پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۵۰۱
۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۷
بعضی کار‌های کوچکی که هر روز انجام شان می‌دهیم می‌توانند اثری منفی بر حالت قرارگیری بدن ما داشته باشند.

تغییر فرم بدن

بوق خبر - پوسچر یا حالت قرارگیری بدن نه تنها به لحاظ سلامت جسمی بلکه به لحاظ سلامت روانی هم اهمیت دارد. وقتی حالت پوسچر یا حالت قرارگیری بدن درست باشد، کمتر خسته خواهید شد، روحیه ی بهتری خواهید داشت و حتی اگر گرفتار افسردگی باشید، به کمک تان خواهد آمد.

اما بعضی کارهای کوچکی که هر روز انجام شان می دهیم می توانند اثری منفی بر حالت قرارگیری بدن ما داشته باشند.

در ادامه با این عادت های به ظاهر بی ضرر آشنا خواهیم شد.

۱- کیف دوشی کج می اندازید

تغییر فرم بدن

استفاده از کیفی که به صورت متعادل روی بدن قرار نگیرد، یکی از بدن ترین کارهایی است که می توانید با پوسچر خود انجام دهید. شاید وسوسه شوید بزرگ ترین کیف را انتخاب کنید تا بتوانید تمام زندگی تان را با خود همه جا ببرید، اما یادتان باشد هر چه کیف سنگین تر باشد مشکل بزرگ تری ممکن است برای ستون فقرات تان ایجاد کند.

وقتی کیف تان را روی یک دوش می اندازید و وزن آن به طور مساوی پخش نمی شود، این امر ممکن است منجر به آسیب دیدن گردن و شانه ها بر اثر فشار وارد آمده، تضعیف پوسچر و حتی سردرد شود. اگر آمادگی دل کندن از کیف دوشی کج مورد علاقه تان را ندارید، گهگاه آن را سبک کنید.

۲- تلفن همراه تان را بین گوش و شانه هایتان نگه می دارید

تغییر فرم بدن

نشستن طولانی مدت و یکسره پشت میز برای پوسچرتان مفید نیست، اما این فقط نحوه ی نشستن تان نیست که می تواند به ستون فقرات تان صدمه بزند. نگه داشتن تلفن بین شانه ها و گوش شاید به آزاد شدن دست هایتان کمک کند اما در نهایت می تواند به پشت تان صدمه بزند.

گردن و شانه های شما برای ماندن در چنین حالتی آن هم به مدت طولانی ساخته نشده اند و این عادت می تواند باعث وارد آمدن فشار به قسمت فوقانی پشت شود و بنابراین پوسچرتان را تحت تأثیر قرار دهد.

۳- با لپ تاپ کار می کنید

تغییر فرم بدن

استفاده از لپ تاپ گرچه امکان کار در هر جایی را فراهم می کند، اما بهتر است در برابر وسوسه ی فرو رفتن در صندلی تان مقاومت کنید. قوز کردن و نگاه از بالا به پایین به صفحه ی لپ تاپ می تواند عضلات تان را خسته کند و در نهایت باعث تضعیف پوسچرتان شود.

در حقیقت، پژوهش ها نشان داده نگاه از بالا به پایین می تواند به اندازه ی یک وزنه ی ۲۷ کیلوگرمی به عضلات گردن فشار وارد کند.

۴- با قهوه تان شیر می خورید

تغییر فرم بدن

شیر و دیگر محصولات لبنی را گرچه جزئی از یک رژیم غذایی سالم می دانند اما این مواد غذایی می توانند باعث بروز التهاب در بدن شوند و ممکن است پشت دردی که از قبل داشتید را تشدید کنند و در نتیجه، پوسچرتان را تحت تأثیر قرار دهند. مصرف کافئین می تواند شرایط بسیار مناسبی برای کمر درد ایجاد کند و حتی منجر به پشت درد مزمن شود.

۵- زیاد اتو می کشید

تغییر فرم بدن

استفاده از اتو باعث می شود روی میز اتو خم شوید و در نتیجه، می تواند پوسچرتان را تضعیف کند. اگر زیاد اتو می کشید، از یک صندلی استفاده کنید که تکیه گاه بلندی داشته باشند و برای آنکه قوز نکنید هم یک حوله ی لوله شده پشت تان بگذارید.

۶- با پتوی سنگین می خوابید

تغییر فرم بدن

خوابیدن با یک پتوی نرم و بزرگ شاید حس راحتی دهد اما برای بلند و مرتب کردن آن هنگام درست کردن تخت باید خم شوید و از ماهیچه هایتان کمک بگیرید. برای جلوگیری از پشت درد، به دنبال پتوهای سبک تر باشید.

۷- تنیس بازی می کنید

تغییر فرم بدن

اگر به طور مرتب تنیس بازی می‌کنید باید بدانید که این ورزش می‌تواند عضلات تان را به درد آورد. وقتی پاهایتان را دائم عقب و جلو می‌کنید، این کار می‌تواند به مفصل‌های ستون فقرات فشار وارد کند و در نتیجه باعث پشت درد شود. برای جلوگیری از این مشکل، کفش‌هایی بپوشید که از قدرت ضربه گیری خوبی برخوردار باشد و قبل از شروع بازی حتماً حرکات کششی انجام دهید.

۸- عینک می‌زنید

تغییر فرم بدن

استفاده از عینک نامناسب ممکن است باعث گردن درد شود و در نتیجه، پوسچرتان را تحت تأثیر قرار دهد. وقتی سرتان را بالا می آورید تا از قسمت باز ِ پایین عینک نگاه کنید، این کار باعث وارد شدن فشار به گردن و در نتیجه، خشک شدن آن می شود.

برای جلوگیری از این مشکل، سرتان را خیلی به صفحه ی دستگاه نزدیک نکنید، به طور مرتب به خودتان استراحت دهید و در این فرصت حرکات کششی انجام دهید یا کمی پیاده روی کنید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه