پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۳۷۶
۲۸ آذر ۱۴۰۰ | ۲۱:۰۰
نسبت جمعیت جهان بین زن و مرد در طول تاریخ با هر موقعیتی نوسان داشته است. امروزه، نسبت بین زنان و مردان مجرد نسبتاً مساوی مانده است، اما در بعضی از کشور‌ها فاصله زیادی وجود دارد.

ازدواج

بوق خبر - توضیحات مختلفی در این باره وجود دارد، از جمله رفتار خشونت آمیز با زنان، جنگ‌هایی که منجر به مهاجرت گسترده و نابرابری جنسیتی شده است که باعث شده زنان به دلیل فرصت‌های شغل بهتر، کشور‌های خود را ترک کنند. با این کار، در اینجا نگاهی می‌اندازیم به ۱۵ کشوری که مردان به دلیل کمبود زنان در یافتن همسر مشکل دارند.

لیبی

با جمعیتی که ۱.۰۷ مرد از هر ۱ زن را شامل می‌شود، لیبی بیشترین نسبت را در آفریقا دارد. این کشور برای چندین سال درگیر یک جنگ داخلی کشیده شده است که منجر به مهاجرت زنان آسیب پذیر شده است. این نقش سنتی محدودکننده زنان در جامعه لیبی را به این موارد اضافه کنید و جای تعجب نیست که بسیاری از آن‌ها برای ازدواج با هموطنان مرد خود دور می‌مانند.

فیلیپین

یکی از فقیرترین کشور‌های اقیانوس آرام، زنان فیلیپینی برای کار در خارج از کشور در استرالیا، آسیا و حتی خاورمیانه عزیمت می‌کنند. در نتیجه، نسبت بین زن و مرد (در حال حاضر ۱.۰۲ به ۱) در حال گسترش است. همچنین آمار‌های اخیر حاکی از آن است که تعداد زوج‌های متاهل کاهش یافته است و شواهد دیگری مبنی بر این که این مسئله می‌تواند به کمبود زنان مربوط شود، ارائه می‌دهد.

ایسلند

هنگامی که به ایسلند فکر می‌کنید، دو چیز معمولاً به ذهن شما خطور می‌کند: آنجا پر از یخ است (دروغ!) و بیورک به معنای واقعی کلمه تنها شخصی است که از آنجا آمده است (خوب، احتمالاً درست است). اما یک فاکتور دیگر نیز وجود دارد که باید به آن اشاره کرد: ایسلند مردان زیادی دارد. یا زنان بسیار کمی هستند. در حال حاضر، ۱.۷٪ ساکنان مرد بیشتر وجود دارد، این بدان معنی است که بسیاری از مردان به تنهایی شام‌های تنها را با شمع روشن می‌خورند. یک بار شایعه‌ای مبنی بر اینکه دولت به زنان خارجی ۵۰۰۰ دلار پیشنهاد ازدواج با مردان ایسلندی را می‌دهد، به شرط استقرار در آنجا. این نادرست به نظر می‌رسید، حتی دولت با بیانیه‌ای منکر چنین چیزی شد. خوب، خانم‌ها، شما هنوز هم می‌توانید رویای خود را ببینید، نه؟

نروژ

در سال‌های اخیر جمعیت مردان در نروژ از زنان پیشی گرفته است که بیشتر به مهاجرت نسبت می‌دهد. در حال حاضر، حدود ۱۲۰۰۰ مرد مجرد دیگر در کشور وجود دارد. بعنوان یکی از لیبرال‌ترین و برابر‌ترین کشور‌های جهان، نگرانی‌هایی وجود دارد که اختلاف جمعیت جنسیتی به نفع مردان، برخی از پیشرفت‌هایی را که زنان در دهه‌های اخیر داشته اند، تهدید کند. فقط زمان می‌تواند بگوید.

ایران

برای اولین بار در تاریخ کشور، مردان در ایران بیش از زنان هستند. یک عامل این بوده است که زنان ایرانی تحصیلات بالایی دارند و اغلب به دنبال کاری در خارج از کشور می‌روند که با مهارت آن‌ها مطابقت داشته باشد. به این موارد عدم تمایل زنان ایرانی به ازدواج و تشکیل خانواده قبل از اینکه زندگی خود را بنا کنند، اضافه کنید و می‌بینید که چرا مردان ایرانی در یافتن عشق مشکل دارند.

سوئد

مانند پسر عموی نروژی آن‌ها، تقریباً یک افزایش کوچک، اما تدریجی در نسبت زن و مرد مشاهده کرده است. امروز حدود ۱۲۰۰۰ مرد است و انتظار می‌رود این رقم افزایش یابد. یک مشکل بحران مسکن بوده است که در آن خانه‌های کافی برای اقامت شهروندان سوئد وجود ندارد. در نتیجه، بیشتر و بیشتر سوئدی‌ها به خصوص زنان مشهور و زیبا خود به خارج از کشور مهاجرت کرده اند. در این بین مهاجران از چندین کشور جنگ زده در سوئد مستقر شده اند که از این تعداد ۳۵۰۰۰ مرد خردسال هستند.

افغانستان

روزگاری، افغانستان محل زندگی یک جامعه بسیار مترقی بود که زنان می‌توانستند با دامن در خیابان‌های کابل قدم بزنند! با سرعت ۴۰ سال پیش و کشور چیزی جز جنگ و ویرانی ندیده است. البته، سوابق حقوق بشر کشور همانطور که مربوط به زنان است نیز بیچاره بوده است. در نتیجه، زنان و کودکان به تعداد زیادی مهاجرت کرده اند، در حالی که مردان برای جنگیدن در آنجا گیر کرده اند. نتیجه یک نسبت جنسیتی نابرابر بوده است.

نیجریه

نسبت ۱.۰۴ مرد به ۱ زن، نیجریه را در بالاترین سطح قاره آفریقا قرار می‌دهد. ازدواج کودکان، تعدد زوجات و ختنه دستگاه تناسلی زنان باعث شده بسیاری از زنان در جستجوی مکان‌هایی که زندگی آن‌ها بهتر خواهد بود، از کشور فرار کنند. نتیجه یک شکاف زن و مرد است که قطعاً رشد می‌کند. اخیراً دولت نسبت به تعداد مردان جوان بالغ که قادر به یافتن همسر نیستند ابراز نگرانی کرده است.

یونان

روزگاری به عنوان نقطه آغازگر مهاجران به اروپا بود که سپس به انگلیس یا فرانسه می‌روند. اما قیمت‌های نسبتاً ارزان و آب و هوای زیبا در طول سال، یونان را به مقصد نهایی بسیاری از آن‌ها تبدیل کرده است. تعداد قابل توجهی از مهاجران جدید از خاورمیانه مرد هستند، که این امر باعث افزایش نسبت جنسیت به این سمت می‌شود. نا برابری دستمزد بین زن و مرد باعث می‌شود بسیاری از زنان به سایر کشور‌های اروپایی که در آن دستمزد عادلانه تری می‌گیرند، مهاجرت کنند.

مصر

مصر پرجمعیت‌ترین کشور در جهان عرب و در میان بزرگترین قاره آفریقا است؛ بنابراین با نسبت ۱.۰۵ مرد برای هر ۱ زن، این یک عدم تعادل قابل توجه است. مصر یک جامعه سنتی پدرانه است که انتظار می‌رود زنان در خانه زندگی کنند، اما بخش زیادی از زنان مصری دارای مدارج پیشرفته و آرزو دارند که در زمینه‌های علمی، پزشکی و حقوقی کار کنند. در نتیجه، بسیاری از آن‌ها به کشور‌های مترقی‌تر مهاجرت کرده اند. این باعث شده است که بسیاری از مردان مصری قلب‌های تنها داشته باشند.

چین

پرجمعیت‌ترین کشور جهان ۴۰ میلیون مرد بیشتر از زنان دارد. این به دلیل یک مسئله غم انگیز ساخته شده توسط خودشان است: سقط جنین انتخابی جنسی و کودک کشی زن در کشوری که تعصبات جنسیتی همچنان برجسته است و اعتقاد به اینکه یک وارث مرد لازم است. این شکاف در روستا‌هایی که خانواده‌ها ارزش بیشتری برای مردان قایل می‌شوند، شیوع بیشتری دارد. دولت سرانجام رسیدگی به این مشکل را آغاز کرد. در این میان، مهاجران چینی واجد شرایط همیشه می‌توانند قلب دختران همسایه روسیه، که کمبود مرد دارند را به دست آورند.

ایالات متحده آمریکا

خوب، بنابراین قرار دادن آمریکا در این لیست کمی تقلب است. طبق آخرین سرشماری سال ۲۰۱۰، در واقع ۱۵۷ میلیون زن در ایالات متحده وجود داشته است در مقایسه با ۱۵۱.۸ مرد. با این وجود، چندین شهر بزرگ وجود دارد که تعداد مردان بیشتر از زنان است، به ویژه در لس آنجلس و لاس وگاس. لس آنجلس ۹۰،۰۰۰ مرد مجرد بیشتر از زنان است. در همین حال، در شهر سین، ۱۰۳ مرد بالای ۱۸ سال از هر ۱۰۰ زن وجود دارد. آنچه ما می‌گوییم این است، اگر شما یک زن مجرد هستید که در تمام طول سال از ماشین‌های آفتاب گیر لذت می‌برید، مردان لس آنجلس و وگاس مشتاقند که با شما وقت بگذرانند!

هندوستان

هند آماده است تا سال ۲۰۲۴ از چین به عنوان شماره ۱ کشور پرجمعیت جهان پیشی بگیرد، هند کمبود جدی زن دارد. این نسبت در حال حاضر ۱.۰۸ مرد برای هر زن است که حدود ۳۷ میلیون مرد بیشتر است. دقیقاً مانند چین، تمرکز بر انتخاب جنسیت بوده است (به نظر می‌رسد مردان هندی هنوز هم نان آور خانواده‌های خود باشند و پس از پیری پدر و مادر خود را حمایت کنند). متأسفانه به نظر می‌رسد که این شکاف طی سال‌های آینده همچنان رو به افزایش است.

امارات متحده عربی

در آغاز قرن بیستم، امارات متحده عربی فقط ۴۰۰۰۰ نفر ساکن و زنانی داشت که ۲۲۰۰۰ نفر آن‌ها را تشکیل می‌داد. اما کشف نفت این صحرا را پر از دهکده‌های ماهیگیری به مقصد گردشگری مدرن و ثروتمندی تبدیل کرد که امروزه این کشور به آن تبدیل شده است. خارجی‌ها ۸۵٪ از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و اکثراً مرد هستند. با کمبود خانم‌های مجرد، بسیاری از مردان اماراتی برای یافتن عشق از کشور خارج شده اند.

قطر

قطر در بالای لیست قرار دارد. نسبت مردان به زنان در این کشور ثروتمند و نفت خیز در خاورمیانه ۳.۴۱ به ۱ است. بدون در نظر گرفتن امارات متحده عربی فوق، هیچ کشور دیگری حتی نسبت بیشتر از ۱.۵۴ ندارد. نسبت گسترده در قطر تا حد زیادی به مهاجرت مردان نسبت داده می‌شود که اکنون ۹۴٪ کل نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه