پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۱۷۸
۱۱ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۶:۱۳
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به اینکه زیرساخت های لازم در بندر آستارا از سوی سازمان بنادر و دریانوردی ایجاد شده است، گفت: استانداردترین کانال ممکن در دریای خزر در بندر آستارا ایجاد شده است و این بندر مشکلی برای پذیرش کشتی ندارد.

کانال بندر آستارا؛ استانداردترین کانال در دریای خزر است

اقتصاد دریا -حسین یونسی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادرودریانوردی درباره پروژه لایروبی بندر آستارا با اشاره به اینکه پروژه مذکور به صورت جهادی از سوی سازمان بنادر و دریانوری طی بازه زمانی ۳ ماهه در بخش لایروبی کانال و حوضچه بندر آستارا به اتمام رسید، اظهار داشت: این پروژه به صورت شبانه روزی از سوی لایروب های درنظر گرفته شده سازمان بنادر و دریانوردی کامل و در نهایت از ابتدای مهرماه سال جاری پروژه به شرکت مربوطه تحویل شد.

وی ادامه داد: به دلایل اعلامی از سوی شرکت مربوطه پروژه لایروبی بندر آستارا از ابتدای مهرماه تحویل نشد و در نهایت ۲۷ مهرماه بود که از طریق تامین دلیل کارشناس رسمی دادگستری پروژه را تحویل شرکت دادیم، هر چند بهانه جویی هایی در این رابطه وجود داشت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در شرایطی تراز آب به شدت پایین آمده بود، عنوان کرد: با این وجود یک کانال کاملا استاندارد و بدون محدودیت تردد برای کشتی ها به شرکت مربوطه در بندر آستارا تحویل شد و طی ۳ تا ۴ ماهه گذشته هیچگونه محدودیت ترددی در بندر آستارا وجود نداشته است.
یونسی با تاکید بر اینکه زیرساخت های لازم به منظور تردد کشتی ها از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در بندر آستارا ایجاد شده است تا مقوله صادرات، واردات و ترانزیت از مسیر دریا به خوبی انجام شود، گفت: بندر آستارا در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است و پروژه لایروبی بندر نیز به اتمام رسید و تحویل شرکت مربوطه شد اما متاسفانه استقبال مورد انتظار از سوی صاحبان کالا و فعالان اقتصادی محقق نشده است.

وی با تاکید بر اینکه سازمان بنادر و دریانوردی زیرساخت های لازم در بندر آستارا را ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: ۲ پست اسکله در بندر وجود دارد و ظرفیت بندر آستارا معادل ۷۰۰ هزار تن است اما در حال حاضر صرفا از ۲۰۰ هزار تن ظرفیت بندر استفاده می شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در بندر آستارا مشکلی برای پذیرش کشتی ها وجود ندارد، تصریح کرد: در این بین نکته مهم این است که نمی توانیم صاحبان کالا را مجبور کنیم که از مسیر دریا، کالای خود را جابجا کنند.

یونسی ادامه داد: زیرساخت های لازم ایجاد و لایروبی بندر توسط سازمان بنادر و دریانوردی کامل شده است، انبار و بارانداز در بندر وجود دارد و از ۲ پست اسکله برخوردار هستیم و همه امکانات و زیرساخت های لازم برای تردد کشتی ها به بندر آستارا فراهم است.

وی با بیان اینکه به تازگی یک کشتی کانتینری با آبخور ۳,۸ متر به بندر آستارا آمده است، اظهار داشت: آبخور کشتی های رو-رو ۳.۵ متر است و اینکه برخی صاحبان کالا می گویند کشتی های رو-رو نمی تواند به بندر آستارا بیاید، صحیح نیست.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه