پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۴۷۷
۰۸ دی ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۰
"دلمیکرون" که به عنوان یک واریانت ویروس کرونا هنوز از سوی نهاد‌های رسمی و بهداشتیِ جهان واکنشی نسبت به آن صورت نگرفته در واقع سویه جدیدی از کروناویروس نیست بلکه طبق برخی از اخبار و گزارش‌های اخیر که در نشریه‌های محلی هند منتشر شده، وضعیتی احتمالی از اوج‌گیری شیوع دو سویه دلتا و امیکرون است که در غرب در حال شدت گرفتن است.

دلمیکرون

بوق خبر - نشریه آنلاینِ هندی "فرست پُست" در مطلبی در این باره آورده است: عنوان دلمیکرون از ترکیب نام سویه‌های دلتا و اُمیکرون کروناویروس گرفته شده است.

یکی از مقامات بهداشتی هند اخیرا دلمیکرون را به عنوان ترکیبی از اوج گیری همزمان سویه‌های دلتا و امیکرون نامگذاری کرده که اروپا و ایالات متحده را در برگرفته است.

کدام سازمان بهداشتی درباره دلمیکرون اظهارنظر کرده است؟

نه تنها سازمان جهانی بهداشت (WHO) بلکه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده نیز تا اکنون در مورد ادعا‌هایی مبنی بر شکل گیری سویه جدیدی از کروناویروس موسوم به دلمیکرون اظهارنظری نکرده اند.

همچنین تاکنون کارگروه ملی کووید-۱۹ در هند و شورای تحقیقات پزشکی هند (ICMR) نیز از واژه دلمیکرون استفاده نکرده اند.

واژه دلمیکرون از کجا منشا گرفته است؟

تمام گزارش‌های اخیر که در آن‌ها از کلمه دلمیکرون استفاده شده بر اساس نقل قولی از دکتر "شاشانک جوشی"، یکی از اعضای کارگروه کووید۱۹ در "مهاراشترا"ی هند بوده است.

بنابر گزارش‌ها، دکتر جوشی در اظهارات اخیر خود گفته است: دلمیکرون، شرایطی از ترکیب سویه‌های امیکرون و دلتای کروناویروس است که در اروپا و ایالات متحده باعث افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ شده است.

در حال حاضر، در حالی که برخی گزارش‌ها در مورد سویه‌ای جدید از کروناویروس با نام دلمیکرون صحبت می‌کنند، اما این چیزی نیست که دکتر جوشی در مورد آن صحبت کرده است. به نظر می‌رسد دکتر جوشی در واقع در مورد وضعیتی صحبت می‌کند که اوج گیری هر دو سویه دلتا و امیکرون، باعث افزایش موارد ابتلا به کووید۱۹ در یک منطقه خاص می‌شود.

بنابراین، دلمیکرون سویه جدیدی از کروناویروس نیست و اساساً به شرایطی گفته می‌شود که هر دو سویه دلتا و امیکرون، ۱) یا همزمان در یک بیمار مبتلا به کووید۱۹ شناسایی شوند و ۲) یا در یک منطقه به سرعت شیوع پیدا کنند.

ترکیب دو سویه دلتا و امیکرون (دلمیکرون) علائم خاصی دارد؟

تاکنون علائم متفاوتی ناشی از قرار گرفتن در وضعیت دلمیکرون گزارش نشده است.

دلمیکرون علائمی مشابه با علائم ابتلا به سویه‌های امیکرون و دلتا را دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

* دمای بالا بدن

* سرفه مداوم

* از دست دادن یا تغییر در حس بویایی یا چشایی

* سردرد

* آبریزش بینی

* گلو درد

داده‌های مطالعات جدید نشان داده است که هر دو سویه دلتا و امیکرون کروناویروس به سرعت منتقل می‌شوند با این حال محققان انگلیسی در دو مطالعه اخیر اعلام کردند افرادی که به سویه امیکرون کروناویروس مبتلا می‌شوند نسبت به افرادی که به سویه دلتای این ویروس مبتلا می‌شوند، کمتر احتمال دارد که درگیر نوع شدید این بیماری شوند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه