پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۰۲۳
۰۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۲:۰۰
خیلی‌ها می‌گویند مقایسه کردن خودمان با دیگران به ما لطمه می‌زند و در مجموع کار درستی نیست. با این حال، آن‌ها هرگز سعی نکرده اند از زاویه‌ی دیگری به این موضوع نگاه کنند.

روانشناسی

بوق خبر - خیلی‌ها می‌گویند مقایسه کردن خودمان با دیگران به ما لطمه می‌زند و در مجموع کار درستی نیست. با این حال، آن‌ها هرگز سعی نکرده اند از زاویه‌ی دیگری به این موضوع نگاه کنند.

شما می‌توانید خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید و در عین حال، فردیت خود را حفظ کنید (و برخلاف باوری که هست، از دستش ندهید) و حتی اعتماد به نفس تان را بالا ببرید. اگر حتی فکر مقایسه‌ی خودتان با دیگران هم حالتان را بد می‌کند، سعی کنید آن را تبدیل به یک عادت مثبت کنید.

همانطور که از قدیم گفته اند: چیزی که نمی‌توانی شکستش دهی را به آن ملحق شو.

چرا عادت مقایسه کردن خود با دیگران همیشه هم بد نیست؟

 

۱- دستاورد‌های بیشتری خواهید داشت

وقتی خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید این کار باعث می‌شود از آن‌ها الهام بگیرید و همین مسأله به رشد شما کمک می‌کند. راندمان یا اراده‌ی دیگران می‌تواند برای شما انگیزه بخش باشد. خودتان را با این چنین آدم‌هایی مقایسه کنید و سعی کنید بهترین عادت هایشان را در خودتان ایجاد کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که تعداد لایک‌های شبکه‌های اجتماعی ارزش مقایسه کردن را ندارد.

وضعیت مالی تان را هم نباید مقایسه کنید، چون نتیجه‌ای ندارد جز اینکه فکر کنید این دنیا عادلانه نیست. به جایش، مثلاً سعی کنید متوجه شوید که چرا یک نفر چنین ثروت زیادی دارد (البته اگر آن را به ارث نبرده باشد). با این کار، متوجه می‌شوید که چقدر باید تلاش کنید تا بتوانید زندگی خوبی داشته باشید. باید ببینید آدم‌های موفق چه می‌کنند و از آن‌ها درس بگیرید.

به خاطر داشته باشید که تقلید کورکورانه فایده‌ای ندارد. این دانش باید با نیاز‌های شما تطابق پیدا کند. در این صورت، باید آگاهانه و فکر شده این دانش را به کار بگیرید، سؤال بپرسید و از دیگران صرفاً تقلید نکنید.

۲- یاد می‌گیرید که بیشتر قدر داشته هایتان را بدانید

وقتی دائماً برای بهتر و بهتر شدن تلاش می‌کنیم، معمولاً چیز‌های معمولی برایمان پیش پا افتاده می‌شوند و دیگر به چشم مان نمی‌آیند. خوشبختانه مقایسه‌ی زندگی خود با دیگران می‌تواند ما را به آدم‌های قدرشناس تری تبدیل کند. صرف اینکه بدانید جایی برای زندگی و خواب و غذایی برای خوردن دارید می‌تواند شما را قدرشناس زندگی تان کند.

بعضی آدم‌ها حتی همین‌ها را هم ندارند، بنابراین بار دیگر که خواستید در رختخواب تان بخوابید، قبل از آنکه سرتان را روی بالش بگذارید، به خودتان یادآوری کنید که چقدر از داشتن یک رختخواب گرم و نرم خوشحال هستید.

۳- کمک می‌کند با حسرت هایتان مواجه شوید

دانشمندان کانادایی در پژوهشی پی بردند مقایسه‌ی حسرت‌های خود با مال دیگران می‌تواند احساسات مثبت در ما ایجاد کند. ۱۰۴ نفر از سنین مختلف در این آزمایش شرکت کردند. از آن‌ها خواسته شد بزرگ‌ترین حسرت هایشان را با یکدیگر در میان بگذارند. آن‌هایی که فکر می‌کردند حسرت‌های دیگران بزرگ‌تر از خودشان است، حس مثبت بیشتری داشتند.

به این امر مقایسه اجتماعی رو به پایین گفته می‌شود. اعتقاد بر این است که فکر بدتر بودن وضعیت دیگران از مال ما باعث می‌شود احساس بهتری پیدا کنیم. این امر باعث می‌شود اعتماد به نفس مان بالا برود، احساسات مثبت در ما ایجاد می‌کند و اضطراب مان را از بین می‌برد.

۴- کمک می‌کند مشکلات تان را حل کنید

مقایسه‌ی خود با کسانی که از مشکلاتی که ما با آن‌ها درگیر هستیم عبور کرده اند، می‌تواند تسلی بخش و انگیزه بخش باشد. حتی می‌توانیم از آن‌ها بخواهیم که ما را مثل پدر و مادرمان نصیحت کنند. می‌توانیم بفهمیم که دیگران چطور با همان مشکلات رو به رو شدند و راه حل‌های آن‌ها را در مورد مشکلات خودمان هم به کار بگیریم. علاوه بر این، می‌توانید با فکر کردن به علت شکست دیگران جلوی بروز مشکل را از همان ابتدای کار بگیرید.

بعد از یک تجزیه و تحلیل و مقایسه‌ی موشکافانه، احتمال خرابکاری کمتر می‌شود.

۵- می‌توانید نقص‌های شخصیتی تان را برطرف کنید

واقعاً می‌شود خود را با دیگران مقایسه کرد و در عین حال، اعتماد به نفس خود را بالا برد. مثلاً اگر خیلی خجالتی هستید، می‌توانید با مقایسه‌ی خودتان با دیگران و الگو قرار دادن آن‌ها به آدم معاشرتی تری تبدیل شوید. حتی اگر ذاتاً آدم برونگرایی نباشید هم می‌توانید این کار را با تقلید از دیگران یاد بگیرید. بالاخره انسان به همین شکل تکامل یافته، یعنی از همین طریق مقایسه و تقلید.

علاوه بر این، با دیدن کسانی که رفتار بدی مشابه شما دارند می‌توانید رفتار بدتان را کنار بگذارید. این مثال‌های بارز فوراً در حافظه تان تثبیت می‌شوند و احتمالاً دیگر هرگز آن رفتار را تکرار نخواهید کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه