پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۵۷۸
۱۸ دی ۱۴۰۰ | ۲۲:۰۰
متخصصان در یک بررسی جدید پیش بینی کرده‌اند که تا سال ۲۰۵۰ میلادی نزدیک به ۱۵۳ میلیون بزرگسال در جهان دچار عارضه زوال عقل خواهند بود.

آلزایمر

بوق خبر - بر اساس نتایج این مطالعه، تعداد بزرگسالان مبتلا به زوال عقل در سراسر جهان ممکن است از حدود ۵۷.۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ به ۱۵۲.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۵۰ افزایش یابد که از عواملی مانند چاقی دوران میانسالی، استعمال سیگار و انزوای اجتماعی ناشی می‌شود.

در حالی که پیش‌بینی می‌شود پیشرفت‌های آموزش به کاهش ۶.۲ میلیون مورد ابتلا به زوال عقل در سال ۲۰۵۰ منجر شود، اما متخصصان اظهار داشتند که این پیشرفت‌ها با روند افزایشی چاقی، قند خون بالا و استعمال دخانیات خنثی می‌شود.

به گفته آنها، عوامل خطرزا در بروز زوال عقل شامل فشار خون بالا، افسردگی، عدم تحرک بدنی، دیابت، مصرف مواد الکلی، وارد شدن ضربه به سر، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و سطح پایین تحصیلات است.

همچنین پیش بینی می‌شود که میزان زوال عقل در هر کشوری روند صعودی داشته باشد به گونه‌ای که در ژاپن تا ۲۷ درصد و در ایالات متحده حدود ۹۹.۶۷ درصد افزایش یابد.

محققان تخمین زده اند که میزان شیوع زوال عقل تا سال ۲۰۵۰ تقریبا ۱۱۷ درصد افزایش می‌یابد و تنها به دلیل رشد جمعیت سالمندان است؛ عاملی که پیش بینی می‌شود شدیدترین تاثیر را در شرق آسیا داشته باشد.

به گفته محققان در سال ۲۰۳۰ میلادی ۸۳.۲ میلیون بزرگسال مبتلا به زوال عقل و در سال ۲۰۴۰ میلادی ۱۱۶ میلیون مبتلا به این عارضه در سراسر جهان وجود خواهد داشت.

متخصصان در یک بررسی جدید پیش بینی کرده‌اند که تا سال ۲۰۵۰ میلادی نزدیک به ۱۵۳ میلیون بزرگسال در جهان دچار عارضه زوال عقل خواهند بود.

محققان موسسه سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن اظهار داشتند برای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل، سیاست گذاران باید از برنامه‌های کم هزینه ترویج ورزش، رژیم غذایی سالم و ترک سیگار حمایت کنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه