پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۲۳۲
۱۴ آذر ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰
یک هفته از شناسایی گونه‌ای جدید از واریانت اومیکرون می‌گذرد، ویروسی که سازمان جهانی بهداشت آن را نگران کننده توصیف کرده، اما هنوز هیج مرگی به آن نسبت داده نشده است.

اومیکرون

بوق خبر - حدود یک هفته است جهان با ویروس دیگری از نوع کرونا درگیر شده است، شاید کمر کسی فکر می‌کرد که پس از آرامش نسبی در پی واکسیناسیون کرونا در بسیاری از نقاط جهان، واریانت دیگری ظهور کرده و اینچنین ترس را به دامن جوامع بیندازد. سرعت سرایت این ویروس به حدی است که تاکنون و بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت ۳۸ کشور را درگیر خود کرده است.

در حال حاضر آنچه در مورد این ویروس وجود دارد این است که سرایت‌پذیری آن بیش از سایر واریانت‌ها گزارش شده است. اگرچه هنوز در مورد مرگبار بودن این ویروس کسی چیزی نمی‌داند؛ با این حال به گفته بسیاری از کارشناسان باید یک هفته دیگر صبر کرد تا تأثیر بیماری‌زایی و کشندگی این ویروس مشخص شود.

در عین حال سازمان جهانی بهداشت گفته است که تا امروز هیچ‌گونه مرگی در پای ابتلا به این ویروس ثبت نشده است. این در حالیست که شیوع این سویه موجب شده تا مجموع آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در آفریقای جنوبی از سه میلیون نفر فراتر رود.

علائم اومیکرون

به گفته برخی از کارشناسان از جمله محمدرضا رئوفی، ویروس شناس دانشگاه تربیت مدرس براساس شواهد اولیه، سویه جدید اومیکرون علائم خفیفی از کووید۱۹ را به همراه داشته است، اما این گزارش‌ها اغلب مربوط به جوانان بوده و باتوجه به این مهم که سویه‌های پیشین کرونا نیز در جوانان نسبت به کهنسالان و بیماران زمینه‌ای و... خفیف‌تر بود، مطالعات و تحقیقات باید ادامه یابد. با این حال در هر یک از سویه‌های جدید ویروس کرونا، قدرت انتقال، سرایت و شدت وضعیت بیماری افزایش یافته بود و انتظار می‌رود، سویه جدید اومیکرون نیز این خصائص را داشته باشد.

وی افزود: بر اساس شواهد اولیه در آفریقای جنوبی با توجه به سرعت افزایش تست مثبت بیماران، سرعت انتقال و سرایت بیماری تشدید شده است، همچنین شدت وضعیت بیماری به گفته برخی منابع رسمی افزایش داشته و میزان بستری در این منطقه را تشدید کرده است.

عوارض اومیکرون

اگرچه شیوع این سویه جدید موجب شده تا سازمان جهانی بهداشت آن را در رده نگران کننده طبقه بندی کند، با این حال این سازمان هشدار داده که ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا مشخص شود مسری بودن سویه اومیکرون به چه میزان است؟ آیا موجب بروز نوع شدید بیماری می‌شود یا خیر؟ روش‌های درمانی و واکسیناسیون تا چه میزان در برابر آن موثر هستند؟

در این باره مایکل رایان، رئیس بخش فوریت‌های سازمان جهانی بهداشت گفته است: «در تلاش هستیم به سوالات موجود در رابطه با این سویه پاسخ دهیم.»

اگرچه هنوز مرگی در مورد این سویه گزارش نشده اما سازمان جهانی بهداشت گفته است، با گسترش این سویه در جهان، احتمال دارد طی چند ماه آینده بیش از نیمی از موارد ابتلا به کووید ۱۹ در اروپا به سویه اومیکرون اختصاص پیدا کند.

از سوی دیگر بررسی‌های اولیه محققان در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد، اومیکرون در مقایسه با دو سویه دلتا و بتا، سه برابر بیشتر احتمال دارد موجب ابتلای مجدد شود.

سومیا سوامیناتان، دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت نیز از مردم خواسته است نسبت به ظهور این واریانت وحشت نکنند: «هنوز بسیار زود است که درباره لزوم باز طراحی و اصلاح واکسن‌های موجود علیه واریانت اومیکرون اظهارنظر کنیم.»

با این حال هنوز آنچه در مورد این واریانت وجود دارد حدس و گمان است، چرا که به گفته مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست کشورمان، دانشمندان برای شناسایی کامل این ورایانت، میزان و درک میزان میزان کشندگی، بیماری‌زایی و مقاومت در برابر واکسن کرونا دو هفته وقت خواسته‌اند و تنها یک هفته از این زمان گذشته است و در حال حاضر شواهدی مبتنی بر مرگ بیشتر یا کمتر در مورد آن وجود ندارد.

این در حالیست که علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اینستاگرام خود نوشته است: مقاله‌ای بیرون آمده که حاکی از آن است که افرادی که پیش از این به کرونا مبتلا شده‌اند احتمال دارد به این سویه نیز مبتلا شوند.

با این حال وی گفته است که هنوز اظهارنظر در مورد این ویروس زود است چرا که هنوز خلاء اطلاعاتی در مورد این ویروس وجود دارد. با این حال توصیه سازمان جهانی بهداشت بر این است که درست است که در خلاء اطلاعاتی در زمینه اومیکرون به سر می‌بریم، اما یکسری توصیه‌ها مانند پایش بیشتر در کشورها، تاکید مجدد بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی شامل ماسک زدن، حفظ فاصله اجتماعی، عدم ورود به تجمعات و قوانین درست و بررسی مبادی ورودی اعم از هوایی، زمینی و دریایی بسیار مهم است و باید بیش از پیش انجام شوند.

چرا اومیکرون نگران کننده شد؟

علی‌رغم این مباحث در روز‌های گذشته یکی از دانشمندان آفریقای جنوبی به خبرگزاری رویتر گفته بود که احتمالا واکسن‌های موجود بر روی این واریانت نیز تأثیر بگذارد. با این حال همانگونه که گفته شد سازمان جهانی بهداشت این ویروس را در رده نگران کننده طبقه بندی کرده است اگرچه پیش از این آلفا، دلتا و بتا نیز در رده نگران کننده طبقه بندی شده بودند، اما گفته می‌شود که نگرانی در مورد این ویروس نه بر اساس شواهد بالینی که به دلیل ۵۰ جهشی است که در آن رخ داده و هنوز تأثیر این جهش‌ها نامشخص است، این در حالی است که واریانت‌های پیشین بر اساس نتایج و شواهد بالینی در رده نگران کننده طبقه بندی شده بودند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه