پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۶۲۴
۲۰ آبان ۱۴۰۲ | ۱۷:۱۱
ابراز تمایل وزیر گردشگری عربستان برای گردشگران هم تبارش به ایران
اقتصاددریایی - وزیر میراث فرهنگی پیش‌تر گفته بود «علاقه‌مندیم با عربستان لغو روادید انجام دهیم، از وزیر گردشگری آنها دعوت کردم به ایران سفر کند، پیشنهاد تسهیل سفر میان دو کشور را داده ایم آنها هم استقبال کرده اند، قرار شد تفاهم نامه ای تنظیم کنیم، کارشناسان ما در حال بررسی این موضوع هستند.»
به گزارش اقتصاد دریایی - از چند ماه پیش که روابط سیاسی ایران و عربستان احیا شده است، توسعه روابط گردشگری میان دو کشور در دستور کار قرار گرفته است،حالا زمان سفر فرا رسیده است فصل جدیدی از روابط فرهنگی و گردشگری و سفر گردشگرانی از دو ملت در دو سوی خلیج فارس؛ دو کشور همسایه با تاریخ و دین مشترک. گردشگران عربستان در شهرهای زیبا و مناطق جذاب گردشگری ایران، و سفر ایرانیان جدای از سفر حج و زیارت به شهرهای دیدنی سرزمین حجاز.
توسعه گردشگری ایران و عربستان

داود نخ کوب نیاسر - پس از آنکه چند هفته پیش مریم جلالی معاون وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ریاض در حاشیه مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری با مسئولان گردشگری عربستان سعودی دیدار و گفت وگو گرد، حالا سیدعزت الله ضرغامی که برای شرکت در بیست و پنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری به سمرقند در ازبکستان سفر کرده است با احمد الخطیب وزیر گردشگری عربستان دیدار و درباره توسعه گردشگری دو کشور گفت‌وگو کرده است، گفت‌وگویی پیرامون امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های حوزه گرشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی.
وزیر میراث فرهنگی پیش‌تر گفته بود «علاقه‌مندیم با عربستان لغو روادید انجام دهیم، از وزیر گردشگری آنها دعوت کردم به ایران سفر کند، پیشنهاد تسهیل سفر میان دو کشور را داده ایم آنها هم استقبال کرده اند، قرار شد تفاهم نامه ای تنظیم کنیم، کارشناسان ما در حال بررسی این موضوع هستند.»

به ایران می‌آیم؛ انتقال مرکز سازمان جهانی گردشگری از مادرید به ریاض
وزیر گردشگری عربستان سعودی ضمن پیشنهاد امضاء تفاهم‌نامه همکاری گردشگری با ایران گفت: تمایل داریم تعداد بیشتری از ایرانیان به عربستان سفر کنند و متقابلا از عربستان گردشگرانی به ایران بیایند.
احمد الخطیب در این دیدار در پاسخ به دعوت ضرغامی برای حضور در نمایشگاه گردشگری تهران گفت: بسیار خوشحالم که روابط بین ایران و عربستان مجددا گسترش یافته است ما کشورهای همسایه هستیم که تاریخ طولانی داریم. بر اساس ملاقات‌های دو جانبه که انجام شده در حوزه گردشگری با ایران همکاری خواهیم کرد، من حتما سعی می‌کنم در این رویداد گردشگری ایران است شرکت کنم.
الخطیب با اشاره به سرمایه گذاری های عربستان در حوزه گردشگری توضیح داد: قصد داریم تحولات صنعت گردشگری را جدی تر پیگیری کنیم، کمک کنیم سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) قوی‌ترشود قصد داریم مرکز سازمان جهانی گردشگری را از مادرید به ریاض منتقل کنیم، ما از دبیرکل سازمان جهانی گردشگری پشتیبانی می‌کنیم زیرا ایشان از کشورهای منطقه حمایت می کند.وی تصریح کرد: گردشگری بسیار مهم است و معنای صلح آشتی و امنیت را به ارمغان می آورد و بسیار خرسند خواهیم بود که در خاورمیانه شاهد ثبات باشیم. ما برای شکوفایی روابط هرچه بیشتر ایران و عربستان بسیار مشتاقیم و تلاش می کنیم.وزیر گردشگری عربستان پیشنهاد کرد: یک یادداشت تفاهم همکاری دو طرفه امضا شود تا در حوزه گردشگری در آینده شاهد همکاری‌های بیشتر باشیم. این یادداشت تفاهم می‌تواند متمرکز بر آموزش و نیز توسعه روابط گردشگری بین ایران و عربستان باشد، به عنوان مثال از ایران افرادی برای تشرف به حج به عربستان می‌آیند و تمایل داریم تعداد بیشتری از ایرانیان به عربستان سفر کنند و متقابلا نیز تمایل داریم از عربستان نیز گردشگرانی به ایران بیاید.ضرغامی نیز در این دیدار درباره تفاهم نامه همکاری‌های گردشگری ایران و عربستان گفت: تا کنون چنین تفاهم‌نامه‌ای نداشتیم، پیشنهاد بسیار خوبی است، کارشناسان دو کشور بر روی این تفاهم‌نامه می‌توانند کار کنند، موضوعاتی که مطرح شده است در قالب یک تفاهم‌نامه کاملا مورد تائید من است. حتی می‌توانیم تورهای تلفیقی برگزار کنیم، این تورها می‌تواند از نقاط مختلف جهان به مقصد ایران و عربستان اجرایی شود.وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: ملت‌های ما می‌توانند روی در زمینه گردشگری پایدار تلاش کنند،گردشگری حوزه بسیار خوبی برای صلح و رابطه صمیمانه پایدار بین ملت هاست و درباره عربستان و ایران، گردشگری می‌تواند پیشران این موضوع باشد.
وی گفت: تسهیل در صدور روادید و تقویت پروازها و همچنین تسهیل در گردشگری زمینی از جمله پیشنهادهای ما است که با توجه به توافق های انجام شده با عراق، گردشگران عربستانی می‌توانند از طریق عراق به به صورت زمینی به ایران سفر کنند.
ضرغامی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به توانمندی ایران در حوزه صنایع دستی و نیز مرمت آثار تاریخی، توجه به این دو حوزه نیز می تواند روابط ما را تقویت کند.

مطالعه احیای روابط گردشگری با مصر را آغاز کردیم
 در همین راستا وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: بررسی و مطالعه احیای روابط گردشگری با مصر را آغاز کرده‌ایم و منتظر تصمیمات دیپلماتیک وزارت امور خارجه هستیم. 

گردشگری ایران و مصر برای دو ملت مفید است
در همین چارچوب سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ایرنا گفت: با توجه به ویژگی‌های تمدنی و جاذبه‌های گردشگری تاریخی و فرهنگی، روابط گردشگری با مصر حتما یکی از ارتباطات مفید میان ملت‌های دو کشور است.وی گفت: وزارت میراث فرهنگی با نگاه اولویت و مزیت بررسی و مطالعه احیای روابط گردشگری با مصر را آغاز کرده است، رییس انجمن دفاتر خدماتی مسافرت هوایی (حرمت الله رفیعی ) به نمایندگی از بخش خصوصی از چند ماه پیش با هماهنگی که با ما داشتند طی سفر به مصر مقدمات و مذاکراتی را برای همکاری بخش خصوصی آغاز کرده است.
وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد: البته برای احیای گردشگری با مصر، ملاحظات وزارت خارجه مورد نظر ماست، مطالعات ما هم در حال انجام است بخش خصوصی هم در حال پیگیری است، در نهایت با هماهنگی وزارت خارجه و وزارت میراث فرهنگی و بخش خصوصی تلاش می کنیم روابط گردشگری با مصر هم آغاز شود.وزیر میراث فرهنگی افزود: توسعه گردشگری با کشورها و تسهیل سفر به ایران اولویت ماست ؛ یکی از اینها لغو روادید است، طرح لغو روادید با ۶۸ کشور را به دولت پیشنهاد کردیم. این پیشنهاد مورد توافق ما و وزارت خارجه است. ما در پنج گروه، کشورها را مشخص کردیم که هر یک از این کشورها، ویژگی خاصی دارند. وزارت خارجه نیز درباره این کشورها توافق کرده است.
‌وی گفت: نخستین گام لغو روادید سفرهای گروهی گردشگران روسیه بود، گروه اول با آغاز هفته گردشگری به ایران آمدند، راه برای بقیه هم باز است با این نوع تسهیلات قطعا ورود گردشگران خارجی به کشور در ماه های پیش رو افزایش می‌یابد.
ضرغامی با اشاره به تمایل ازبکستان برای راه اندازی سفرهای ارزان به ایران گفت: در اجلاس مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری که چند روز آینده در این کشور برگزار می‌شود، حتما در این باره مذاکره می‌کنیم مردم ما هم دوست دارند به شهرهای آسیای میانه از سمرقند و بخارا و تاشکند که تاریخ و فرهنگ مشترک داریم سفر کنند ما هم وظیفه داریم سفرشان را تسهیل کنیم و تلاش می کنیم شرایط فراهم شود. حتما اجلاس سه جانبه‌ای (ایران، ترکمنستان و ازبکستان) در ازبکستان خواهیم داشت که باعث می‌شود گردشگری میان این سه کشور با دسترسی زمینی و تسهیل روادید، تقویت شود.

لغو روادید با عربستان را دنبال می کنیم
وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: تسهیل و لغو روادید با همسایگان غربی و جنوبی هم در دستور کار ماست، نخستین اقدام سال گذشته با عراق انجام شد، اکنون حتی گردشگران عراقی با خودروی شخصی از مرز زمینی به راحتی وارد ایران می شوند، همزمان با هفته گردشگری تردد از مرز شلمچه افتتاح شد، ۵ مرز دیگر هم به زودی این خدمات را به عراقی ها خواهد داد.
وی به سفر مریم جلالی معاون صنایع دستی به عنوان نماینده وزیر به ریاض در روز جهانی گردشگری اشاره کرد و افزود: علاقه مندیم با عربستان لغو روادید انجام دهیم، از وزیر گردشگری آنها دعوت کردم به ایران سفر کند، پیشنهاد تسهیل سفر میان دو کشور را داده ایم آنها هم استقبال کرده اند، قرار شد تفاهم نامه ای تنظیم کنیم، کارشناسان ما در حال بررسی این موضوع هستند.

موانع توسعه گردشگری ایران و عربستان برداشته می‌شود
 معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گفت: راه های رفع موانع توسعه روابط گردشگری ایران و عربستان بررسی شد.  مریم جلالی دهکردی که برای شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری به ریاض پایتخت عربستان سعودی سفر کرد در همین راستا اظهار داشت: در ریاض با سلطان المسلم معاون بین الملل و گردشگری خارجی وزارت گردشگری عربستان سعودی دیدار و گفت‌وگو کردم. وی افزود: در این دیدار راه های رفع موانع توسعه روابط گردشگری ایران و عربستان بررسی و قرار شد تفاهمنامه هایی تنظیم و بین مقامات دو کشور تبادل شود .جلالی گفت: در این دیدار پیام سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزیر گردشگری عربستان سعودی را به سلطان المسلم ارائه کردم، در این پیام از مقام عالی وزارت عربستان برای سفر به ایران دعوت شده است که قرار شد برنامه ریزی و هماهنگی های لازم انجام شود. وی افزود:‌در این ملاقات ضمن برشمردن توانایی و ظرفیت های دو کشور در حوزه های مختلف گردشگری و صنایع دستی بر تبادل نظر و ادامه رایزنی‌ها در سطوح مختلف برای شناسایی زمینه‌های مختلف همکاری گفت‌وگو کردیم.
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه