پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۵۹۵
۲۸ مهر ۱۴۰۲ | ۱۳:۱۷
انهدام شناور دریایی با پهپاد انتحاری ابابیل ۲ و «آرش» در رزمایش ارتش
اقتصاددریایی - در جریان برگزاری رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش جمهوری اسلامی ایران، پهپاد انتحاری ابابیل ۲ با موفقیت هدف خود در عمق دریا را منهدم کرده است.

به گزارش اقتصادسرآمد از تسنیم، در جریان برگزاری رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش، پهپاد انتحاری ابابیل ۲ با موفقیت شناور هدف را در دریا منهدم کرد. در همین رابطه و در جریان برگزاری رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش جمهوری اسلامی ایران، پهپاد انتحاری ابابیل ۲ با موفقیت هدف خود در عمق دریا را منهدم کرده است.
بر اساس این گزارش، پهپاد انتحاری ابابیل دو با پرواز از یکی از شناورهای نیروی دریایی ارتش توانست با موفقیت شناور هدف در عمق دریا را منهدم کند.

 پهپادهای انتحاری نداجا


 امیر سرتیپ علیرضا شیخ، سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش گفت: در این مرحله از رزمایش، پهپادهای انهدامی نیروی دریایی ارتش شامل باور ۵، ژوبین و آرش که از مبدأ دریا و عرشه یگان‌های سطحی نیروی دریایی ارتش در قالب ناودسته پهپادبر این نیرو در نقاط مختلف به پرواز درآمده بودند، با طی مسافت طولانی اهداف خود در ساحل و دریا را با موفقیت مورد اصابت قرار دادند.
وی افزود: پایش و رصد محیط پیرامونی در دریا و همچنین شناسایی اهداف دریایی نیز از دیگر ماموریت‌هایی بود که توسط پهپادهای عمود پرواز چمروش نیروی دریایی ارتش و از مبدأ یگان‌های شناور انجام شد.
شیخ تصریح کرد: تمرین پرواز پهپادهای شناسایی نیروی دریایی ارتش فراتر از مرزهای دریایی و ایجاد اشراف اطلاعاتی برای یگان‌های شناور از دیگر ماموریت‌های اجرا شده در این بخش از رزمایش بود و تحرکات یگانهای فرامنطقه‌ای از نزدیک رصد و مستند سازی شد.
رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش، از ۱۲ مهرماه با شرکت قریب ۲۰۰ فروند انواع پهپاد از یگان‌های منتخب نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران در گستره جغرافیای جمهوری اسلامی ایران از آب‌های گرم خلیج فارس و دریای عمان در جنوب تا مناطق شرق، غرب، شمال و مرکز کشور آغاز شده است.
حفظ و ارتقای آمادگی رزمی، آزمایش دقت و قدرت تسلیحات، آزمایش قابلیت‌های سامانه‌های هدایت و کنترل و توانمندی‌های پهپادها در حوزه‌های مراقبت و شناسایی، جنگ الکترونیک و رزمی از جمله اهداف این رزمایش است.

انهدام اهداف دریایی توسط پهپاد انتحاری «آرش» برای اولین بار 
در ادامه مراحل اصلی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش، از پهپادهای انهدامی آرش استفاده ویژه‌ای شده است و این پهپادها اهداف دریایی و زمینی خود را به‌صورت گسترده و با موفقیت منهدم کردند.
امیرعلیرضا شیخ سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در ادامه اجرای مراحل اصلی و عملیاتی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات انهدام هدف راداری در منطقه عمومی رزمایش با بهره‌گیری از هوش مصنوعی با موفقیت اجرا شد.
وی ادامه داد: در این مرحله از رزمایش، با شناسایی هدف راداری، این هدف با موفقیت توسط پهپاد ضدراداری امید مورد اصابت قرار گرفت.
سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش با تأکید بر اینکه در این رزمایش، از پهپادهای انهدامی آرش استفاده ویژه‌ای شده است و این پهپادها اهداف دریایی و زمینی خود را به‌صورت گسترده و با موفقیت منهدم کردند، افزود: اجرای سناریوی پروازی از قبل طراحی‌شده، مورد هدف قرار دادن اهداف مشخص‌شده توسط پهپادهای انهدامی و رزمی و به‌کارگیری بمب‌ها و موشک‌های قابل نصب روی پهپادها، جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت سیگنالی و استفاده از محموله‌های اپتیکی در گستره جغرافیای کشور از غرب، جنوب غرب، شمال شرق و منطقه اصلی رزمایش، بخشی از اقدامات نیروی‌های چهارگانه ارتش در این رزمایش بود.
امیر شیخ، نقطه‌زنی و استفاده از بمب‌های هوشمند را از ویژگی‌های بارز رزمایش تخصصی پهپادی ۱۴۰۲ ارتش توصیف کرد و اظهار داشت: در این رزمایش سامانه‌های پهپادی انهدامی و رزمی توانستند کلیه اهداف پیش‌بینی‌شده را با استفاده از مهمات هوشمند و به‌صورت نقطه‌زنی مورد اصابت قرار دهند.وی با بیان اینکه پرواز انبوه این تعداد پهپاد از پایگاه‌های مختلف زمینی، زیرزمینی و دریایی و اجرای عملیات در این حجم تا کنون سابقه نداشته است، گفت: قابلیت پرواز جمع با استفاده از هوش مصنوعی از جمله اقدامات نوآورانه در حوزه پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود که قابلیت‌های عملیاتی و تاکتیکی منحصربه‌فردی را به‌ویژه در حوزه اجرای مأموریت‌های انهدامی به‌ارمغان آورده است و این دستاوردها مرهون تلاش دانشمندان و متخصصان جوان کشور است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه