پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۱۲
۱۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۹
احتمالا اصطلاح سکته قلبی خفیف را شنیده‌اید و از خود پرسیده‌اید که چه معنایی دارد. علائم سکته قلبی خفیف می‌توانند درست شبیه به یک سکته شدید و خطرناک باشند.

سکته قلبی

بوق خبر - همانگونه که می‌دانید در شکستگی استخوان‌ها، هر استخوان می‌تواند دچار شکستگی مویی شده و یا به طور کامل بشکند. حال این سوال می‌تواند پیش آید که آیا سکته قلبی نیز می‌تواند خفیف یا شدید باشد؟ پاسخ این سوال مثبت است.

میزان آسیب به عضله قلب، خفیف یا شدید بودن حمله قلبی را تعیین می‌کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که علائم سکته قلبی خفیف ممکن است شبیه به یک حمله شدید باشد.

حمله قلبی منجر به انسداد یک یا چند عروق کرونری می‌شود و نتایج و پیامد‌های گوناگونی را ایجاد خواهد کرد. سکته قلبی چه خفیف باشد چه شدید، علائم حمله قلبی باید فورا تحت درمان قرار بگیرند.

علت سکته قلبی

بر اساس تعاریف، حمله قلبی به علت انسداد یک شریان است که خون را به عضله قلب منتقل می‌کند. این رگ‌های خونی را عروق کرونری می‌نامند. احتمالا اصطلاح “بیماری عروق کرونر” یا CAD را شنیده اید. این بدان معنی است که در یک یا چند عروق قلبی، پلاک خونی ایجاد شده و این امر باعث کاهش یا انسداد جریان خون در رگ‌ها می‌شود. پلاک خون از کلسترول LDL، چربی و دیگر مواد زائد تشکیل شده است.

تجمع پلاک خون در شریان‌ها را آترواسکلروز یا تصلب شرایین می‌نامند. به این حالت، “سخت شدن سرخرگ ها” نیز گفته می‌شود. تجمع این پلاک‌ها در طی سال‌ها اتفاق می‌افتد.

عوامل دیگری نیز می‌توانند منجر به بروز سکته قلبی شوند. یکی از شریان‌های عروق کرونر ممکن است دچار انقباض شده و مسیر جریان خون به عضله قلب را مسدود کند. گاهی اوقات مصرف سیگار یا مواد مخدر نیز می‌تواند منجر به انقباض عروق کرونر شود. انقباض می‌تواند در رگی ایجاد شود که تحت تاثیر آترواسکلروز قرار نگرفته است.

همچنین، اگرچه غیر معمول است، اما وجود پارگی و شکاف در دیواره داخلی عروق کرونر نیز می‌تواند باعث سکته قلبی شود؛ به این حالت، “قطع خود به خودی عروق کرونری” گفته می‌شود. یک شریان دارای سه دیوار یا لایه است. زمانی که خون از طریق یک پارگی در لایه داخلی نفوذ کند، می‌تواند باعث ورم و تورم رگ شده و در نتیجه جریان خون را مسدود کند.

علائم هشدار دهنده

سکته قلبی در اصطلاح پزشکی ام آی یا آنفارکتوس میوکارد نامیده می‌شود. علائم هر نوع حمله قلبی عبارتند از:

درد در قفسه سینه. در بسیاری از موارد درد قفسه سینه می‌آید و می‌رود. درد ممکن است در وسط قفسه سینه ایجاد شده و یا از یک سمت به سمت دیگر پخش شود.

تنگی نفس

تهوع، گاهی اوقات همراه با استفراغ

درد یا سوزش در یک یا هر دو دست. توجه داشته باشید که حمله قلبی تنها باعث درد در بازوی چپ نمی‌شود.

بروز درد در فک، گردن یا کمر

بروز عرق سرد

احساس خستگی غیر معمول

علائم ممکن است چند دقیقه طول کشیده، سپس از بین رفته و دوباره برگردند. این علائم باید جدی گرفته شوند، زیرا ممکن است نشان دهنده این باشند که در معرض سکته قلبی قرار گرفته اید. بسیاری از افراد مبتلا به سکته قلبی، ناراحتی سینه را نوعی “فشار” توصیف کرده اند نه “درد”. بنابراین، هر گونه فشار یا درد موجود در قفسه سینه را جدی بگیرید.

توجه داشته باشید که علائم سکته قلبی شدید یا خفیف در هر فردی متفاوت است؛ بنابراین اگر درد و فشار کمی در قفسه سینه خود احساس می‌کنید، آن را نادیده نگیرید. افرادی که آستانه تحمل درد در آن‌ها بالا است، معمولا علائم حمله قلبی را نادیده می‌گیرند. همچنین در نظر داشته باشید که اگر قبلا دچار حمله قلبی شده اید، در صورت بروز یک حمله دیگر، علائم می‌توانند بسیار متفاوت باشند.

اضطراب و سکته قلبی

احساس بیم و نگرانی شدید، یکی دیگر از علائم سکته قلبی است. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که حمله قلبی باعث می‌شود بیمار احساس کند دچار حمله عصبی شده است. اما این فرضیه خطرناک است. برخی از افراد مبتلا به حمله قلبی، سعی می‌کنند علائم خود را به سوء هاضمه، اضطراب و یا کار زیاد نسبت دهند.

علاوه بر این، اگر فشار در قفسه سینه شما کم باشد و دچار تنگی نفس خفیف شده باشید، ممکن است فکر کنید که مبتلا به علائم سکته قلبی خفیف شده‌اید. این امر می‌تواند باعث شود که این وضعیت را جدی نگیرید.

سکته قلبی خاموش چیست؟

برخی افراد ممکن است دچار سکته قلبی خاموش شوند. این حالت ناشی از انسداد موقت در عروق کرونری است. گاهی اوقات، حتی این نوع حمله، علائم و نشانه‌های سکته قلبی خفیف را نیز ایجاد نمی‌کند. حتی ممکن است فرد زمانی متوجه حمله قلبی خاموش شود، که پزشک، قلب را به دلایل دیگر معاینه کرده باشد.

در پایان، به یاد داشته باشید که علائم حمله قلبی چه شدید چه خفیف، نیاز به درمان فوری دارند. درمان سریع می‌تواند میزان آسیب وارد شده به قلب را کمتر کند.

اگر شما کلسترول بالا، فشار خون بالا، چاقی، دیابت یا سابقه بیماری قلبی دارید و یا حتی سیگار می‌کشید، در صورت احساس علائم حمله قلبی، حتما به اورژانس مراجعه کنید. گاهی اوقات، درمان سریع چیزی است که تفاوت میان حمله قلبی خفیف یا شدید را تعیین می‌کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه