزی بیش از شجاعت یا اعتمادبه‌نفس دارد. شما به یک استراتژی برای زندگی نیاز دارید. بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم!


بیشتر بخوانید:

با این تست روانشناسی می‌فهمید که از شخصیت پنهانی خود چه می‌دانید؟

این نشانه‌ها به شما می‌گوید پارتنرتان نیمه گمشده شما نیست

این نشانه‌ها بیانگر این است که فردی دروغ می‌گوید


تبدیل شدن به خودِ ایده آل و توانایی نشان دادن ویژگی‌های شخصیتی که در خودتان می‌شناسید، نیاز به یک تحول درونی دارد. این روندی است که در آن شما، به‌تدریج تغییر می‌کنید تا اجازه دهید بهترین نسخۀ خودتان شکل بگیرد و بیرون بیاید. این شامل توانایی دستیابی تدریجی به آنچه که می‌خواهید باشید نیز هست. جایی و زمانی می‌رسد است که شما دیگر تسلیم نمی‌شوید، بلکه هر روز به کار تحقق رویای خود ادامه می‌دهید.

همه ما به‌عنوان یک فرد متولد می‌شویم؛ و لازم است که تغییر و سازگاری داشته باشیم تا وقتی‌که به فردی که می‌خواهیم باشیم، تبدیل شویم. اینک برای شما نیز زمان آن فرا رسیده که به کسی که می‌خواهید تبدیل شوید.

تبدیل شدن به خودِ ایده آل و توانایی نشان دادن ویژگی‌های شخصیتی که در خودتان می‌شناسید، نیاز به یک تحول درونی دارد. این روندی است که در آن شما، به‌تدریج تغییر می‌کنید تا اجازه دهید بهترین نسخۀ خودتان شکل بگیرد و بیرون بیاید. این شامل توانایی دستیابی تدریجی به آنچه که می‌خواهید باشید نیز هست.

جایی و زمانی می‌رسد است که شما دیگر تسلیم نمی‌شوید، بلکه هر روز به کار تحقق رویای خود ادامه می‌دهید. همه ما به‌عنوان یک فرد متولد می‌شویم؛ و لازم است که تغییر و سازگاری داشته باشیم تا وقتی‌که به فردی که می‌خواهیم باشیم، تبدیل شویم. اینک برای شما نیز زمان آن فرا رسیده که به کسی که می‌خواهید تبدیل شوید.

کلید‌هایی برای تبدیل شدن به کسی که می‌خواهید باشید

" تناقض عجیب این است که فقط وقتی می‌توانیم تغییر کنیم، که خود را همانطور که هستیم قبول کنیم. " -کارل راجرز-

کارل راجرز یکی از تأثیرگذارترین روانشناسان قرن بیستم بود. رویکرد اومانیستی (انسان گرایانه) او به ایجاد چشم‌انداز‌ها و ابزار‌های جدید در زمینه رشد و توسعه توانمندی‌های شخصی کمک کرد. این دیدگاه‌ها امروزه نیز مفید هستند. یک مسئله قابل‌تأمل که وی به آن اشاره کرد این بود که تمام افراد تقریباً بدون اینکه متوجه شود در طول زندگی خود از ماسک یا قیافۀ مبدل استفاده می‌کنند.

این ماسک‌ها محافظی هستند که به ما کمک می‌کنند از نظر اجتماعی پذیرفته شویم. با استفاده از این ماسک‌ها، افراد امیدوارند از سوی دیگران پذیرفته شوند و حتی مورد قدردانی قرار بگیرند. با توجه به این، ممکن است زمانی شما به‌سختی بتوانید خود واقعیتان را از میان قیافه‌های بسیاری که برای دیگران گرفته‌اید تشخیص دهید.

چگونه این اتفاق می‌افتد؟ این اتفاق زمانی می‌افتد که شما به‌جای اینکه بر ارزش‌ها، آرمان‌ها، آرزو‌ها و خواسته‌های خود درونی خود متمرکز باشید، زندگی‌تان را معطوف به نوع زندگی دیگران کرده‌اید. به همین دلیل خوب است که این سؤال را از خود بپرسید: چگونه می‌توانم شخصی شوم که می‌خواهم باشم؟

ممکن است شما زمان زیادی را صرف منزوی کردن صدای درونی خود کرده باشید، بنابراین، شما قبل از هر چیز باید دوباره به ندای درونتان گوش دهید. فقط در این صورت است که می‌توانید فرآیند تحول را شروع کنید. مسیری که در آن سعی نمی‌کنید خود جدیدی بسازید، بلکه اجازه می‌دهید تا خودِ واقعیتان ظهور و بروز پیدا کند. خودی که مدتی طولانی آن را خاموش کرده‌اید.

چند توصیه راهبردی

 

روشن کنید چه کسی "می‌خواهید" باشید، نه اینکه "باید" باشید

بسیاری از مردم زندگی خود را صرف کار با نسخه‌ای از خود می‌کنند که حتی دقیقاً مطابق با ارزش‌های خودشان نیست. به بیان دیگر، گاهی اوقات ممکن است تمرکز خود را بیشتر بر روی فردی که باید "باشید" بگذارید و نه کسی که "واقعاً" می‌خواهید. اگر متوجه شدید در مورد شما اینگونه است و شما کسی که "باید" هستید نه کسی که واقعاً می‌خواهید باشید؛ باید چه‌کار کنید؟ چگونه می‌توانید به شخصی که می‌خواهید باشید تبدیل شوید؟

ابتدا، مشخص کنید که می‌خواهید خود را در عرض پنج سال آینده چگونه ببینید. جزئیات اینکه می‌خواهید چه جور آدمی باشید، زندگی خود را به چه چیزی اختصاص می‌دهید و چه کسان و چه چیز‌های در اطراف شما باشند؟ سپس، به این فکر کنید که چرا می‌خواهید این‌جور آدمی باشید. آیا این خواسته شما است یا چیزی از بیرون است که شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟ آیا تصویر آینده‌تان با ارزش‌های شما متناسب است؟

پتانسیل و محدودیت‌های خود را شناسایی کنید

وقتی از خود می‌پرسید "چگونه می‌توانم به شخصی تبدیل شوم که می‌خواهم باشم؟ " ابتدا باید نقاط قوت و ضعف خود را در نظر بگیرید و ارزیابی کنید. آیا مهارت‌ها و توانایی‌هایی دارید که بتوانید با آن نسخه آینده خود را شکل دهید؟ اگر اینطور است، این توانایی‌ها را تأیید کنید و آن‌ها را توسعه بدهید. روی افزایش نقاط قوتتان کار کنید.

از طرف دیگر، شناسایی محدودیت‌های شما نیز مهم است. برای انجام این کار، شما باید از شَّر همه ماسک‌ها و قیافه‌هایی که سال‌ها پشت آن‌ها پنهان شده بودید، خلاص شوید. این کار البته با ترس و اضطراب زیادی همراه است. کسی که بیش از حد بر تشخیص و اعتبار سنجی از سوی دیگران متکی بوده، برای بازیابی و تقویت ارزش‌های خود به زمان نیاز دارد.

نقاط قوت روانشناختی خود را بیدار کنید

برای اینکه به اهدافتان برسید، احساسات، افکار و اقدامات شما باید با هم هماهنگ باشند. تمام وجود شما باید متمایل به اهدافی از زندگی باشد که مایۀ خوشبختی‌تان است. این‌که چگونه با احساس لیاقت به حالت مطلوب ذهنی دست یابید. یک راه برای رسیدن به این هدف، فعال کردن چیزی است که روانشناسان کریستوفر پترسون و مارتین سلیگمن در سال ۲۰۰۴ به‌عنوان نقاط قوت روانشناختی تعریف کردند. موارد زیر در این زمینه مناسب‌ترین است:

شور و شوق

این همان چیزی است که امید را برمی‌انگیزد. انرژی‌ای که افکار شما را برای حرکت به سمت یک هدف مشترک، تلفیق خلاقیت، اعتماد به نفس و خوش‌بینی تحریک می‌کند.

تعهد

ایجاد تعهد محکم نسبت به خود و اهداف خود گام مهمی برای موفقیت است.

معنا

هر کاری که به آن فکر می‌کنید و انجام می‌دهید باید برای هدفتان معنا داشته باشد. شما نباید هیچ کاری را اتفاقی انجام دهید یا به‌اتفاق واگذار کنید.

تعالی

این به معنای داشتن هدف و تمایل به عالی بودن است. این مفهوم مربوط به قله‌ای است که آبراهام مازلو در سلسله مراتب نیاز‌های بشری خود بیان می‌کند، جایی که فرد به خودشکوفایی می‌رسد.

ترس‌های خود را بپذیرید، آن‌ها بخشی از روند تحول هستند

یکی دیگر از جنبه‌های مهم سفر شما برای تبدیل شدن به آنچه می‌خواهید باشید، تأیید و پذیرفتن ترس است. تلاش برای پنهان کردن یا انکار وجود ترس بی‌فایده است. هیچ‌کس نمی‌تواند هیجان‌انگیزترین بخش زندگی خود را بدون ترس شروع کند. به هر حال ترس بخشی غیرقابل انکار از ذات ما و از آنچه به‌عنوان یک انسان هستیم، است.

راه حل این است که با آگاهی از ترس خود و این‌که مانع ریسک شما می‌شود و محدودیت‌هایی را برایتان ایجاد می‌کند، به حرکت به جلو ادامه دهید. وقتی این کار را انجام دهید می‌بینید که می‌توانید هر روزِ خود را بهبود بخشید.

هر روز بهترین راه را انتخاب کنید

برای تبدیل شدن به شخصی که واقعاً می‌خواهید باشید، این جنبه را به یاد داشته باشید. پیشرفت شخصی، بهبود خود و تبدیل به نسخه بهتری از خود شدن، مستلزم درک این است که چگونه هر روز بهترین مسیر را انتخاب کنید بنابراین، اگر دلسردی و ناامیدی روزانه شما را تهدید می‌کند، انتخاب کنید که کدام حالت روانی بهتر است: پذیرش شکست یا غلبه بر چالش.

در اینجا یک سناریو دیگر هم وجود دارد. اگر روزی دو گزینه پیش روی شما باشد، چه می‌کنید؟ آیا باید راه آسان را انتخاب کنید و با آنچه دیگران از شما انتظار دارند سازگار شوید؟ یا باید به تنهایی ادامه دهید، و کاری را انجام دهید که می‌خواهید؟ شما باید جرات داشته باشید که خودتان تصمیم بگیرید، و به این فکر کنید که در طولانی مدت بهترین تصمیم برای شما چیست.

این واقعیت را نادیده نگیرید که شادی و خوشبختی شما در هر مرحله به تصمیم‌گیری شما بستگی دارد. تصمیم‌گیری با شجاعت، ضمن تمرکز روی اهداف، ارزش‌ها و انتظارات، همیشه بهترین گزینه است. همیشه این را به یاد داشته باشید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه