پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۷۵
۲۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۲۹
ترشی‌ها و مواد اسیدی از موادی هستند که ممکن است در بدن ایجاد حساسیت نمایند. حساسیت به ترشی یکی از مشکلات شایع برای دندان‌ها می‌باشد که به خاطر تحریک شدن عصب دندان ایجاد می‌شود.

حساسیت دندان

بوق خبر - ترشی‌ها و مواد اسیدی از موادی هستند که ممکن است در بدن ایجاد حساسیت نمایند. حساسیت به ترشی یکی از مشکلات شایع برای دندان‌ها می‌باشد که به خاطر تحریک شدن عصب دندان ایجاد می‌شود.

حساسیت دندان به ترشی و درمان آن

مواد غذایی اسیدی و ترش یکی از دلایل دردساز و حساسیت آور برای دندان‌ها می‌باشند، وقتی که دندان‌های ما نسبت به ترشی جات حساس شوند، لذت خوردن مواد ترش از بین می‌رود و درد ناخوشایندی را برای دندان به همراه دارد. از نشانه‌های این حساسیت می‌تواند تجربه به وجود آمدن درد در زمان خوردن یا نوشیدن مواد داغ یا سرد باشد.

مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی به مرور زمان می‌توانند باعث از بین رفتن قسمتی از مینای دندان شوند و مرکز عصبی موجود در لایه داخلی دندان را در معرض محیط بیرونی قرار دهند.

مینای دندان لایه‌ای سخت و آهکی بر روی دندان‌ها است، مینای دندان روی عاج دندان قرار داشته و عاج هم بر روی قسمت تاج دندان ثابت است و از آن قسمت حفاظت می‌نماید.

در داخل دهان ماده اسیدیته مناسب و متعادل وجود دارد که به وسیله بزاق پدیدار می‌گردد. مینای دندان‌ها به اسیدیته دهان عادت دارد، یعنی با وجود اسیدیته مناسب دندان‌ها خراب نخواهند شد و باکتری‌های کمتری در دهان و دندان‌ها رشد می‌نمایند. استفاده بیش از اندازه از خوراکی‌های ترش سبب ایجاد حساسیت در دندان‌ها می‌شود.

زمانیکه به شکل متوالی مواد ترش مصرف شود اسیدیته دهان بر هم می‌ریزد و در نتیجه آب دهان اسیدی‌تر خواهد شد. رفته رفته هر چه بیشتر این اتفاق بیافتد دندان‌ها بیشتر در معرض اسید‌ها قرار خواهند گرفت. اسید مواد ترش و اسید بزاق دهان دائم در حال تحلیل بردن کلسیم دندان‌ها می‌باشند. زمانیکه عاج دندان دچار حساسیت گردد امکان دارد نسبت به محرک‌هایی مانند سرما، گرما، شوری، شیرینی و به خصوص ترشی واکنش نشان دهد. این نوع حساسیت در دندان‌ها می‌تواند به شکل تیر کشیدن دندان‌ها نمایان شود. تیر کشیدن دندان در این مورد ممکن است بین چند ثانیه تا چند ساعت به طول بیانجامد.

مواد غذایی اسیدی

برخی از مواد شدیدا اسیدی مرکبات، گوجه، ماست، پنیر، خامه ترش، خیار شور، نوشیدنی‌های کربن دار یا ورزشی و شراب‌ها هستند. مقدار اسید موجود در موادی مانند گوشت گاو، ماهی، ماکیان، ذرت، قهوه، حبوبات و اغلب دانه‌ها در حد متوسط می‌باشد. اغلب مواد غذایی گفته شده اگر به شکل درست و صرف شوند برای سلامت بدن مفید خواهند بود.

زمانیکه مواد غذایی اسیدی و قلیایی که هر یک دارای ویژگی‌های مختلفی هستند، به شکل متعادل مصرف شوند حساسیت ایجاد نخواهد شد. اما اگر به شکل متعادل و صحیح مصرف نشوند باعث بروز مشکلات و حساسیت دندانی خواهند شد. در صورت بروز حساست باید با روش‌های درمانی و همچنین پیشگیری از این مشکل آشنا شوید. با انجام مراقبت‌های لازم دهانی و دندانی و همچنین بهره گیری از محصولات مناسب در این مورد می‌توان از بروز حساسیت دندان به ترشی پیشگیری و آن را درمان نمود.

روش‌هایی پیشگیری از بروز حساسیت دندانی

روش‌ها و اقدامات لازم برای پیشگیری از بروز حساسیت‌های دندانی و پیشگیری از آسیب‌های دندانی شامل انجام اقدامات و موارد زیر می‌شوند:

استفاده کردن از یک مسواک نرم و مناسب
مسواک زدن دندان‌ها به نرمی و آرامی
از مواد غذایی اسیدی به میزان مناسب استفاده شود.
رعایت بهداشت دهان و دندان به درستی
مراجعه منظم به دندان پزشک به شکل دوره‌ای
خودداری از مصرف بیش از حد بستنی، نوشابه، قهوه داغ، چای داغ، آب نبات، تافی‌های چسبناک، گوجه فرنگی و نوشیدنی‌های سرد
مصرف به اندازه مواد غذایی ترش و ترشی جات
ترشی جات را به مدت طولانی در دهان خود نگه داری نکنید.
پس از خوردن ترشی جات برای خنثی سازی اسید، دهان را با آی بشویید و در در ادامه حتما شیر و پنیر مصرف نمایید.
برای افزایش بزاق دهان و شست و شوی مینای دندان‌ها می‌توانید از آدامس‌های بدون قند استفاده شود.
پس از مصرف هر نوع خوراکی ترش و شیرینی‌های ترش یا مواد غذایی دیگر تا یک ساعت از مسواک زدن پرهیز نمایید.
برای محافظت دندان‌ها از خمیر دندان‌های دارای فلوراید و مسواک نرم استفاده نمایید.

نکات مناسب برای درمان حساسیت دندان

نکات مهم برای درمان حساسیت‌های دندانی شامل موارد زیر می‌شود:

برای خنثی شدن تاثیر منفی مواد غذایی اسیدی باید مواد غذایی که اسید کمتری دارند را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
در زمان مصرف مایعات اسیدی بهتر است از نی استفاده نمایید تا از تماس مایعات با دندان‌ها کاسته شود.

استفاده کردن از خمیردندان‌های ضد حساسیت که دارای فلوراید هستند باعث تقویت شدن دندان‌ها می‌شود، ولی اگر مینای دندان به مقدار زیادی تخریب شده است، این خمیر دندان‌ها به تنهایی برای درمان کافی نیستند و باید از روش‌های درمان با مواد ترمیمی استفاده شود.

انجام روش‌های درمان خانگی برای درمان حساسیت دندان به ترشی می‌تواند تا حدی باعث تسکین درد دندان شود و لثه‌ها را تقویت نماید، ولی در موارد آسیب‌های جدی نیاز به مراجعه به دندانپزشک و انجام اقدامات لازم وجود دارد.

مصرف دهانشویه‌های بدون الکل روش مناسبی برای رفع مشکلات دندانی و حساسیت دندانی می‌باشد، دندان‌های حساس در زمان استفاده از این دهانشویه‌ها کمتر تحریک می‌شوند.

همانطور که گفته شد استفاده از مسواک‌های نرم یک اقدام ضروری در این مورد می‌باشد. مسواک‌ها درجه بندی می‌شوند و با استفاده از یک مسواک نرم و مناسب حساسیت دندان با گذشت یک هفته کمتر خواهد شد، ولی اگر این روش کارساز نباشد حتما باید از دندانپزشک کمک گرفته شود.

اگر دندان قروچه دارید، باید تمرکز کرده و آن را انجام ندهید، کاهش استرس و کمتر مصرف کردن کافئین قبل از خوابین در رفع این مشکل موثر می‌باشند و از دندان قروچه در شب پیشگیری می‌کنند.

در طول شب برای حفاظت از دندان‌های خود می‌توانید از محافظ دندان استفاده نمایید.

معرفی روش‌های درمان خانگی

برای درمان حساسیت‌های دندانی در خانه می‌توانید از روش‌های زیر استفاده نمایید:

شستن دهان با آب نمک:

برای پیشگیری و رفع حساسیت‌های دندانی می‌توانید آب نمک قرقره کنید و دندان‌ها را با آب نمک بشویید. می‌توانید نصف قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و به خوبی با هم مخلوط نمایید، سپس برای شستن دهان و دندان‌ها از این محلول استفاده کنید و آن را قرقره نمایید. برای داشتن نتیجه‌ای بهتر می‌توانید این روش را روزی دو بار انجام دهید.

بررسی حساسیت دندان به ترشی

استفاده از ماست:

ماست یکی از موادی است که می‌تواند در این مورد برایتان مفید باشد. می‌توانید در این مورد در طول روز یک مرتبه ماست بخورید، هر بار مقدار کمی ماست به اندازه نصف کاسه کفایت می‌کند.

استفاده از برگ گواوا:

گیاه گواوا یکی دیگر از روش‌های درمان حساسیت دندانی می‌باشد. برای استفاده از این گیاه برگ‌های گواوا را به خوبی بشویید و بعد آن‌ها را برای ۱ تا ۲ دقیقه در آب جوش بجوشانید. بعد آن‌ها را از آب بیرون بیاورید. در طول روز می‌توانید از این محلول برای شستن دندان‌ها ۱ تا ۲ بار استفاده نمایید.

استفاده ار سیر:

سیر یک سبزی پرخاصیت و مهم در رژیم غذایی محسوب می‌شود، که می‌توانید در این مورد از آن استفاده نمایید. یک حبه سیر را کاملا له کرده و سپس آن را با چند قطره آب و مقدار کمی نمک ترکیب نمایید. ترکیب به دست آمده را بر روی دندان‌های قرار داده و بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را از دهان خارج نمایید و بعد دهان خود را بشویید. در طول روز می‌توانید از این روش یک مرتبه استفاده نمایید.

استفاده از پیاز:

می‌توانید برای بهبود حساسیت دندانی خود از پیاز استفاده کنید. یک تکه پیاز کوچک را برای مدتی کوتاه روی دندان آسیب دیده خود قرار داده و بعد از ۱۰ دقیقه دهان را بشویید. روزی یک الی دو بار این عمل را انجام دهید تا بهبود یابید.

منبع: آرگا

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه