پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۵۰۰
۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۷
تحقیقات متعدد نشان داده داشتن یک روتین ثابت شبانه و صبحگاهی در برخورداری از یک سبک زندگی سالم‌تر نقش دارد.

بیدار شدن از خواب

بوق خبر - تحقیقات متعدد نشان داده داشتن یک روتین ثابت شبانه و صبحگاهی در برخورداری از یک سبک زندگی سالم‌تر نقش دارد. از قرار معلوم مدیرعاملان موفق و مربیانی که عملکرد بالایی دارند هم همینگونه فکر می‌کنند.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم اگر هر روز سر یک ساعت ثابت از خواب بیدار شویم چه اتفاقی در بدنمان رخ می‌دهد.

۱- بیشتر احساس کنشگرا و مصر بودن می‌کنید

این امر در مورد سحرخیز‌ها صدق می‌کند. بسیاری از افراد موفق از جمله مدیرعامل‌ها به «باشگاه ۵ صبحی ها» پیوسته اند، ایده‌ای که رابین شارما در کتابی به همین نام مطرح کرده است. این کتاب می‌گوید «پیروزی امری است که از همان آغاز روز شروع می‌شود» و اینکه نخستین ساعات روز بسیار ارزشمند هستند. شارما حتی می‌گوید با تصاحب صبح‌های خود می‌توانید تمام زندگی تان را تحت کنترل خود درآورید.

بر اساس پژوهش محققان آلمانی، کسانی که عادت دارند صبح‌ها زود از خواب بیدار شوند و صبح محور هستند معمولاً استقامت، همکاری و میل بیشتری برای داشتن تجربه‌های جدید دارند.

۲- هوشیاری بیشتر و اضطراب کمتری دارید

میزان اضطراب شما ارتباط زیادی با عادت‌های خواب تان دارد و این چیزی است که تحقیقات نشان داده. جالب‌تر اینکه این مسأله در مورد سحرخیز‌ها صدق می‌کند. سحرخیز بودن باعث می‌شود هوشیاری بیشتری داشته باشید و ذهن و بدن تان از سلامت بیشتری برخوردار باشد.

تحقیق دیگری می‌گوید کسانی که صبح‌ها زود از خواب بیدار می‌شوند احتمال موفقیت در محل کار و انجام سریع وظایف شغلی شان در آن‌ها بیشتر است.

۳- کارهایتان را کمتر پشت گوش می‌اندازید

بیدار شدن از خواب

آیا از آن دست آدم‌هایی هستید که با به صدا در آمدن صدای زنگ ساعت موبایل دکمه‌ی Snooze را فشار می‌دهند تا کمی بیشتر بخوابند؟ اگر صبح‌ها زود از خواب بیدار و سحرخیز شوید، احتمال اینکه این کار از شما سر بزند کمتر خواهد شد. دانشمندان می‌گویند داشتن عادت‌های صبحگاهی بهتر باعث می‌شود کارهایتان را کمتر پشت گوش بیاندازید.

۴- احتمال اینکه فکر‌های منفی کنید کمتر می‌شود

محققان می گویند میان کمبود خواب و داشتن افکار منفی ارتباط وجود دارد. اختلالات خواب هم اثری منفی بر سلامت روان دارند چون احتمال تجربه ی افسردگی را بیشتر می کنند. با تعیین یک زمان مشخص برای مدت خواب و بیداری خود ممکن است بتوان احتمال برخورداری از ذهنی سالم تر و احساسات مثبت را بیشتر کرد.

۵- احساس رضایت بیشتری از زندگیتان می کنید

داشتن یک برنامه‌ی زمانی سفت و سخت برای خواب و بیداری خود رضایت خاطرتان را بیشتر می‌کند. این نتیجه‌ی تحقیقی است که پژوهشگران داشته اند. در این تحقیق، داشتن یک روتین بیداری ثابت منجر به افرایشی ۱۳ درصدی در رضایت خاطر افراد از زندگی شخصی شان شده بود. این مسأله همچنین رضایت افراد از وضعیت مالی خود را ۱۸ درصد بیشتر کرده بود و به افزایشی ۲۱ درصدی در رضایت آن‌ها از تعادل میان کار و زندگی شخصی شان هم منجر شده بود.

۶- بیشتر احساس پرانرژی بودن می‌کنید

داشتن یک روتین خواب و بیداری ثابت انرژی بیشتری هم به شما می‌بخشد. البته تأثیر ورزش، داشتن خواب باکیفیت و رژیم غذایی مناسب را هم نباید فراموش کرد.

۷- وضعیت گوارششان بهتر می‌شود

بدن ما یک ساعت زیستی دارد که چرخه‌ی خواب – بیداری ما را کنترل می‌کند. دستگاه گوارش ما هم یک ساعت دارد که به همان ترتیب عمل کند. اگر ساعت خواب و بیداری و غذا خوردن تان ثابت باشد، عملکرد دستگاه گوارش تان نظم بیشتری پیدا می‌کند و روده ها، معده‌ها و سوخت و ساز بدن تان هم درست کار می‌کنند.

۸- دستگاه ایمنیتان قوی‌تر می‌شود

بیدار شدن از خواب

خواب نقش مهمی در ایمنی بدن دارد. خواب برای مغز و به طور کلی سلامت ضروری است و به ساعت زیستی بدن و همینطور وضعیت گوارش هم بستگی دارد. دستگاه ایمنی بدن ممکن است ما را به خواب ببرد و البته بیدار کند. داشتن یک ساعت ثابت برای بیدار شدن می‌تواند به دستگاه ایمنی بدن تان کمک کند، چون نظم سوخت و ساز بدن را هم حفظ می‌کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه