پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۹۱
۲۹ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۳
خونه ام داغونه حوصله تمیز کاری ندارم! راه ساده تمیز کردن خانه چیست؟ برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنیم و چه کنیم؟ ساده‌ترین برنامه هفتگی نظافت منزل چیست؟

تمیز کردن خانه

بوق خبر - همه از تمیز کاری متنفرند، اما همه خانۀ تمیز را دوست دارند! آیا چیزی به نام بهترین راه ساده تمیز کردن خانه وجود دارد؟ اگر تازه کار باشید دقیقا نمی‌دانید ابتدا باید گردگیری کنید یا جارو برقی بکشید؟ مانده اید آیا باید قبل از حمام، آشپزخانه را تمیز کنند یا بالعکس؟ ما با توجه به سال‌ها تجربه کار سخت، ترفند‌ها و راه ساده تمیز کردن خانه و صرفه حویی در وقت را به شما می‌گوییم. این راهنمای گام به گام را دنبال کنید.

۱. یک کار نظافت را برای همه خانه انجام دهید، نه همه کار‌ها را برای یک اتاق!

برای تمیز کردن خانه اگر یک کار را انتخاب کنید (مثلا گردگیری، جاروبرقی کشیدن، مرتب کردن وسایل و …) و همان کار را روی همه اتاق‌ها و کل خانه پیاده کنید، بسیار کارآمدتر و در عین حال کمتر خسته کننده است. مثلا یکباره همه خانه را جارو بکشید، سپس همه خانه را گردگیری کنید.


بیشتر بخوانید: طریقه نگهداری فرش ماشینی و دستبافت


این بهتر از این است که ابتدا یک اتاق را در نظر بگیرید، وسایلش را مرتب کنید، آن را جارو بکشید، گردگیری کنید، پرده‌ها را باز کزده و بشویید و … آن وقت سراغ اتاق بعدی بروید و به ترتیب بخواهید همین مراحل را روی آن یکی هم پیاده کنید!

در روش دوم احساس می‌کنید که در یک چرخه تمیز کردن بی پایان گیر افتاده اید و کار‌های مشابه را بار‌ها و بار‌ها از نو شروع می‌کنید. پس این بار برای تمیز کردن خانه، حتما روش اول را امتحان کنید.

تمیز کردن خانه

۲. تمام ابزار تمیز کردن خود را در یک جا جمع کنید

برای این کار می‌توانید از یک سطل یا یک پارچه استفاده کنید، در دسترس بودن هر آنچه برای تمیز کردن نیاز دارید در یک وسیله‌ی قابل حمل، کار را برای شما بسیار راحت‌تر می‌کند. اینگونه در حین تمیز کردن وقت خود را در جستجوی ابزار نظافت تلف نمی‌کنید و دیگر نگران جمع آوری آن‌ها برای استفاده بعدی نیستید.


بیشتر بخوانید: آشپزخانه تان را با فنگ شویی پرانرژی کنید


۳. به هم ریختگی‌های خانه را سر و سامان بدهید

قبل از اینکه حتی شروع به تمیز کردن خانه کنید، اتاق به اتاق بروید و بی نظمی‌ها را مرتب کنید. هنگام مرتب کردن وسایل، مجلات، کفش‌های کتانی قدیمی و … به این نکته توجه کنید که آیا باید آن‌ها را کناری بگذارید، آن را دور بیندازید یا اهدا کنید؟ (وسایل اضافه را نگه ندارید و روی هم در خانه تلنبار نکنید.)

۴. گردگیری و جارو برقی کشیدن

قبل از شروع گردگیری، از خاموش بودن پنکه‌های سقفی یا وسایل برقی دیگر اطمینان حاصل کنید. گردگیری خود را در قسمت میزها، بالای مبلمان و زیر قفسه ها، روی نرده‌ها، قاب عکس ها، دستگیره‌ها و صفحه تلویزیون متمرکز کنید. برای مناطق صعب العبور مانند پرده و قفسه‌های بالایی، پارچه‌ای از میکروفایبر را به انتهای جارو یا یک میله بلند ببندید.

پیش از جاروبرقی کشیدن، ملحفه‌های اتاق خواب را عوض کنید.

تمیز کردن خانه

۵. آینه‌ها و شیشه‌ها را پاک کنید

برای تمیز کردن همه آینه‌ها و سطوح شیشه‌ای، از یک پارچه میکروفیبر مرطوب و سپس یک پارچه خشک استفاده کنید.

۶. سطوح را ضد عفونی کنید

از میز‌های پیشخوان، وسایل خانه و کابینت گرفته تا دستگیره‌های در، کلید‌های روشنایی، ریموت تلویزیون و تلفن شما … اغلب این سطوح باید ضد عفونی شوند، به ویژه آن‌هایی که می‌توانند میکروب را به انگشتان و صورت افراد منتقل کنند.

با مخلوط کردن یک چهارم تا نیم فنجان سرکه سفید یا یرکه سیب با یک فنجان آب، می‌توانید یک محلول ضد عفونی کننده غیر سمی برای این کار تهیه کنید.


بیشتر بخوانید: اگر لکه عطر روی لباستان مانده ناراحت نباشید


۷. حالا نوبت سینک‌های آشپزخانه، دستشویی و حمام است

اسپری تمیز کننده را روی سینک آشپزخانه و سپس روی سینک ظرفشویی، وان و توالت بپاشید. اجازه دهید چند دقیقه بماند تا پاک کننده آلودگی‌ها و لکه‌ها را کم کم حل کند. سپس سراغ آن‌ها بروید و این سطوح را مالش دهید. فراموش نکنید که داخل مایکروویو و توستر را نیز در آشپزخانه پاک کنید.

تمیز کردن خانه

۸. ابتدا جارو بزنید، سپس پاک کنید

کف آشپزخانه و سرویس بهداشتی را ابتدا جارو کنید. از دورترین گوشه اتاق شروع کنید و به سمت درب حرکت کنید (خودتان را در یک گوشه معطل و درگیر نکنید). پس از جارو کشیدن آنجا را بشویید.

۹. هنگام جاروبرقی کشیدن توقف نکنید

هنگام کشیدن جاروبرقی، نگران تمیز شدن هر گوشه و کناری نباشید و وسواس شدید به خرج ندهید. فقط به حرکت در خانه با جارو برقی ادامه دهید، جارو کشیدن را در همه اتاق‌هایی که فرش شده انجام دهید.

بعضی از کار‌ها لازم نیست هر هفته انجام شود. واکس زدن مبلمان، تمیز کردن پنجره‌ها و شستشوی فرش و تشک حمام، از جمله این موارد است. این لوازم جانبی را بررسی کرده و تصمیم بگیرید.


بیشتر بخوانید: با چند روش کیفیت اتوی خود را بالا ببرید


۱۰. فراموش نکنید که ابزار نظافت را نیز به طور مرتب بشویید

بخشی از نظافت منزل که اغلب از آن چشم پوشی می‌شود، نظافت و نگهداری از وسایل نظافت است. نگهداشتن یک برس یا تی کثیف، نظافتکاری بعدی شما را با مشکل مواجه می‌کند و وقت زیادی از شما می‌گیرد.

۱۱. بهترین راه ساده تمیز کردن خانه، کار تیمی است

فعالیت گروهی برای نظافت خانه، یکی از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن سریع خانه است. با خانواده خود برنامه ریزی کنید و به هر شخص، وظایفی اختصاص دهید. کار با هم می‌تواند تمیز کردن خانه را به یک سرگرمی گروهی تبدیل کند و خانه شما در کمترین زمان از تمیزی برق خواهد زد!

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه