پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۸۱۸
۱۹ تير ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۷
چربی بینی مشکل آزار دهنده و شایعی بوده که اغلب در بین افراد بروز پیدا می‌کند و عوامل و دلایل مختلفی در ایجاد آن نقش دارند، اما با تغییر دادن سبک زندگی و بکارگیری روش‌های موثری که در این زمینه وجود دارد می‌توان به از بین بردن چربی بینی و درمان آن پرداخت.

از بین بردن چربی بینی

بوق خبر - از جمله مشکلات پوستی ناخوشایند که امکان دارد برای تمامی افراد رخ بدهد چربی بینی بوده که به دلیل ترشح بیش از اندازه سبوم بوسیله غده‌های چربی بر روی پوست بینی می‌باشد و اغلب سبب ایجاد جوش و آکنه می‌گردد. در همین زمینه تصمیم داریم در این مطلب به جهت آگاهی شما عزیزان به بررسی دلایل و راه‌های موثر از بین بردن چربی بینی بپردازیم.

به طور کلی افرادی که دارای پوست چرب می‌باشند قسمت بینی آن‌ها به طور چشمگیری چربی زیادی تولید می‌کند چرا که منفذ‌های بینی اغلب سایز بزرگتری نسبت به دیگر منافذ پوست صورت دارند، ولی می‌توان به منظور از بین بردن چربی بینی از روش‌ها و راهکار‌های مناسبی که در این زمینه وجود دارد بهره گرفت و این مشکل را رفع نمود.

بهتر است بدانید که سبوم نوعی چربی طبیعی می‌باشد که مقدار کافی آن در رساندن رطوبت و مراقبت از پوست کمک کننده می‌باشد. دارا بودن پوست چرب، بزرگی منفذ‌های پوست، اختلالات هورمونی، عوامل ارثی و روش زندگی غلط از علل چربی پوست در محل بینی می‌باشد.

عوامل موثر بر چرب شدن پوست

هورمون‌ها می‌توانند در فعالیت غده‌های چربی تاثیر زیادی داشته باشند. میزان هورمون تستوسترون در مردان زیادتر از زنان می‌باشد. به همین خاطر مردان پوست چرب تری نسبت به زنان دارند. بعضی از زنان در هنگام تخمک گذاری خود پی می‌برند که مقدار چربی بر روی پوستشان افزایش یافته است.

تمیز کردن بیش از اندازه صورت و شستشوی آن با استفاده از آب خیلی داغ دلایل دیگری هستند که می‌توانند چربی‌های طبیعی پوست را به میزان زیاد به حداقل برسانند.

زندگی کردن در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب برای بعضی افراد نوعی محرک به حساب می‌آید. پوست چنین افرادی در این گونه آب و هوا میزان چربی زیادتری ایجاد می‌کند.

برخی مواقع عوامل زیست محیطی تنها دلیل چربی بینی نیستند بلکه ژنتیک نیز می‌تواند موجب ایجاد چنین مشکلی گردد. در صورتی که به دلیل ژنتیکی منفذ‌های بزرگی دارید باید بدانید که چربی زیادتری بر روی پوست بینی شما تولید خواهد شد.

برنامه روزمره محافظت از پوست فعلی شما ممکن است سبب چربی بینی تان گردد. در صورتی که پوست خود را به میزان لازم مرطوب نگه ندارید حالت دهیدراته به خود می‌گیرد که در حقیقت این امر سبب ایجاد چربی زیادتری بر روی بینی خواهد شد.

راه‌های مناسب و کاربردی به منظور رفع چربی بینی

 

شستشوی صورت حداقل دو بار در روز:

سعی کنید برای خود یک برنامه روزمره محافظت از پوست تنظیم نمایید و صورت خود را یک مرتبه در زمان صبح و یک مرتبه در هنگام شب پیش از خواب شستشو دهید تا بدین گونه مواد آرایشی، آلودگی و چربی اضافی از قسمت بینی تان پاک گردد. به منظور این کار از یک شوینده صورت لطیف و آب گرم استفاده نمایید.

لایه برداری صورت:

لایه برداری موجب از بین رفتن و پاک شدن سلول‌های پوستی مرده می‌شود و به ترکیبات محافظت از پوست این امکان را می‌دهد نفوذ بیشتری در پوست داشته باشد. تجمع سلول‌های پوستی مرده بر روی بینی می‌تواند موجب خشکی پوست بینی شود. به این صورت با جمع شدن سلول‌های مرده بر روی پوست غده‌های چربی نیز به منظور جبران کاستی رطوبت بینی میزان چربی بیشتری تولید می‌کنند در نهایت پوست بینی چرب می‌گردد.

شستشوی صورت با صابون ملایم:

به منظور تمیز کردن صورت خود از یک صابون ملایم استفاده نمایید. صابون‌های دارای مواد زبر و ناملایم و معطر می‌تواند باعث خشکی پوست شده و به منظور جبران رطوبت و چربی مفید از بین رفته پوست سبب ایجاد چربی در حد زیادی می‌شود.

استفاده از کرم‌های مات کننده و کنترل کننده چربی:

کرم کنترل کننده چربی می‌تواند پوستی که چرب و براق می‌باشد را به حالت مات در آورد. از این ترکیب پیش از استفاده از مرطوب کننده و کرم پودر استفاده نمایید. کرم مات کننده چربی اضافی پوست را جذب نموده و سبب مات شدن و کم شدن براقیت پوست می‌گردد.

رژیم غذایی مناسب:

برنامه غذایی شما بیشتر از آنچه که تصور می‌کنید بر روی پوستتان اثر می‌گذارد بخصوص اگر حاوی غذا‌های تند باشد. غذا‌های تند موجب گشاد شدن رگ‌های خونی و بالا رفتن میزان تعریق می‌شود. در حقیقت این موضوع موجب بالا رفتن میزان براقیت بینی خواهد شد. استفاده از غذا‌های تند را به یک مرتبه در طول هفته کاهش دهید.

استفاده از چسب‌های پاک کننده بینی:

این محصول که به عنوان چسب پاک کننده منفذ‌های بینی معروف می‌باشد موجب از بین رفتن لایه سطحی سلول‌های پوستی مرده روی قسمت بینی می‌شود. این نوع چسب همینطور چربی اضافه و آلودگی روی بینی را نیز از بین می‌برد و همین موضوع سبب کم شدن حالت براق بینی می‌شود.

بکار بردن مرطوب کننده:

پس از شستشوی صورت از یک مرطوب کننده پوست چرب که بدون چربی و غیر کومدون زا می‌باشد استفاده نمایید. این عمل موجب هیدراته نگه داشتن پوست و نگه داری میزان تعادل چربی بینی می‌شود. به صورت مشخص در پی مرطوب کننده‌هایی باشید که دارای مواد جذب کننده چربی همچون جو دوسر می‌باشند.

استفاده از تونر:

محافظت از پوست در طول روزمره نه تنها باید دارای یک پاک کننده ملایم و رطوبت رسان باشد بلکه بایستی دارای یک تونر بدون الکل نیز باشد تا سبب کوچک شدن منفذ‌های بینی شود. این راه حل می‌تواند به صورت موقت باعث کم شدن چربی بینی گردد.

استفاده از ماسک خاک رس:

این نوع ماسک برای پوست‌های چرب مناسب می‌باشد. در طی هفته هر چند وقت یک مرتبه ماسک خاک رس را به محافظت روزانه از پوستتان بیفزایید. این نوع ماسک دارای ترکیباتی همچون اسید سالیسیلیک و بنتونیت می‌باشد که هر دوی آن‌ها چربی‌ها باعث بیرون چربی از منافذ پوست می‌گردد.

هیدراته نگه داشتن پوست:

آبرسانی پوست و هیدراته نگه داشتن آن می‌تواند از ایجاد سبوم اضافه پیشگیری نماید. هنگامی پوستتان حالت خشکی دارد غده‌های شما برای از بین بردن خشکی میزان چربی زیادتری ایجاد می‌کنند. میزان آب زیادی بنوشید و به منظور پیشگیری از خشکی پوستتان بر روی آن پرایمر آبرسان اسپری نمایید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه