پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۱۸۱
۱۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۵
ماساژ درمانی کمک زیادی در از بین بردن درد‌های عضلانی و مفصلی کرده و حس آرامش بخشی در وجود فرد ایجاد می‌کند. همچنین خستگی را که طی یک روز کاری ایجاد شده از بین می‌برد.

ماساژ درمانی

بوق خبر - همه افراد بعد از اینکه کار‌های روزانه خود را طی روز انجام می‌دهند، خستگی تمام بدنشان را می‌گیرد که بعضی از افراد برای از بین بردن این خستگی ناشی از یک روز کاری سخت به حمام می‌روند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند بخوابند تا این خستگی رفع شود.

اما افرادی هستند که برای از بین بردن این خستگی‌ها ماساژ می‌گیرند با ماساژ علاوه بر اینکه فرد احساس آرامش می‌کند بلکه نتایج مثبت دیگری را نیز به فرد می‌دهد، در واقع ماساژ را می‌توانید برای از بین بردن بیماری‌های شایع نیز استفاده کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ بدن در رفع بسیاری از درد‌ها بسیار موثر می‌باشد از جمله کمر درد و سر درد با ماساژ دادن مغز آندورفین تولید می‌کند و همین امر باعث افزایش اعتماد به نفس در وجود بیمار می‌شود.

ماساژ در گذشته بین ایرانی ها، یونانی‌ها و ژاپنی‌ها رایج بوده است امروز نیز از ماساژ به شکل گسترده‌ای استفاده می‌کنند و در رفع درد‌ها عضلانی و مفصلی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است و همچنین در توان بخشی و باز توانی بیماری‌های مختلف نیز به کار می‌رود.

البته همانطور که ماساژ بسیار مفید است ممکن است عوارضی را نیز به همراه داشته باشد مثلا امکان انتقال بیماری‌های عفونی مانند زگیل، تبخال، از این طریق به فرد منتقل شود، بنابراین برای انجام این کار با خود ملحفه و وسایل شخصی به همراه داشته باشید و افرادی که بیماری‌های پوستی مانند قارچ، تبخال و یا حتی بیماری‌های انگلی دارند بهتر است از ماساژ خودداری کنند، زیرا اینکار نه تنها تاثیری در بهبودی شان ندارد بلکه باعث می‌شود بیماری شان به دیگران نیز منتقل شود.

ماساژور‌ها نیز باید از دستکش‌های یک بار مصرف و استریل استفاده کنند هرچند انجام دادن این کار با دستکش سخت می‌باشد، اما رعایت بهداشت بسیار مهم است.

فواید ماساژ

 

افزایش گردش خون:

هنگامی که بدن دچار یک بیماری می‌شود گردش خون دچار مشکل می‌شود که با ماساژ دادن، گردش خون افزایش می‌یابد و در نتیجه به داشتن پوستی بهتر و رشد سلول‌ها در بدن کمک زیادی می‌کند.

بهبود آسیب‌های حرکتی:

بعضی از افراد به دلیل شغلی که دارند تحرک ندارند در نتیجه دچار بیماری‌های حرکتی و عضلانی می‌شوند، بنابراین این بیماری گردن، کمر و دست و پاهایشان را درگیر می‌کند که با ماساژ می‌توانید ریشه این درد را پیدا کنید و به رفع آن بپردازید.

کاهش اضطراب:

در بعضی از افراد اضطراب‌های ناشی از استرس‌های شغلی و یا مشکلات روزمره و… بوجود می‌آید که با ماساژ سطح ترشح هورمون‌های استرس کاهش می‌یابد.

کاهش کمردرد:

یکی از شایع‌ترین درد‌ها در بین سالمندان کمردرد می‌باشد که با روش ماساژ دادن می‌توانید کمر درد را از بین ببرید و این روش حتی از طب سوزنی نیز موثرتر می‌باشد.

کاهش درد مفاصل:

داشتن درد مفاصل در بین همه افراد چه در سن جوانی و چه پیری بسیار شایع است که با ماساژ دادن منظم درد مفاصل کاهش می‌یابد.

کاهش سر درد:

ماساژ مداوم کمک زیادی به تسکین سردرد چه در سطح پایین و چه در سطح میگرن‌های عصبی می‌کند.
فواید کلی ماساژ

موارد دیگر:

افزایش سیستم دفاعی بدن

درمان افسردگی

داشتن چهره‌ای شاداب همراه با پوستی صاف

کاهش درد ایمان

بهبود درد‌های زنانه

افزایش تمرکز

بهبود زخم‌ها

بررسی عوارض ماساژ

اگر چه ماساژ در صورتی که با کمک درمانگران ماهر انجام شود به نسبت دیگر روش‌های درمان ریسک کمتری دارد، اما باز هم این نوع روش درمان نیز همراه با عوارضی است که عبارتند از:

حساسیت پوستی و آلرژی به روغن‌های ماساژ

درد‌های موقتی

کبودی

ورم

احساس ناراحتی و کوفتگی

نکاتی که در مورد ماساژ باید بدانید

۱. افرادی که از اختلالات انعقاد خون رنج می‌برند تعداد پلاکت‌های خون آن‌ها کم می‌باشد و آن دسته از افرادی که دارو‌های رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می‌کنند باید از انجام ماساژ‌های شدید اجتناب نمایید.

۲. از ماساژ دادن قسمت‌هایی از بدن که دچار شکستگی، زخم باز، عفونت‌های پوستی و یا استخوان ضعیف هستند و یا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند خودداری نمایید.

۳. افرادی که از داشتن سرطان رنج می‌برند پیش از اقدام به ماساژ باید در رابطه با این موضوع با پزشک مشورت نمایند زیرا، هر نوع فشار مستقیم بر روی تومور‌ها معمولا با عوارضی همراه خواهد بود.

۴. خانم‌هایی که در دوران بارداری به سر می‌برند پیش از انجام ماساژ باید با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه