پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۰۹۲
۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۰:۳۰
حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که به ماهیچه‌ی قلب خون کافی نمی‌رسد. هر چه دیرتر قلب تحت درمان قرار گیرد و مدت بیشتری طول بکشد تا خون دوباره در آن جریان یابد، صدمه وارده به ماهیچه قلب بیشتر می‌شود.

حمله قلبی

بوق خبر - حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که به ماهیچه‌ی قلب خون کافی نمی‌رسد. هر چه دیرتر قلب تحت درمان قرار گیرد و مدت بیشتری طول کشد تا خون دوباره در آن جریان یابد، صدمه‌ی وارده به ماهیچه قلب بیشتر می‌شود.

حمله قلبی ریسک فاکتور‌هایی را دارد که برخی از آن‌ها از جمله سن و سابقه خانوادگی، خارج از کنترل هستند. با این حال، عادت‌های روزانه‌ای هم هستند که می‌توانند احتمال بروز این اتفاق مرگبار را بالا ببرند. در ادامه از این عادت‌ها خواهیم گفت.

۱- مصرف مداوم غذای بیرون

گاهی غذای بیرون را خوردن مطمئناً به حمله قلبی نمی‌انجامد، اما اگر این عادت هر روز شما است باید بدانید که این کار ممکن است اثری منفی بر روی قلب تان داشته باشد، چون احتمال داشتن انتخاب‌های ناسالم غذایی در رستوران بیشتر است.


بیشتر بخوانید:

تفاوت سکته قلبی خفیف و سکته شدید چیست؟

نشانه‌های عجیب و متفاوت سکته قلبی که از آنها بی اطلاعید!


کارشناسان توصیه می‌کنند وقت‌هایی که می‌خواهید غذای بیرون بخورید، به ارزش غذایی آن توجه داشته باشید، از خوردن نان و مشروبات الکلی خودداری کنید، انتخاب‌های سالم تری داشته باشید، غذای کمتری سفارش دهید و در برابر چاشنی‌های ناسالم مقاومت کنید.

۲- ورزش نکردن

یکی از بهترین کار‌هایی که می‌توانید برای حفظ سلامت قلب خود انجام دهید، ورزش است. عدم تحرک باعث بالا رفتن سطح کلسترول خون و چاقی می‌شود. کسانی که به طور منظم ورزش می‌کنند از سلامت قلبی بهتری، از جمله فشار خون پایین تری برخوردارند.

کارشناسان توصیه می‌کنند هفته‌ای دست کم ۱۵۰ دقیقه ورزش کنید تا کلسترول و فشار خون تان، که دو ریسک فاکتور کلیدی در خصوص حمله قلبی هستند، به خوبی کنترل شود و به چاقی گرفتار نشوید.

۳- مصرف مشروبات الکلی

مصرف زیاد مشروبات الکلی اثری منفی بر سلامت دارد. این کار می‌تواند باعث افزایش فشار خون و همینطور منجر به بالا رفتن سطح تری گلیسیرید شود که رایج‌ترین نوع چربی در بدن است. الکل کالری زیادی هم دارد.

وقتی میزان کالری دریافتی بدن بیش از اندازه باشد، بدن آن‌ها را تبدیل به تری گلیسیرید می‌کند، امری که می‌تواند ریسک حمله قلبی را افزایش دهد. به علاوه، دریافت کالری اضافه می‌تواند باعث چاقی شود که یکی دیگر از ریسک فاکتور‌های بیماری قلبی است.

۴- اضطراب

تقریباً همه‌ی آدم‌ها در مقطعی از زندگی خود اضطراب را تجربه می‌کنند. با این حال، دوری از آن بهترین کاری است که می‌توانید برای سلامت قلب تان انجام دهید. کارشناسان می‌گویند واکنش ما به اضطراب ممکن است به گونه‌ای باشد که ریسک بروز حمله قلبی را بالا ببرد.

چون اضطراب می‌تواند فشار خون را افزایش دهد و فشار خون بالا هم یکی از ریسک فاکتور‌های اصلی در خصوص حمله قلبی محسوب می‌شود؛ بنابراین پیدا کردن راهی برای مقابله با اضطراب خود می‌تواند احتمال بروز این مشکل را کاهش دهد.

۵- مصرف سیگار

مصرف سیگار یکی از بزرگ‌ترین ریسک فاکتور‌های بیماری قلبی است و یکی از علل اصلی مرگ‌های مرتبط با بیماری قلبی محسوب می‌شود. با هر پکی که به سیگار می‌زنید بیش از ۵ هزار ماده شیمیایی وارد بدن خود می‌کنید که بسیاری از آن‌ها برای سلامت تان مضر هستند.

یکی از این مواد شیمیایی کربن مونوکسید است. کربن مونوکسید سطح اکسیژن درون گلبول‌های قرمز خون را کاهش می‌دهد، امری که باعث وارد شدن صدمه به قلب می‌شود. این ماده باعث بالا رفتن سطح کلسترول خون در سرخرگ‌ها هم می‌شود که یکی دیگر از ریسک فاکتور‌های بیماری قلبی به شمار می‌رود.

اما ویپ یا همان سیگار الکترونیکی هم جایگزین سالمی نیست. با استفاده از سیگار الکترونیکی هم خودتان را در معرض نیکوتین، سموم، فلزات و دیگر آلاینده‌ها قرار می‌دهید که همگی برای سلامت تان مضر هستند.

بهترین راه برای جلوگیری از بروز بیماری قلبی بر اثر مصرف سیگار، ترک آن است. شاید کار دشواری باشد، اما زندگی با بیماری قلبی و بهبودی از یک حمله قلبی، کار سخت تری است.

۶- مصرف مواد مخدر

علت وقوع برخی حمله‌های قلبی، مصرف مواد مخدر است. مصرف مواد محرک همچون کوکائین یا آمفتامین می‌تواند باعث انقباض سرخرگ‌های کرونری شود، امری که می‌تواند به حمله قلبی بیانجامد.

آگاهی از نشانه‌های حمله قلبی می‌تواند جان شما را نجات دهد. هر چه زودتر تحت درمان قرار گیرید، احتمال اینکه بدون هیچ پیامد جدی‌ای از این حمله جان به در ببرید بیشتر می‌شود.

شایع‌ترین نشانه‌های حمله قلبی عبارتند از:

احساس درد در قفسه سینه یا احساس ناراحتی در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه که بیشتر از چند دقیقه طول بکشد یا برود و بیاید

احساس ضعف

احساس گیجی یا از هوش رفتن

احساس درد یا ناراحتی در فک و گردن یا پشت

احساس درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو یا شانه

تنگی نفس

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه