پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۴۰
۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۱
چکه کردن شیر سماور از مجموعه مشکلات دردسر سازی می‌باشد که امکان دارد مصرف کنندگان وسایل خانگی را درگیر کرده و در هر خانه‌ای اتفاق بیفتد، ولی می‌توان با داشتن کمی مهارت در این زمینه بدون صرف هزینه زیادی مشکل بوجود آمده را رفع نمود و مجددا از کارایی آن بهره برد.

شیر سماور

بوق خبر - از جمله مشکلات رایج خانه داری چکه کردن شیرآلات مختلف است که امکان دارد به دلایل گوناگونی این مشکل رخ دهد. بدین صورت نیاز است که افراد تا جایی که امکان دارد در زمینه این مسائل مهارت کافی را کسب کنند تا بتوانند خیلی راحت در هنگام بروز چنین مشکلی آن را برطرف نمایند.

بدین منظور تصمیم داریم در این مطلب به جهت آشنایی و یادگیری شما عزیزان علت چکه کردن شیر سماور و نحوه تعمیر آن را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

شیر سماور همانند دیگر شیرآلات از قطعات متنوع و ظریفی ساخته شده که امکان دارد به دلایل مختلفی دچار خرابی شده و در نتیجه همین امر سبب نشتی آب گردد. چکه کردن شیر سماور اغلب بخاطر شل شدن شیر آب می‌باشد و خرابی واشر شیر می‌تواند دلیل این امر باشد.

سماور در واقع وسیله‌ای دردسر ساز می‌باشد که درصد خرابی و آسیب دیدگی آن در مدت زمان کم در حد بالایی می‌باشد. این وسیله در مدل‌های متفاوتی موجود می‌باشد و دارای انواع و اقسام مختلفی است که شیر آب آن علاوه بر سایز کوچکی که دارد از معماری ساده تری نسبت به دیگر شیرآلات برخوردار می‌باشد، اما در صورتی که این قطعه کوچک خراب شود و کارایی خود را از دست دهد و شما نتوانید به تعمیر آن بپردازید در نتیجه باید ناچارا سماور را دور بیندازید.

علل اصلی نشتی شیر آب سماور

بهتر است بدانید قبل از این که به تعمیر شیر سماور بپردازید حتما باید از دلیل خرابی و نشتی آن مطلع شوید تا نتیجه مطلوبی بگیرید و از ایجاد مشکلات دیگری پیشگیری نمایید. در ادامه به ارائه مهمترین دلایل ایجاد این مشکل پرداخته ایم.

غیر استاندارد بودن آب بندی سماور:

یکی از نکات مهمی که در زمان خرید سماور باید به آن دقت نمایید قرار گرفتن زاویه شیر با قسمت کاسه آن در یک مسیر می‌باشد، زیرا این مسئله جزء گزینه‌های اصلی استاندارد بودن یک سماور به حساب می‌آید و نشانگر آب بندی شیر بر طبق اصول است. در صورتی که سماور این مزیت را دارا نباشد نیاز به تمعیر آن در سطح بالایی خواهد بود.

شل شدن قسمت پیچ شیر سماور:

از دیگر دلایلی که امکان دارد سبب چکه کردن شیر آب سماور شود شل شدن پیچ آن است که برای حل این مشکل می‌توان با سفت کردن و محکم کردن پیچ شیر با کمک پیچ گوشتی و یک آچار کوچک اقدام نمود.

وجود نشتی در لوله شیر:

برعکس وقتی که نشتی به بخش اتصال قطعات مرتبط می‌باشد برخی مواقع نیز ممکن است که لوله شیر آب سوراخ شده باشد و یا این که آسیب دیده باشد و در نتیجه موجب چکه کردن آب از آن شود که در این مواقع باید لوله شیر را خیلی سریع عوض کرد.

وجود نقص در قسمت بدنه سماور:

برخی اوقات ممکن است نشتی آب بخاطر عیبی باشد که در قسمت بدنه سماور وجود دارد. مسئله شایعی که در این رابطه به وفور دیده شده است نشتی آب از قسمت کف سماور‌های برقی می‌باشد که از علل رایج آن ممکن است وجود مشکل در قسمت واشر‌های آب بندی المنت سماور برقی باشد.

نبود واشر در شیر سماور:

از جمله نکات مهمی که به ویژه در رابطه با سماور‌های قدیمی رایج بوده و می‌توان به آن اشاره داشت نبود واشر در قسمت شیر سماور است بدین ترتیب اگر بعد از خرید سماور متوجه نشتی شیر آب شدید باید بدانید که علت این امر نبود واشر می‌باشد که تنها با افزودن یک واشر حتی در سماور‌های قدیمی می‌توانید این مشکل را رفع نمایید.

نحوه تعمیر شیر آب سماور

برای تمامی عواملی که باعث بروز این مشکل می‌شود راهکار‌هایی وجو دارد که می‌توان پس ار تعیین کردن علت اصلی چکه کردن با بکارگیری آن‌ها اقدام به تعمیر سماور نمود.

در بیشتر اوقات پیچاندن شیر یک سماور نو کمی دشوار است و برای همین در چنین وضعیتی اغلب مصرف کنندگان با شل کردن پیچ آن سختی آن را به حداقل می‌رسانند. ولی بیشتر آن‌ها از میزان مناسب شل کردن آگاهی ندارند که در واقع موضوع بسیار مهمی می‌باشد. اگر ایراد نشتی شیر آب سماور بخاطر شل بودن بیش از اندازه آن بود می‌توانید با استفاده از ابزار‌هایی ساده خیلی راحت آن را به وضعیت قبل و حالت استاندارد اصلی در آورید.

در صورتی که متوجه شدید نشتی آب به قسمت بدنه مربوط می‌شود با عوض کردن شیر و یا با استفاده از لحیم کاری مشکل را رفع نمایید. البته بایستی میزان خرابی و صدمه آن را مورد بررسی قرار داده و سپس اقدام نمایید، زیرا ممکن است رسوبات یا خاک اره‌ای درون لوله باشد و تنها با یک مرتبه پاکسازی و باز نمودن شیر مشکل حل شود.

در صورتی که مشکل از قسمت آب بندی باشد توصیه می‌شود پیچ را کمی شل کرده و بعد از آن زوایه قرار گرفتن کاسه و نری را تنظیم نمایید تا در یک جهت قرار بگیرند و مشکل بوجود آمده حل شود. اما باید بدانید که این راه حل به صورت موقت بوده بنابراین پیشنهاد می‌شود اگر با چنین مشکلی رو به رو شدید از همان آغاز خرید سماور از فروشنده یا سازنده بخواهید تا شیر را عوض کند.

وجود واشر در آب بندی شیر نقش بسزایی دارد بنابراین در صورت تعمیر شیر سماور حتما قسمت واشر آن را بررسی نمایید. در صورت نبود واشر می‌توانید با خریدن یک واشر خوب مشکل را حل کنید و اگر واشر آن خراب بود می‌توانید با عوض کردن واشر برای تعمیر یا تعویض شیر سماور هزینه اضافی پرداخت نکنید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه