پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۵۲۶
۱۳ دی ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰
اگر در زندگی هدف مشخصی دارید و یا یک کار خیلی بزرگ و مهم انجام دادید، اما به دنبال ستایش و قدردانی شدن نیستید یعنی شما فرد موفقی هستید.

روانشناسی

بوق خبر - گاهی اوقات مقایسه کردن می‌تواند خیلی مفید باشد، اما قطعاً نه وقتی پای رضایت و موفقیت در میان باشد؛ مثل مقایسه کردن خودتان با دیگران. فقط کافی است این کار را بکنید تا ناخودآگاه احساس عدم موفقیت بکنید. مشکل مقایسه کردن همین است، یعنی مهم نیست شما چقدر موفق هستید، همیشه یک نفر هست که به‌نظر می‌آید از شما موفق‌تر است. همیشه یک‌نفر هست که بهتر، باهوش‌تر، ثروتمندتر و به نظر خوشحال‌تر است.

برای اینکه از مقایسه کردن دست بکشید کافیست تا فقط روی خودتان تمرکز کنید و بعد به دنبال نشانه‌هایی که در زیر به شما معرفی کردیم بگردید تا ببینید که شما از آنچه فکر می‌کنید موفق‌تر هستید و به همین دلیل احتمالاً خوشحال‌ترم خواهید بود. در ادامه با ما همراه باشید.

۱- آیا من دوستان صمیمی دارم؟

دوستان صمیمی بسیار نادر هستند. یک مطالعه نشان داده است که در طی ۲۰ سال گذشته شمار دوستانی از افراد که می‌توان مسائل مهم را با آن‌ها مطرح کرد از ۲.۹۴ به ۲.۰۸ کاهش یافته است. اگر بیش‌ از ۲ یا ۳ دوست نزدیک و صمیمی دارید خوشحال باشید، نه تنها به خاطر ارتباط و پیوندی که دارید بلکه به این خاطر که تأثیر آن روابط مثبت به چرخه زندگی‌تان دو برابر چیزی است که از ورزش کردن به دست آورده و همچنین به قدرتمندی ترک سیگار است!

۲- آیا من می‌توانم آدم‌های دور و اطرافم را انتخاب کنم؟

بعضی افراد کارمند‌هایی دارند که آن‌ها را دیوانه می‌کنند. بعضی افراد مشتری‌های اعصاب خوردکنی دارند. یک سری دیگر هم آشنایانی دارند که خودخواه بوده و فقط به فکر خودشان هستند.

این‌ها آن افراد را انتخاب کرده‌اند. این افراد در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌شان حضور دارند، چون خودشان این اجازه را به آن‌ها داده‌اند. افراد موفق، افراد موفق را به خودشان جذب می‌کنند. افراد سخت‌کوش، افراد سخت‌کوش را به خودشان جذب می‌کنند. افراد مهربان با افراد مهربان دیگر دم‌خور هستند. کارمندان عالی خواستار کار کردن برای کارفرمایان عالی هستند. اگر کسانی که دور و اطراف شما هستند، همان کسانی هستند که شما واقعاً دوست دارید اطرافتان باشند پس شما فرد موفقی هستید؛ وگرنه شاید وقت آن رسیده که تغییراتی ایجاد کنید.

۳- آیا من پول کافی برای انتخاب‌های مثبت دارم؟

بعضی از مردم قرض روی قرض بالا می‌آورند و حتی بدتر، بعضی‌ها مجبور به انتخاب بین چیز‌های ضروری می‌شوند (مثلاً ماشین را بنزین بزنند یا دارو تهیه کنند.). اگر شما به اندازه کافی پول درمی‌آورید و آنقدر آن را بیهوده خرج نمی‌کنید که می‌توانید با خرج کردن بخشی از آن تصمیمات مثبت بگیرید –مثلاً سرمایه‌گذاری کنید، مسافرت بروید، کلاس جدیدی را شروع کنید- پس شما موفق هستید به دو دلیل: هم به خاطر اینکه درگیر چک و قرض نشده‌اید و هم به خاطر اینکه می‌توانید از پولی که دارید برای تبدیل شدن به یک آدم موفق‌تر، استفاده کنید.

۴- آیا من شکست را فقط به منزله آموزش می‌بینیم؟

شکست خوردن خیلی بد است، اما در عین حال راهی برای رشد و یادگیری می‌باشد.

در سر راه همه همیشه مشکلات، چالش‌ها و موانع وجود خواهد داشت، اما این پایداری و سخت‌کوشی است که در نهایت پیروز می‌شود. تمام افراد موفق به دفعات شکست خورده‌اند. اگر مهم این است که با آغوش باز پذیرای شکست باشید، از آن درس بگیرید و مسئولیت کامل آن را بر عهده بگیرید. مطمئن باشید دفعه بعد بهتر عمل خواهید کرد و اوضاع یک جور دیگر خواهد بود، پس شما همین الان هم موفق هستید.

۵- آیا من دیگران را در مرکز توجه قرار می‌دهم؟

اما اگر یک کار خیلی بزرگ و مهم انجام دادید، اما به دنبال ستایش و قدردانی شدن نیستید یعنی شما فرد موفقی هستید. این یعنی شما از درون احساس غرور می‌کنید که همین مهم است. این یعنی شادی شما از موفقیت دیگران نشأت می‌گیرد. شما به بزرگ‌نمایی احتیاج ندارید، چرا که خود به خوبی به دستاوردی که بدست آورده‌اید واقفید. اگر شما از تائید شدن‌تان توسط دیگران لذت می‌برید، اما به آن احتیاجی ندارید، پس آدم موفقی هستید.

۶- آیا هدف و مقصد دارم؟

افراد موفق هدف دارند و در نتیجه آن‌ها هیجان‌زده، پرشور و نترس هستند. اگر شما هدفی دارید، چیزی که الهام‌بخش شماست، چیزی که به شما نیرو می‌دهد که بلند شوید و به آن برسید، پس شما موفق هستید، صرف‌نظر از اینکه چقدر درآمد دارید و دیگران چه فکری راجع بهتان می‌کنند! چرا؟ چون شما مطابق میل خودتان زندگی می‌کنید و این مهم‌ترین نشانه موفق بودن است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه