پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۲۰۴
۱۰ آذر ۱۴۰۰ | ۲۱:۰۰
افسردگی و اضطراب را می‌توان از شایع‌ترین بیماری‌های قرن دانست که با روندی نگران کننده در حال افزایش هستند. در این میان برخی افراد به طور دائمی ناراحت بوده و توانایی شاد بودن ندارند. اما هستند افرادی که همیشه شادند.

شادی

بوق خبر - مطالعات پیشین نشان می‌داد که ۵۰ درصد از شادی افراد توسط ژن‌های آن‌ها تعیین شده، ۱۰ درصد به شرایط آن‌ها وابسته بوده و ۴۰درصد به ویژگی‌های شخصیتی و تلاش خود فرد و نوع نگرش مثبت یا منفی هر فرد بستگی دارد.

به باورروانشناسان، این ترکیب تا حد زیادی به افراد اجازه می‌دهد که خودشان برای شاد بودن یا نبودن تصمیم بگیرند. برای چندین دهه، محققان ژنتیک رفتاری، مطالعات گسترده‌ای را روی دوقلو‌ها انجام دادند و دریافتند که بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از انگیزه شادی آن‌ها توسط عوامل ژنتیکی توضیح داده شده است.

در این مطالعات، پژوهشگران از یک تکنیک آماری برای تخمین مولفه‌های ژنتیکی و محیطی بر اساس خویشاوندی خانوادگی افراد استفاده کرده و بر اساس این آمار احتمال دادند که هم دوقلو‌های همسان و هم دوقلو‌های غیر همسان، محیط یکسانی را هنگام بزرگ شدن تجربه می‌کنند و طبیعتا باید از نظر میزان شاد بودن مشابه هم باشند، در صورتی که این موضوع در دنیای واقعی رخ نمی‌دهد.

مطالعات پیشین نشان می‌داد که ۵۰ درصد از شادی افراد توسط ژن‌های آن‌ها تعیین شده، ۱۰ درصد به شرایط آن‌ها وابسته بوده و ۴۰درصد به ویژگی‌های شخصیتی و تلاش خود فرد و نوع نگرش مثبت یا منفی هر فرد بستگی دارد.

در پاسخ به انتقادات مطرح شده، پژوهشگران برای بار دیگر به بررسی موضوع پرداخته و تلاش کردند رویکرد ظریف تری را در مورد تأثیر ژن‌ها بر شادی معرفی کنند که تعاملات بین ژنتیک و محیط ما را تشخیص می‌داد. به گزارش سیناپرس، بر اساس این مطالعات مشخص شد که ذات فردی و محیط زندگی مستقل از یکدیگر نبوده و در این میان ژنتیک مولکولی و عملکرد ژن‌ها در سطح مولکولی، نشان می‌دهد که آن‌ها به طور مداوم بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند.

یافته‌های متخصصین همچنین بیانگر این واقعیت است که ژن‌های هر فرد بر رفتار‌هایی تأثیر می‌گذارند که به افراد در انتخاب محیط خود کمک می‌کند. برای مثال، برون گرایی که از والدین به فرزندان منتقل می‌شود به کودکان کمک می‌کند گروه‌های دوستی خاص خود را بسازند.

به همین ترتیب، محیط زندگی نیز می‌تواند بیان ژن را تغییر دهد. به عنوان مثال، زمانی که مادران باردار در معرض قحطی قرار گرفتند، ژن‌های نوزادانشان بر این اساس تغییر کرده و در نتیجه نوزادان با وزنی کمتر از حد معمول و با مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی عروقی متولد شدند.

از سوی دیگر، اینکه مردم می‌توانند شادتر از آن چه هستند باشند یا نه، به حساسیت محیطی و ظرفیت آن‌ها برای تغییر آن‌ها بستگی دارد. برخی افراد نسبت به محیط خود حساس هستند و می‌توانند افکار، احساسات و رفتار خود را در واکنش به رویداد‌های منفی و مثبت به طور قابل توجهی تغییر دهند.

به گزارش سیناپرس، با این حال، برخی از افراد نیز که انعطاف پذیری ژنتیکی بیشتری دارند، نسبت به محیط حساس‌تر بوده و از این رو ظرفیت بیشتری برای تغییر دارند. این گروه از انسان‌ها ممکن است بتوانند در صورت اتخاذ یک سبک زندگی سالم، شادتر باشند.

در خاتمه محققان تاکید کردند که ژنتیک حتی اگر نقش مهمی در نحوه زندگی ما داشته باشد، به تنهایی تعیین نمی‌کند که ما چه کسی هستیم.

در این میان، آنچه مهم است، انتخاب‌هایی است که ما در مورد محل زندگی، اطرافیان و سبک زندگیمان داشته و این موارد بیشترین تاثیر را بر میزان شاد بودن دارند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه