پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۶۷
۲۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۱۳
مواد شیمیایی در بدن وجود دارند که میزان شادی شما را تعیین می‌کنند مانند دوپامین و اکسی توسین.

شادی

بوق خبر - چرا وقتی سعی میکنیم خودمون رو خوشحال کنیم، نتیجه برعکس میشه؟ دلیل شاید این است که ما ۳ ماده شیمیایی مهم و کلیدی را در بدن خود نمی‌شناسیم که شادی‌های کوتاه مدت و بلند مدت را برایمان ایجاد می‌کنند.

اکثر مردم اطلاعی از این مواد شیمیایی مهم ندارند و زمانی که سعی می‌کنند شاد باشند، نتیجه معکوس دریافت می‌کنند و شادی اون‌ها نه تنها افزایش پیدا نمیکنه که کم هم میشه. بررسی‌ها نشان داده اند که شناخت بیشتر این مواد شیمیایی و بهبود بخشیدن آن‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند شادی طولانی مدت را در پی داشته باشه.

دوپامین چیست و چه تاثیری بر بدن دارد؟

دوپامین ماده شیمیایی است که اکثر مردم به طور ناخودآگاه سعی دارند آن را افزایش بدهند که در حقیقت میتواند شادی طولانی مدت را در ما خراب کند.

زمانی که چیز جدیدی می‌بینید، دوپامین افزایش پیدا می‌کند، به عنوان مثال وقتی یک مطلب جدید در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید یا یک کار خوشایند انجام می‌دهید، مثلا غذای مورد علاقه خود را می‌خورید، در واقع دوپامین در بدن شما افزایش یافته است.

این سیستم همان سیستم پاداش کوتاه مدت هست و این طور طراحی شده که وقتی کاری انجام میدهیم، لذت و شادی کمی به ما می‌دهد. دوپامین بعد از کار‌های ساده‌ای مثل دوش گرفتن، یا غذا دادن به گربه‌ها افزایش پیدا می‌کند.

دوپامین یک ماده شیمیایی برای شادی کوتاه مدته، تلاش برای افزایش دوپامین در واقع باعث کم شدن شادی‌های طولانی مدت می‌شود. اما دوپامین طوری طراحی شده که اثر آن به سرعت از بین می‌رود.

مهم نیست چه عاملی باعث افزایش دوپامین شده، علت آن ممکن است خرید یک ماشین جدید یا حتی خانه جدید باشد، به هرحال بعد از یک مدت کوتاه به حالت اولیه برمی گردید.

غذای مورد علاقه شما ممکن است باعث شود دوپامین در بدن شما به مدت ۱۰ دقیقه افزایش پیدا کند. یک ماشین جدید می‌تواند دوپامین را تا مدتی چند دقیقه در روز افزایش دهد. حتی یک خونه جدید هم دوپامین را تا چند ماه و به مدت چند دقیقه در روز افزایش می‌دهد.

۹۹ درصد خرید‌های شما حداکثر تا چند ساعت باعث شادی شما می‌شوند، در عین حال همچنان مردم به خرید‌های دیگران حسادت می‌کنند و تصور می‌کنند اگر آن چیز‌ها را داشته باشند، شادتر خواهند بود.

شادی

کدام هورمون‌ها یا مواد شیمیایی در بدن باعث شادی طولانی مدت می‌شوند؟

تا به اینجا متوجه شدیم که افزایش دوپامین با خرید کردن یا سرگرم کردن خودمان، باعث شادی طولانی مدت نمی‌شود. اقدام دیگری که لازم است انجام دهیم این است که سطح هورمون کورتیزول را در بدن خود و اطرافیانمان کاهش دهیم. کورتیزول هورمون استرس است که در زمان بالا رفتن استرس در بدن ترشح می‌شود.

خب حالا برای شادی طولانی مدت چه هورمون‌ها و مواد شیمیایی را در مغز و بدن خودمان افزایش دهیم؟ پاسخ اکسی توسین هست.

برخی مردم نام اکسی توسین رو با شباهتی که به اکسیژن داره به خاطر می‌سپارند که می‌توان گفت اهمیت اکسی توسین کمتر از اکسیژن هم نیست.

اکسی توسین یک ماده شیمیایی در مغز هست که در صورت افزایش در یک رابطه سالم، بیشترین تاثیر را بر روی حس خوب و شادی طولانی مدت دارد. افزایش اکسی توسین برای سلامت روح شبیه به انتخاب یک رژیم غذایی سالم یا ورزش کردن برای سلامت جسم است.

اکسی توسین ماده شیمیایی پیوند دهنده است. بهترین روش برای افزایش اکسی توسین، ایجاد پیوند عمیق با کسی است که دوستش داریم. ما تصور می‌کنیم که چگونگی ایجاد یک چنین پیوندی رو یاد داریم، اما معمولا یک سری مفاهیم مهم و کلیدی را در روابط خود نادیده می‌گیریم.

به علاوه ممکن با خودتان فکر کنید که روابط عمیق باعث لذت فوری نمی‌شوند، اما به یاد داشته باشید که اکسی توسین یک ماده شیمیایی برای شادی طولانی مدت هست و نه یک شادی کوتاه مدت.

شما نمی‌توانید تاثیرات اکسی توسین را بلافاصله مشاهده کنید، بلکه این تاثیرات به مرور زمان خودشان را نشان می‌دهند.

چرا اکسی توسین مهم ست؟

برای درک این مسئله باید به عقب برگردیم، زمانی که اجداد ما در قبیله زندگی می‌کردند.

کسانی که خیلی دوست داشتند عضوی از یک قبیله باشند، احتمال زنده موندنشون بیشتر بود و این ویژگی رو به فرزندان خودشون هم انتقال می‌دادند.

گروه دیگر افرادی بودند که به عضویت در قبیله‌ها اهمیتی نمی‌دادند و در نتیجه اکثر آن‌ها بر اثر گرسنگی یا تنهایی جنگیدن می‌مردند و اغلب ژنی از خودشان به جا نمی‌گذاشتند و فرزندی هم نداشتند که این ویژگی‌ها را به او بدهند؛ بنابراین ژن‌هایی که باقی می‌ماند، کسانی بودند که به عضویت در یک گروه و در کنار دیگران بودن اهمیت زیادی می‌دادند؛ بنابراین ما نوادگان همان افراد اجتماعی هستیم و به گونه‌ای طراحی شدیم که اگر با دیگران ارتباط عمیق نداشته باشیم، ناراحت و افسرده خواهیم بود.

همونطور که هیچوقت برای انتخاب یک رژیم غذایی سالم و شروع ورزش دیر نیست، هیچوقت هم برای دادن اکسی توسین بیشتر به عزیزان خود دیر نیست تا به این ترتیب بتوانیم برای خودمان و دیگران شادی طولانی مدت ایجاد کنیم.

لازم است روش‌های ایجاد پیوند عمیق با فرزندانتان، والدینتان و پارتنرتان را یاد بگیرید تا به این ترتیب بتوانید سطح اکسی توسین را در خودتان و دیگران افزایش بدهید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه