پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۶۸۳
۱۲ تير ۱۴۰۰ | ۲۰:۳۶
توجه داشته باشید که سرد شدن پا‌ها در برخی از موارد ممکن است ناشی از بیماری باشد که به همین منظور در این مقاله سعی داریم شما را با دلایل و علت سرد شدن پا‌ها آشنا نماییم.

سردی پا

بوق خبر - توجه داشته باشید که سرد شدن پا‌ها معمولا وضعیت طبیعی است که در نتیجه سرمای هوا یا به علت اضطرابی و نگرانی روی می‌دهد. همچنین در سرما رگ‌های خونی پا و یا قسمت‌های دیگر بدن شما مانند بینی منقبض شده و در نتیجه آن در اثر سرما جریان خون در این منطق کاهش پیدا خواهد کرد.

همانطور که می‌دانید بسیاری از افراد تجربه سردی دست و پا و یا بی حس شدن آن‌ها در فصل زمستان را دارند، اما باید بدانید که وجود دائمی این عارضه و یا سرد شدن انگشتان دست و پا در فصل گرما شاید نشانه‌ای بیماری باشد.

اغلب مردم بسیاری از مواقع در زندگیشان سردی پا را حس کرده اند که برخی علل موقت و بی ضرر خواهند بود، اما برخی دیگر می‌توانند نشان دهنده شرایط جدی‌تر مربوط به سلامتی را بازگو کنند.

توجه داشته باشید که تجربه سردی پا از زمانی به زمان دیگر معمول و طبیعی است و به عبارتی تغییرات دما و همچنین تغییر در سلامتی و انتخاب شیوه زندگی برخی از شایع‌ترین علت‌های پای سرد هستند که تنظیم این عوامل معمولا به کاهش علائم کمک خواهد کرد.

سردی پا

گاهی اوقات پوشیدن چند جفت جوراب هم باعث نمی‌شود تا سردی پا‌ها از بین برود که این حالت می‌تواند نشانه‌ای از وجود بیماری‌های جدی در بدن باشد. توجه داشته باشید در صورتی که از وضعیت سلامت جسم خود مطمئن هستید سرد بودن پا‌ها و حس سرما در آن‌ها نگران کننده نیست، اما در برخی موارد وجود مشکلات جسمی، علت سرد بودن هیشگی پا‌ها است.

دلایل سرد بودن پاها:

همانطور که متوجه شدید سرد شدن پا‌ها بسته به علل و دلایلی است که در ادامه سعی داریم به بیان برخی از آن‌ها بپردازیم:

نوروپاتی دیابت:

اگرچه دیابت ممکن است باعث سرد شدن پا نشود، اما برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ آسیب عصبی یا نروپاتی در پا‌های خود احساس می‌کنند. این بیماری بیشتر در افرادی که دیابت نوع ۲ دارند مشاهده می‌شود به گونه‌ای که ۵۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است عصبی داشته باشند. در مقابل ۲۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ این آسیب عصبی می‌تواند اعصاب تشخیص دهنده درجه حرارت را مختل کرده و احساسات ناخوشایندی را ایجاد نماید.

تصلب شرایین:

توجه داشته باشید که تصلب شرایین بیماری است که باعث رسوب چربی در رگ‌های شما می‌شود و از جریان خون کافی در پا‌ها جلو جلوگیری می‌کند و باعث گردش خون ضعیف خواهد شد که در نهایت وقتی خون گرم کافی به پای شما نرسد می‌تواند باعث سرد شدن پا شود. از عوامل خطر تصلبشرایین می‌توان به مواردی مانند سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول بالا و ببری اشاره کرد.

سردی پا

گردش خون ضعیف:

بهتر است بدانید که برای افرادی که به بیماری دیابت نوع ۲ مبتلا هستند این بیماری همچنین می‌تواند باعث سرد شدن پا‌ها گردد، زیرا افراد مبتلا به دیابت به طور کلی گردش خون ضعیفی دارند و با گذشت زمان سطح بالای گلوکز خون مرتبط با دیابت می‌تواند باعث آسیب به مخاط رگ‌های خونی کوچک شود که منجر به باریک شدن و سخت شدن این عروق و کاهش جریان خون در پا می‌شود.

بیماری رینود:

در واقع بیماری رینود یک بیماری نادر و از علت‌های سرد شدن پا‌ها است که باعث می‌شود رگ‌های خونی در دست و پا‌ها هر زمان که احساس سرما یا استرس کنید باریک شوند. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد خون قادر نخواهد بود به دست و پا‌ها برسد و به همین خاطر ممکن است سفید یا آبی رنگ شوید و دست و پا‌های شما نیز سردتر از آنچه که باید احساس می‌شوند.

افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می‌کنند بیشتر به بیماری رینود مبتلا هستند. همچنین در زنان و افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند بیشتر دیده می‌شود. دقت داشته باشید که بیماری رینود چندان خطرناک نیست، اما ممکن است تحریک کننده باشد.

سردی پا

کم خونی:

به صراحت می‌توان گفت که کم خونی نوعی بیماری است که باعث می‌شود بدن شما کمتر از حد طبیعی گلبول قرمز تولید کند و علت آن می‌تواند کمبود آهن باشد، زیرا آهن یک ماده معدنی ضروری برای تولید گلبول‌های قرمز خون است. همچنین این وضعیت می‌تواند به تعدادی از مشکلات مانند سرد شدن مزمن پا منجر شود و این به این دلیل است که در یک فرد کم خون مقدار گلبول‌های قرمز و هموگلوبین را کاهش پیدا کرده که مسئول انتقال اکسیژن به بدن خواهد بود.

نوروپاتی محیطی:

توجه داشته باشید که علاوه بر نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی محیطی نیز وجود دارد که به هر بیماری که باعث آسیب عصبی در سیستم عصبی محیطی شما شود گفته می‌شود. سیستم عصبی محیطی از کلیه اعصاب بدن شما به جزء اعصاب مغز و نخاع تشکیل شده است.

وظیفه آن ارسال سیگنال از مغز و نخاع به بقیه بدن شما است که علائم این بیماری اغلب ابتدا ظاهر می‌شود و بسیاری از افراد مبتلا به آن احساس سردی پا خواهند کرد. آن‌ها همچنین ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، سوزش یا خارش در پا‌های خود داشته باشند. بهتر است بدانید یکی از علل شایع نوروپاتی محیطی دیابت است که با این حال سایر عوامل مانند بیماری کبد، بیماری کلیوی و سابقه خانوادگی نیز ممکن است خطرساز باشند.

اضطراب:

دقت داشته باشید که از علت‌های سرد شدن پا‌ها می‌توان به اضطراب اشاره کرد، زیرا هنگام اضطراب بدن هورمون آدرنالین را آزاد می‌کند که آدرنالین علاوه بر اینکه بدن را به حالت جنگ یا پرواز سوق می‌دهد باعث می‌شود خون از قسمت‌های کم اهمیت بدن مانند دست و پا برای محافظت از اندام‌های اصلی شما دور گردد. این مشکل ممکن است باعث احساس سرما در دست‌ها و پا‌های شما شود.

کم کاری تیروئید:

معمولا در این بیماری غده تیروئید میزان کافی هورمون ترشح نمی‌کند و در نتیجه بسیاری از سیستم‌های بدن عملکرد طبیعی خود را از دست می‌دهند. علائم این بیماری عمدتا خفیف هستند و به آهستگی ظاهر می‌شوند که در نهایت احتمال دارد با استرس یا فرآیند افزایش سن اشتباه گرفته شود. به طور کلی از علائم کم کاری تیروئید می‌توان به احساس سرما، خستگی، بالا رفتن وزن و مشکلات حافظه اشاره کرد. همچنین فرد در پوست خود احساس سرما، خشکی و حساسیت دارد که اغلب پزشکان این بیماری را با انجام تست خون تشخیص می‌دهند و با مصرف روزانه هورمون مصنوعی تیروئید درمان می‌کنند.

هیپرهیدروز:

این بیماری معمولا با عنوان تعرق یر طبیعی شناخته می‌شود که به طور معمول در دست و پا‌ها اتفاق می‌افتد. به نظر تعرق زیاد نمی‌تواند با سرد شدن پا‌ها ارتباط داشته باشد، اما هیپرهیدروز فعالیت بیش از حد دستگاه عصبی سمپاتیک است و این عارضه تنگ شدن رگ‌ها را به دنبال خواهد داشت. به همین منظور در حالی که دست و پا‌ها عرق می‌کنند خون در آن‌ها کمتر جریان یافته و باعث سرد شدنشان می‌شود.

بهتر است بدانید که معمولا برای درمان این عارضه دارو تجویز خواهد شد و توصیه می‌شود که بدون تجویز پزشک متخصص و خودسرانه اقدام به مصرف دارو‌های مختلف نکنید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه