پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۶۲۵
۰۸ تير ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۸
در مطالعات انجام شده بر روی نوع جدید داروی ایمونوتراپی موسوم به بازدارنده چک پوینت، به نظر می‌رسد بیماران چاق در برخی از سرطان‌ها در مقایسه با افراد لاغرتر، واکنش بهتری نشان می‌دهند.

چاقی

بوق خبر - به نقل از مدیکال اکسپرس، «لیزا ماکووسکی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تنسی آمریکا، در این باره می‌گوید: «مدتهاست ما به بررسی این موضوع پرداختیم که چگونه سیستم ایمنی بواسطه چاقی تغییر کرده و چقدر این تغییر بر خطر سرطان و درمان آن تأثیر می‌گذارد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «چاقی پدیده‌ای پیچیده است، زیرا می‌تواند باعث التهاب شود و هم مسیرهای ضد التهابی را که منجر به سرکوب سیستم ایمنی می‌شود، فعال کند. تاکنون چگونگی تأثیر چاقی در درمان سرطان مورد بررسی قرار نگرفته است.»

تحقیقات نشان داد چاقی در مدل‌های موش باعث رشد سریع تومور در مقایسه با نمونه‌های لاغر می‌شود. اما داروهای بازدارنده سیستم ایمنی موسوم به Anti-PD-۱ از پیشرفت سرطان ناشی از چاقی جلوگیری کرد. Anti-PD-۱ باعث افزایش تعداد سلول‌های ایمنی و نشانگرهای مؤثر ضد تومور می‌شود.

خوشبختانه، این «سلول‌های خواب آلود» می‌توانند با وجود چاقی مداوم، برای تقویت مجدد ایمنی ضد تومور با anti-PD-۱ دوباره برنامه ریزی شوند.

به نظر می‌رسد بیماران چاق در برخی از سرطان‌ها مانند سرطان پوست، تخمدان، برخی از سرطان‌های ریه و کلیه در مقایسه با افراد لاغرتر، واکنش بهتری نشان می‌دهند.

به گفته محققان، روده ما محل زندگی میکروب‌هایی نظیر باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها است که ممکن است بر سلول‌های ایمنی بدن و توانایی ذاتی ما در مبارزه با سرطان تأثیر بگذارد.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه