پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۱۰۲۰
۰۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۴:۰۰
حقیقت جالبی هست که حتماً نمی‌دانید، آن هم اینکه آمار و ارقام می‌گوید تعداد ازدواج‌های بعد از ۵۰ سال رو به افزایش است. شاید عجیب به نظر برسد، اما در واقع نشانه‌ی خوبی است که از نگاه مثبت زنان به ایجاد تغییر در زندگی خود به شکلی شاد و سالم با بالا رفتن سنشان حکایت دارد.

میانسالی زنان

بوق خبر - حقیقت جالبی هست که حتماً نمی‌دانید، آن هم اینکه آمار و ارقام می‌گوید تعداد ازدواج‌های بعد از ۵۰ سال رو به افزایش است. شاید عجیب به نظر برسد، اما در واقع نشانه‌ی خوبی است که از نگاه مثبت زنان به ایجاد تغییر در زندگی خود به شکلی شاد و سالم با بالا رفتن سن شان حکایت دارد.

اما پختگی و خردمندی تنها رهاورد بالا رفتن سن نیست، بلکه شادی را هم باید به آن اضافه کرد. اما اینکه چطور این اتفاق رخ می‌دهد سؤالی است که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

چیزی به نام «بحران میانسالی» وجود دارد

میانسالی زنان

علائمی هست که می‌گوید احتمالاً گرفتار بحران میانسالی شده اید. احساس عدم اطمینان نسبت به مسیر زندگی خود، احساس نارضایتی کلی از زندگی، یا احساس غرق شدن در کار‌های روزمره، تنها تعدادی از این نشانه‌ها هستند. شاید بعضی آن را «بحران» بخوانند، اما در حقیقت چیزی جز یک دوره‌ی گذار نیست.

این اتفاق معمولاً در حدود ۳۷ سالگی یا بالاتر رخ می‌دهد و در هر دو جنس احساسات عجیبی ایجاد می‌کند. در این مرحله مردان معمولاً خود را بر اساس دستاورد‌های نداشته شان در شغل خود مورد قضاوت قرار می‌دهند و زنان هم معمولاً عملکرد خود به عنوان همسر و مادر را مورد ارزیابی و پرسش قرار می‌دهند.

تحقیقی می‌گوید احساس شادی در زندگی ما سیری U شکل دارد

میانسالی زنان

از قرار معلوم احساس شادی در طول زندگی ما سیری U شکل دارد. معمولاً به این شکل است که ابتدا یک جوان شاد هستید و سپس به مدت ۲ دهه با بحران میانسالی دست و پنجه نرم می‌کنید. بعد از آن، با پا گذاشتن به دهه‌ی ۵۰ زندگی تان، وضع شروع به بهتر شدن می‌کند.

خوشبختانه بعد از ۵۰ سالگی زن‌ها شادتر از هر زمان دیگری هستند

در این سن، آن‌ها از فشار و نگرانی تشکیل خانواده، رسیدن به مراتب شغلی بالاتر و فدا کردن خواسته‌های خود برای داشتن یک زندگی راحت، آزاد هستند.

به همین دلیل است که زنان در دهه‌ی ۵۰ زندگی خود از شادی بیشتری برخوردارند. زنان در دهه‌ی ۲۰ زندگی شان انتظاراتی از خود دارند که معمولاً محقق نشدن آن‌ها است که منجر به بحران میانسالی می‌شود.

طبق تحقیقات، از آنجایی که به مرور زمان اضطراب کاهش پیدا می‌کند و ناامیدی‌ها از میان می‌رود، زنان در دهه‌ی ۵۰ زندگی شان آرامش خود را دوباره به دست می‌آورند، چرا که تجربه‌های جدید و اعتماد به نفس، با خود شادی به همراه می‌آورد.

به این نکته توجه داشته باشید که پختگی‌ای که به مرور و با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود تا چه حد برای برخورداری از شادی و شجاعت بیشتر اهمیت دارد.

این برای همه‌ی زن‌هایی که پا به سن می‌گذارند خبر خیلی خوبی است

میانسالی زنان

با توجه به پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی و حوزه‌ی زیبایی صورت گرفته، اینکه تلاش برای پیدا کردن عشق در زندگی دیگر به اندازه‌ی گذشته برای زنان تابو نیست، و جایگاه تثبیت شده‌ی زنان در محیط کار، بی دلیل نیست که زن‌ها (و مردها) حالا می‌توانند زندگی سالم تری داشته و از آن مهم‌تر از عمری طولانی و زندگی‌ای شاد برخوردار باشند.

برخی از دلایل احتمالی این مسأله عبارت است از:

برخورداری از آزادی بیشتر:

در این دوره اختیار وقت شان در دست خودشان است، چون بچه‌ها دیگر بزرگ شده و مستقل شده اند و بنابراین وقت بیشتری برای تمرکز بر خود و لذت بردن از زندگی دارند.

مراقبت از عزیزان خود:

برای زنان سنتی، حامی و پشتیبان بودن، مثلاً در نقش مادربزرگ هم می‌تواند زندگی شاد و رضایت بخشی رقم بزند.

کنار آمدن با گذشت زمان:

آن‌ها می‌پذیرند که هیچ چیز خجالت آوری در بالا رفتن سن وجود ندارد، چون بدن تغییر می‌کند، اما در عوض از نظر ذهنی پخته‌تر و عاقل‌تر می‌شوند.

ریسک‌های جدید کردن:

مثلاً شروع یک کسب و کار جدید به عنوان یک کارآفرین، ترک یک ازدواج نامناسب و پیدا کردن یک عشق جدید و حتی سفر کردن.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه