پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۸۲۵
۲۰ تير ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۰
در ادامه به ۱۳ مورد از ویژگی‌های عجیب انسان و دلایل علمی مطرح شده برای آن‌ها می‌پردازیم.

اخبار جالب

بوق خبر - انسان‌ها رفتار‌های بسیار پیچیده‌ای دارند که گاهی توضیحی در مورد آن‌ها وجود ندارد. ما گاهی از درک یکدیگر و حتی خودمان و رفتارهایمان عاجز هستیم. مثلا چرا در موقعیت‌های جدی شروع به خندیدن می‌کنیم یا چرا مجذوب کسانی می‌شویم که رفتار‌های دیوانه واری دارند؟ برای برخی از این رفتار‌های عجیب توضیحات علمی جالبی مطرح شده تا به درک بهتر ما خود و دیگران کمک کند. در ادامه به ۱۳ مورد از ویژگی‌های عجیب انسان و دلایل علمی مطرح شده برای آن‌ها می‌پردازیم.

۱- صبح‌ها کمتر دروغ می‌گوییم

اخبار جالب

همه‌ی ما کم و بیش دروغ می‌گوییم. اما جالب است که بدانید مردم صبح‌ها کمتر از عصر‌ها دروغ می‌گویند. دانشمندان معتقدند در طول روز تمایل ما به راستگویی کم می‌شود.

کسانی که مستعد رفتار‌های نادرست هستند فارغ از زمان دروغ می‌گویند. اما افراد راستگویی که از وجدان اخلاقی قوی و خود کنترلی زیادی برخوردارند شب‌ها خسته می‌شوند و میزان صداقت آن‌ها کم می‌شود. به همین دلیل است که کارشناسان توصیه می‌کنند ملاقات‌های مهم خود را به جای عصرها، در نیمه‌ی اول روز انجام دهید.

۲- حس لامسه بر رفتار ما تأثیر می‌گذارد

اخبار جالب

حس لامسه می‌تواند روی رفتار تأثیر بگذارد. ما بسته به چیزی که بدن ما حس می‌کند، احساس اهمیت و اعتماد به نفس یا ترس و ضعف کنیم.

اگر شخص روی یک صندلی سفت بنشیند، انعطاف بیشتری از خود نشان خواهد داد، اگر شئ سردی را لمس کند، احساس تنهایی خواهد کرد، اگر شئ سختی را لمس کند، شروع به فکر کردن درباره‌ی روابط پیچیده‌ی میان افراد خواهد کرد.

کارشناسان معتقدند اگر می‌خواهید در مصاحبه‌ی شغلی تان پذیرفته شوید و این برداشت را از خود به وجود آورید که شخص جدی‌ای هستید، بهتر است رزومه‌ی خود را داخل پوشه‌ای سخت و سنگین ارائه دهید.

۳- شستن دست‌ها تردیدهایمان را کم می‌کند

اخبار جالب

شستن دست‌ها باعث «پاکیزگی» فیزیکی و روحی می‌شود. وقتی دست هایمان را می‌شوییم، تردید‌ها یا افکار منتقدانه‌ی ما درباره‌ی تصمیمات نادرست مان با آب شسته و برطرف می‌شود.

برای بسیاری از مردم تصمیم گیری کار دشواری است و آن‌ها اغلب دچار تردید می‌شوند. برای مثال موقعیتی را تصور کنید که بعد از خرید یک پیراهن، لباس زیبای دیگری را می‌بینید و از خرید خود پشیمان می‌شوید.

روانشناسان دانشگاه میشیگان گمان می‌کنند ذهن ما از شستن دست‌ها به عنوان راهی برای رها کردن خودمان و به وجود آوردن فرصتی برای یک شروع تازه و توجه کمتر به اشتباهات گذشته استفاده می‌کند.

۴- سکوت دیگران احساس ناخوشایندی در ما به وجود می‌آورد

دانشمندان پی برده اند که ۴ ثانیه سکوت کافی است تا احساس ناخوشایندی به وجود بیاید. این مسأله ناشی از ترس بنیادین ما از تعلق نداشتن به یک گروه اجتماعی و احساس پذیرفته نشدن است.

وقتی کسی ساکت می‌ماند، ما نسبت به خودمان دچار تردید می‌شویم و از متزلزل شدن موقعیت اجتماعی مان می‌ترسیم. در مقابل، زمانی که گفتگوی پر حرارتی در جریان باشد، احساس می‌کنیم دیگران خواهان ما هستند.

روانشناسان توصیه می‌کنند سعی کنید به علت ساکت ماندن شخص مقابل پی ببرید. ممکن است با این سوال متوجه شوید که دوست یا همکارتان عجله دارد و فرصت صحبت کردن ندارد.

۵- بسیاری از ما در زمان به خواب رفتن دچار تکان‌های ناگهانی می‌شویم

اخبار جالب

طبق تحقیقات، ۶۰ تا ۷۰ درصد از مردم در هنگام به خواب رفتن دچار پرش‌های ناگهانی می‌شوند. دانشمندان گمان می‌کنند این اسپاسم‌های غیر ارادی عضلانی در اثر اضطراب، نگرانی، خستگی مفرط، مصرف کافئین یا فعالیت زیاد فیزیکی رخ می‌دهند. تئوری دیگری در این رابطه بیان می‌کند هنگامی که شخص در حال به خواب رفتن است عصب‌های بدن سر درگم می‌شوند و این اسپاسم‌ها رخ می‌دهند.

تئوری دیگری هم وجود دارد که بر اساس نظریه‌ی تکاملی مطرح شده است. طبق این تئوری، اجداد ما در میان درختان می‌خوابیدند و وقتی به تدریج خواب شان می‌برد، مغز سیگنال‌هایی به سیستم عصبی بدن می‌فرستاد تا جلوی سقوط آن‌ها از بالای درختان را بگیرد.

این تکان‌های ناگهانی در زمان به خواب رفتن امری طبیعی است. برای داشتن خوابی بهتر، قبل از زمان خواب تان کمی پیاده روی کنید، کتاب بخوانید یا مدیتیشن کنید.

۶- چروکیده شدن انگشتان دست و پا

اخبار جالب

تحقیقات مختلفی نشان می‌دهد چروکیده شدن انگشتان دست به ما کمک می‌کند اشیاء خیس یا چیزی که در آب است را راحت‌تر در دستانمان بگیریم. دانشمندان گمان می‌کنند چروکیدگی انگشتان دست به اجداد ما کمک می‌کرد تا از میان گیاهان خیس یا نهر‌ها غذای خود را جمع آوری کنند. این ویژگی در انگشتان پا، به ما کمک می‌کند تا در باران بهتر راه برویم.

چروکیده شدن انگشتان دست و پا در اثر انقباض عروق خونی زیر پوست رخ می‌دهد.

۷- خندیدن در موقعیت‌های نامناسب نشان دهنده‌ی درماندگی ما است

گاهی مردم در موقعیت‌های نامناسب نمی‌توانند جلوی خندیدن خود را بگیرند. این خنده با نوعی از آن که در اثر حس شوخ طبعی رخ می‌دهد متفاوت است. خندیدن در موقعیت‌های نامناسب معمولا حاکی از درماندگی ما و وجود فشار عاطفی است.

اگر کسی بعد از یک مراسم تدفین یا تصادف نتواند جلوی خندیدن خود را بگیرد، به معنای آن نیست که این شخص سرد و بی احساس است، بلکه این خنده نشانه‌ی اضطراب است. در این حالت بدن ما سعی دارد به کمک خنده درد را تسکین دهد.

۸- افراد روان آزار را دوست داریم

افراد روان آزار توجهی به هنجار‌های اجتماعی ندارند، پرخاشگر و بی رحم هستند، بدون فکر عمل می‌کنند و از همدلی با اطرافیان خود عاجزند. با این حال، این افراد توجه ما را به خود جلب می‌کنند، مثل زمانی که طرفدار قهرمان‌های روان آزار فیلم‌ها می‌شویم.

بر اساس یک تئوری، ما تمایل داریم گهگاه از چارچوب‌های قوانین اجتماعی خارج شویم و چیز جدیدی را تجربه کنیم. تئوری دیگری در این رابطه بیان می‌کند که افراد روان آزار نوعی حیوان درنده محسوب می‌شوند. این افراد غریزه‌ی حیوانی ما را در وجودمان بیدار می‌کنند و ما را به حیوان درون خود پیوند می‌دهند. به همین خاطر در کنار آن‌ها احساس خطر نمی‌کنیم.

تشخیص افراد روان آزار بسیار دشوار است، چون آن‌ها پشت نقابی جذاب خود را پنهان می‌کنند. اما یک ویژگی وجود دارد که آن‌ها را لو می‌دهد: به دلیل آنکه این افراد فاقد احساس همدلی هستند، بعد از خمیازه‌ی دیگران، خمیازه نمی‌کشند!

۹- غیبت کردن به ما کمک می‌کند از خطر دوری کنیم

اخبار جالب

از قرار معلوم در روزگار باستان غیبت کردن اهمیت بسیار زیادی داشت. تحقیقات جدید نشان می‌دهد در آن زمان غیبت کردن تأثیر مهمی بر شنونده‌ها و گوینده‌ها داشت و نقش اجتماعی مهمی ایفا می‌کرد. در واقع غیبت کردن مردم را از خطر‌های پیش رو مطلع می‌کرد.

دانشمندان معتقدند غیبت کردن تنها یک روش ویژه برای دریافت اطلاعات است. این کار به ما کمک می‌کند دوستان و دشمنان خود را بشناسیم. در دوران ماقبل تاریخ، مردم به شکل گروه‌هایی کوچک زندگی می‌کردند و لازم بود حریفان خود و متجاوزین را بشناسند. غیبت کردن ساده‌ترین راه برای پی بردن به این مسأله بود.

۱۰- حرکت دادن چشم‌ها به ما کمک می‌کند چیزی را به خاطر بیاوریم

اخبار جالب

زمانی که سعی می‌کنیم چیزی را به خاطر اوریم، چشم هایمان را طبق الگویی مشخص به همان شکلی حرکت می‌دهیم که در زمان به خاطر سپردن اطلاعات حرکت دادیم. اما برخی دانشمندان این تئوری را قبول ندارند. آن‌ها معتقدند زمانی که سعی دارید چیزی را به خاطر آورید تنها برای آنکه توجه خود را روی مسأله‌ی مورد نظر متمرکز کنید به نقطه‌ی دیگری نگاه می‌کنید.

دلیل این مسأله هر چه باشد، حرکت دادن چشم‌ها به ما کمک می‌کند اطلاعات را به ذهن بسپاریم.

۱۱- دستمال توالت را عوض نمی‌کنیم

اخبار جالب

وقتی دستمال توالت تمام می‌شود از آنجایی که این مسأله را بی اهمیت می‌دانیم ترجیح می‌دهیم قبل از عوض کردن آن کار‌های مهم ترمان را به پایان برسانیم و بعد دستمال توالت را عوض کنیم. دانشمندان گمان می‌کنند علت اصلی این مسأله انگیزه است. ما کاری را انجام می‌دهیم که در نظرمان جالب یا دشوار باشد یا قصد داشته باشیم با انجام آن به نتایج مشخصی دست پیدا کنیم.

ما زمانی به انجام کاری تمایل پیدا می‌کنیم که آن کار ۳ نیاز روانشناختی را در ما برطرف کند: شایستگی، استقلال و ارتباط. اما نکته‌ی مهمی در عوض کردن دستمال توالت نمی‌بینیم به همین دلیل انجام آن را به زمان دیگری موکول می‌کنیم.

۱۲- بامزه بودن بچه‌ها حس مراقبت از آن‌ها را در ما بر می‌انگیزد

اخبار جالب

در نظر بسیاری از مردم بچه‌های کوچک واقعا بامزه هستند. کودکان در هنگام تولد ناتوان هستند و والدین باید تا سال‌ها از آن‌ها مراقبت کنند. ذهن انسان برای آنکه توجه او را به این مسأله حفظ کند، در انسان حس مراقبت از بچه‌ها و محبت نسبت به آن‌ها را به وجود می‌آورد.

این مسأله در مورد بچه‌های حیوانات هم به دلیل ویژگی‌های ظاهری شان صدق می‌کند. به همین دلیل است که از دیدن عکس بچه گربه‌ها لذت می‌بریم.

۱۳- راست شدن مو‌های بدن نوعی مکانیزم دفاعی باقیمانده از گذشته‌های دور است

اخبار جالب

روانشناسان دانشگاه استان اونتاریو در کانادا معتقدند راست شدن مو‌های بدن یک پدیده‌ی روانشناختی است که از اجداد حیوانی ما به ارث رسیده است. احتمالا این ویژگی برای آن‌ها فوایدی داشته، اما امروزه به ما کمکی نمی‌کند.

این حالت در اثر انقباض عضلات کوچکی رخ می‌دهد که به هر یک از تار مو‌های بدن متصل هستند. زمانی که احساس سرما می‌کنیم این انقباض باعث راست شدن مو‌های بدن ما می‌شود. علاوه بر این، در موقعیت‌های عاطفی هم این حالت را تجربه می‌کنیم.

علت این واکنش بدن، آزاد شدن هورمون استرس یعنی آدرنالین در بدن است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه