پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۴۸
۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۸
ممکن است برای اغلب افراد سوزش چشم اتفاق افتاده باشد که از دلایل عمده آن می‌توان به عفونت چشم، جراحت چشم، عوامل محیط زیستی و بیماری اشاره کرد.

سوزش چشم

بوق خبر - سوزش چشم ممکن است به علت ورود چیزی همچون دود و یا ورود عرق پیشانی به چشم باشد. این موارد موجب تحریک غشای کره‌ی چشم شده و احساس سوزش را در آن ایجاد می‌کند.

علاوه بر این انجام فعالیت‌هایی همچون اسکی کردن و داشتن حمام آفتاب در مناطق گرم نیز موجب ایجاد سوزش عمیق و جدی در چشم می‌شود.

همان طور که می‌دانید چشم‌ها نیز همچون پوست دچار آفتاب سوختگی می‌شوند. در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید سلول‌های سطح چشم می‌سوزند و پس از گذشت چند ساعت احساس سوزش در ناحیه چشم اتفاق می‌افتد.

علاوه بر موارد گفته شده بعضی از مواد شیمیایی خانگی همچون مواد پاک کننده و حشره کش‌ها نیز در اثر تماس با چشم موجب سوختگی و سوزش عمیق چشم‌ها می‌شوند. مشکلاتی همچون انحراف چشم و ناخنک چشم از مشکلات بسیار جدی چشم می‌باشند که علاوه بر آن‌ها سوزش چشم از جمله موارد شایع مربوط به مشکلات چشم می‌باشد.

احساس سوزش و خارش و اشکی شدن چشم می‌تواند ناراحتی‌هایی را برای فرد به وجود آورد. این علائم بر اثر عوامل محیط زیستی ممکن است بروز دهند.

سوزش چشم در واقع ناشی از وراثت، عوامل زیست محیطی و بیماری می‌باشند که هر شخصی باید به وضعیت خود رسیدگی کند و با مراجعه به پزشک به رفع ناراحتی‌های چشمی خود کمک کند. در ادامه با روش‌های درمان و انواع علل سوزش چشم آشنا خواهید شد.

علت‌های سوزش چشم‌

از مهمترین علل سوزش چشم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت چشم
عوامل سوزش آور
جراحت در چشم
عوامل محیط زیستی
بیماری

سوزش چشم

درمان سوزش چشم

اگر چشمان شما در اثر آفتاب سوختگی موجب سوزش و خارش شوند بهتر است که چشم‌ها را با پارچه‌ای تمیز بپوشانید و مسکنی همچون قرص ایپوپروفن و یا آسپرین مصرف نمایید در این صورت اگر پس از مدت چند روز چشم‌ها بهبود پیدا نکردند به پزشک مراجعه نمایید.

هیچگاه به طور مستقیم به خورشید نگاه نکنید همچنین در هنگام کسوف از نگاه مستقیم به خورشید بپرهیزید، زیرا این کار موجب سوختگی شبکیه چشم می‌شود.

از اشک مصنوعی استفاده نمایید. برای کاهش میزان سوزش چشم ۱ یا ۲ قطره از اشک مصنوعی را داخل چشم‌ها بریزید.

اگر چشم‌های شما همیشه و یا به طور دوره‌ای خشک می‌شوند می‌توانید از پماد و یا قطره چشمی به طور منظم استفاده نمایید.

هنگامی که در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرید از عینک‌های آفتابی استفاده نمایید و زمانی که در آب‌های کلردار مشغول شنا هستید سعی کنید که از عینک‌های ایمنی استفاده نمایید. عدم استفاده از عینک‌های استاندارد در شرایط ویژه یکی از مهمترین علت‌های سوزش چشم به حساب می‌آید.

آبلیموی تازه و روغن بادام شیرین را با هم ترکیب کرده و هر شب یک قطره از آن را داخل چشم بریزید.

چند توصیه برای داشتن چشم‌های سالم

در هنگام مطالعه و یا کار کردن باید نور محیطی که در آن قرار دارید به مقدار کافی باشد.

در منزل و در محل کار خود در صورت امکان از لامپ با نور سفید استفاده نمایید.

چشم هایتان را هر چند وقت یکبار ببندید، زیرا این کار موجب تجدید بینایی تان می‌شود.

در هنگام کار اگر مرتب به جایی نگاه می‌کنید به طور دائم پلک بزنید.

از مواد غذایی که سرشار از ویتامین A می‌باشند استفاده نمایید.

از آن جایی که نور شدید موجب تاری دید و خستگی چشم‌ها می‌شود در هوای آفتابی از عینک دودی استفاده نمایید.

تا حد امکان از لوازم آرایشی پرهیز نمایید.

در زمان استفاده از صد آفتاب دقت داشته باشید که وارد چشم تان نشود.

از قطره‌های چشمی که توسط پزشک تجویز می‌شود به موقع و به دقت استفاده نمایید.

اگر سوزش چشم‌ها به علت داروی مصرفی می‌باشد آن را کنار گذاشته و در این مورد با پزشک تان مشورت نمایید.

در درمان آلرژی‌ها استفاده از دارو‌های مسکن مناسب است.

عوامل محیطی که منجر به سوزش چشم می‌شود

در برخی موارد عوامل محیطی منجر به سوزش چشم خواهد شد که با دوری از آن عوامل، سوزش چشم‌ها برطرف خواهد شد که این عوامل عبارتند از:

دود سیگار
گردو غبار هوا
وزش باد
مواد شیمیایی محرک موجود در هوا
دود و آلودگی هوا
آفتاب سوختگی
اسپری مو یا دکلره کردن و رنگ
مواد شیمیایی دیگر مانند: کلر موجود در آب استخر
نور خورشید

نام قطره سوزش چشم

به منظور درمان شرایط التهابی کوتاه مدت استفاده از قطره چشم بتامتازون مورد استفاده قرار گرفته می‌شود که توسط متخصص چشم تجویز شده و به درمان قرمزی چشم، سوزش و التهاب چشم کمک می‌کند و در برخی موارد به عنوان استروئید شناخته می‌شود.

تشخیص علل سوزش چشم

تشخیص علل سوزش چشم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است از این رو، آن دسته از افرادی که دچار این مشکل می‌شوند باید به پزشک مراجعه کرده تا پزشک با بررسی سوابق و دارو‌هایی مصرفی فرد بیمار و…. به علت بروز این مشکل پی ببرد.

همچنین، امکان دارد پزشک از قطره‌های مخصوص و یا تجهیزات پزشکی به منظور بررسی دقیق چشم استفاده نماید و بسته به علت آن درمان آن نیز متفاوت می‌باشد .

به طور مثال: اگر علل بروز سوزش چشم عفونت باکتریایی باشد جهت درمان آن قطره‌های آنتی بیوتیک چشمی گزینه بسیار مناسبی می‌باشد که توسط پزشک تجویز خواهد شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه