پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۲۴۵
۱۵ آذر ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰
گیاهان دارویی تاکنون تاثیر بسزایی در درمان بیماری‌های مختلف داشته‌اند. به خصوص بر روی ویروس کرونا که ایمنی بدن در درمان آن، حرف اول را می‌زند.

گیاهان دارویی

بوق خبر - طب سنتی ایران از دیرباز تا کنون به کمک دارو‌های مختلف به درمان بیماری‌های مختلف پرداخته است. دارو‌های سنتی، ترکیباتی کاملا طبیعی هستند که با توجه به خواص درمانی گیاهان مختلف تهیه می‌شوند. در گذشته نبود امکانات و نیاز به درمان مناسب، باعث مصرف دارو‌های سنتی توسط نیاکان ما می‌شدند.

از زمان شروع ویروس کرونا متخصصان و پزشکان متعددی در کشور، راه‌های مختلفی در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی برای درمان ویروس کرونا پیشنهاد کرده اند؛ البته این موضوع در کشور باعث ایجاد ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی شد؛ به طوریکه اواخر تابستان جواد مجتبوی، مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد عطاری‌هایی که در دوران کرونا اقدام به فروش گیاهان دارویی با عنوان درمان قطعی کرونا کنند، برخورد خواهد شد.


بیشتر بخوانید: خاصیت‌های بیشمار گل همیشه بهار


او بیان کرد: هیچ دارویی را به عنوان درمان قطعی کرونا نمی‌توان معرفی کرد به غیر از واکسن‌هایی که امروزه در دنیا، آزمایش‌های بالینی خود را گذرانده و ثبت جهانی شده اند.گیاهان دارویی را نمی‌توان به عنوان درمان قطعی کرونا معرفی کرد. این گیاهان دارویی تنها خاص افزایش سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌های واگیردار را دارند.

بر اساس پژوهش‌های متعدد مشخص شده است که ویروس کرونا برای ورود به سلول‌های هدف، به گیرنده‌های پروتئینی خاصی نیاز دارند لذا در مقالات اخیر که توسط پژوهشگران چینی و کانادایی منتشر شده، استفاده از مهار کننده‌های ACE۲ به عنوان راهکاری برای کنترل کرونا پیشنهاد شده است.

طبق بررسی‌هایی که در سال‌های گذشته انجام گرفته است، حدود ۲۰ گیاه شناخته شده در طب سنتی ایرانی نقش مهارکنندگی قوی نسبت به گیرنده‌های ACE۲ داشته اند. از جمله این گیاهان می‌توان به گیلاس وحشی، گل ختمی، روناس، نارنج، زرشک وحشی، اسپند و سیر اشاره کرد.

در بین گیاهان نام برده شده اثرات مهارکنندگی گیلاس وحشی، گل ختمی و روناس به صد در صد و سایر گیاهان حدود ۷۰ درصد گزارش شده است. تا قبل از تهیه و توزیع واکسن تقریبا تمام درمان‌های مورد استفاده در مورد بیماری کرونا با هدف کنترل و کاهش علائم آن تجویز می‌شدند، اما پس از تهیه و توزیع واکسن می‌توان امیدوار بود که به صورت ریشه‌ای خود ویروس که کامل ایجاد بیماری است، در بدن بیمار از بین برود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه