پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۵۷۴
۰۳ تير ۱۴۰۰ | ۱۷:۴۷
رژ لب یکی از پردردسرترین لوازم آرایشی به شمار می‌رود، اگر به فرش و لباس مالیده شود به سختی می‌توان آن را از بین برد.

پاک کردن رژ لب از روی لباس

بوق خبر - یکی از لوازم آرایشی پر دردسر، رژ لب است که وقتی به لباس یا فرش مالیده می‌شود به سختی می‌شود آن را پاک کرد.

مواد تشکیل دهنده رژلب‌ها موم، رنگ، روغن است و دلیل دیر از بین رفتن لکه رژلب از روی لباس مواد تشکیل دهنده آن‌ها است. پس برای از پاک کردن لکه رژلب باید مواد ساخت آن‌ها را کاملا بشناسید.

روغن به آسانی با رقیق کننده‌ها بیرون می‌آید، موم به راحتی با حلال کننده‌ها از بین می‌رود و رنگ رژلب هم هنگام استفاده از این مواد پاک می‌شود. اما مشکل اصلی که وجود دارد این است که اکثر اوقات همان لحظه متوجه این لکه‌ها نمی‌شویم و هر چه بیشتر می‌ماند تمیز کردن آن‌ها مشکل‌تر است.

پاک کردن لکه رژلب از روی لباس

 

مایع ظرفشویی

نخست نوع پارچه را مشخص کنید. اگر جنس پارچه ابریشمی، پشمی یا ترمه باشد، برای تمیز کردن آن را به خشکشویی بسپارید. جنس این پارچه‌ها ظریف است و ممکن است آسیب ببینند.

برای پارچه‌های قابل شستشو مانند نخی و مصنوعی، ابتدا باقیمانده رژلب‌ها را با ناخن از روی پارچه بتراشید.

چند عدد دستمال کاغذی روی یک سطح سفت قرار دهید و قسمت کثیف شده پارچه را روی دستمال‌ها بگذارید. سپس مقدار کمی مایع ظرفشویی پشت قسمت لکه دار شده پارچه بریزید، با استفاده از یک مسواک‌تر روی لکه از بیرون به داخل بکشید. وقتی کمی مرطوب و صابونی شد داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

اگر لکه بعد از شستشو روی لباس باقی ماند همین مراحل را تکرار کنید، اما تا وقتی که کاملا تمیز نشده است داخل ماشین نیندازید.

مواد موجود در مایع ظرفشویی چربی‌ها را تمیز می‌کند. البته مایع لباسشویی و شامپو هم این تاثیر را دارند. فقط مراقب باشید که مایع حاوی سفید کننده نباشد، چون رنگ لباس را از بین می‌برد.

 آمونیاک

ابتدا باید لکه را زیر آب بگیرید تا کم از بین برود. شما می‌توانید گوش پاکن را به آمونیاک آغشته کنید و با ضربه روی لباس خیس بزنید. بعد از اینکه لکه کاملا محو شد، لباس را با صابون بشویید.

الکل

یکی از بهترین روش‌ها برای پاک کردن لکه رژ لب استفاده از الکل می‌باشد. فراموش نکنید نباید الکل را روی لباس بمالید، چون پخش می‌شود. تنها کافی است که یک تکه پارچه را به الکل آغشته کنید و با ضربه روی الکل بزنید.

اسپری مو

آخرین راهی که می‌توانید برای از پاک کردن لکه رژلب استفاده اسپری مو است. اگر جنس پارچه لباس مانند ابریشم ظریف نیست اسپری را مستقیم روی پارچه بزنید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۲ دقیقه روی لباس بماند؛ و در مرحله آخر از دستمالی که با آب گرم مرطوب کردید استفاده کنید.

پاک کردن لکه رژلب از روی فرش

اولین مرحله برای پاک کردن لکه رژلب، این است که تمام حجم رژ لب باقی مانده بر روی سطح را به گونه‌ای از بین ببرید که بیشتر پخش نشده و به قسمت‌های دیگر و در عمق بافت و پرز‌های موکت یا فرش داخل نشود.

چسب نواری

شما برای این کار می‌توانید از چسب نواری استفاده کنید. به این صورت که چسب را به اندازه کمی بزرگتر از رژ لب ریخته شده جدا کرده و به آرامی روی سطح بچسبانید؛ سپس آن را جدا کرده و به طور مجدد همین عمل را با نوار چسب بعدی انجام دهید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا به جز لکه رنگی روی فرش چیزی از ماده رژ باقی نماند.

ماده شوینده

همچنین شما می‌توانید از کاردک یا چاقوی کند و قاشق نیز استفاده کنید. سپس روی لکه یک دستمال یا حوله کاغذی بگذارید و تا جایی که امکان دارد رژ لب اضافی را جذب کنید. ابتدا روی رژ لب مایع مقدار کمی، ماده شوینده اسپری کنید و بعد از گذشت ۵ تا ۷ دقیقه، روی لکه را با مسواک قدیمی یا اسفنج بشویید. سپس روی لکه مقداری آب اسپری کنید و با یک حوله، آب و رطوبت اضافی فرش را بگیرید.

بخار شوی

روش آخری که به شما برای پاک کردن لکه رژ لب از روی فرش پیشنهاد می‌کنیم استفاده از بخار شوی می‌باشد. در صورت موجود نبودن این وسیله، می‌توانید کمی آب گرم را روی محل مرطوب اسپری کنید و سپس با یک حوله قدیمی، دستمال کاغذی یا پارچه نخی تمام رطوبت باقیمانده را تا تا جایی که ممکن است خشک کنید.

هشدار: اگر این اتفاق برای فرش دستباف شما رخ داد، آن را در اولین فرصت برای لکه گیری و شستشو به قالیشویی ارسال نمایید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه