پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۳۹
۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰
مواردی که بر روی داشتن خوابی کافی و مطلوب سایه می‌افکند را می‌توان در فراهم نبودن محیط مناسب برای خواب مانند تختخواب نامناسب، استرس، سرو صدا، نور، دمای نامناسب، مشکلات و درد‌های جسمی، درگیری فکری و … خلاصه کرد.

تخت خواب

بوق خبر - گفتن از اهمیت خواب در زندگی، و تاثیر آن بر روی سلامتی موضوعی است که به کرات بیان و بازگو شده است که در این مطلب از پرداختن به آن خودداری می‌کنیم.

و اما مواردی که بر روی داشتن خوابی کافی و مطلوب سایه می‌افکند را می‌توان در فراهم نبودن محیط مناسب برای خواب مانند تختخواب نامناسب، استرس، سرو صدا، نور، دمای نامناسب، مشکلات و درد‌های جسمی، درگیری فکری و … خلاصه کرد.

و اما فراهم نبودن آسایش که مهمترین آن نامطلوب بودن تخت و تشک و بالش آن است. پس هنگام انتخاب و نهایتا خرید تختخواب دقت کافی داشته باشید.

تختخواب‌ها یکی از لوازم کاربردی در اتاق خواب و فراهم کننده محیط مناسب خواب می‌باشد که دارای گوناگونی در اندازه، رنگ، جنس، ارتفاع، طرح و سبک، و مدل است و هر فرد متناسب با نیاز خود از میان این گوناگونی تخت مناسب را انتخاب می‌کند، همینطور که گفته شد هنگام خرید تخت خواب به تمامی موارد از جمله ابعاد اتاق خواب، سن و جنسیت، مجرد و یا متاهل بودن، جثه‌ی فرد، چیدمان اتاق و در نهایت سلیقه‌ی صاحب تخت خواب توجه کنید.

– تخت خواب‌های یک نفره و یا دو نفره

هنگام خرید تخت خواب باید به یکنفره و یا دونفره بودن آن دقت داشته باشید و این از مهمترین موارد برای انتخاب است، تخت یکنفره گزینشی مطلوب جهت افراد مجرد با سنین مختلف کودک، نوجوان و جوان یا حتی بزرگسال و تخت خواب دو نفره انتخاب مطلوب افراد متاهل و ازدواج کرده است.

همچنین مدل دیگری از تختخواب به نام تختخواب‌های دوطبقه وجود دارد که راه حل فضای کم بوده و اغلب از سوی خانواده‌هایی با فرزندان بیشتر از یکی هستند که قصد دارند هر دو کودک آن‌ها از اتاق مشترک و تختخواب مشترک بهره ببرند.

-تخت خواب‌های دخترانه و یا پسرانه

دقت در اینکه فرزند شما دختر است یا پسر سهم مهمی در گزینش تخت خواب دارد، مدل‌های تخت خواب دخترانه ایده‌های قرار گرفته در پیش روی شما عزیزان هستند که می‌توانید برای دیزاین اتاق خواب دخترخانم خود بهره ببرید.

و، اما مدل‌های تخت خواب پسرانه موجود در بازار با تنوع بالا جوابگوی سلایق گوناگون آقا پسر‌ها در سنین مختلف به شمار می‌روند که لازم است این نکته را موقع خرید تختخواب مدنظر قرار دهید.

- ابعاد تخت خواب بر اساس استاندارد‌ها

اندازه‌های تخت یکی دیگر از نکات و مواردی است که قبل از انتخاب و خرید نیاز به دقت و توجه دارد؛ که باید متناسب با سن، کاربرد و جثه‌ی افراد صورت گیرد. به عنوان مثال:

استاندارد اندازه تختخواب‌های دونفره (۱۶۰ یا ۱۸۰ سانتی متر – ۲۰۰ سانتی متر) بوده و استاندارد تختخواب‌های یک نفره (۹۰ – ۱۱۰ یا ۲۰۰ سانتی متر) است.

اندازه تختخواب‌های نوزاد و کودک کمتر از این اندازه و متفاوت می‌باشد؛ که بسته به جثه و سن فرزند متغیر است.

استثنا برای افراد چاق و قد بلند نیز وجود دارد، پیشنهاد می‌شود برای افراد چاق تخت دارای ۱۲۰ سانتی متر عرض و افراد قد بلند تخت دارای ۲۰۰ سانتی متر طول خریداری کنید.

و، اما در رابطه با ارتفاع، اغلب تخت‌ها دارای ۳۵ – ۴۰ سانتی متر ارتفاع می‌باشند.

– متریال‌های مختلف به کار رفته در تخت خواب

تختخواب‌های زیادی دارای جنس‌های مختلف از جمله فلز، چوب، ام دی اف، فلز و چوب، و ملامین…. وجود دارند که هرکدام مزایا و معایب منحصر به فردی دارند.

تخت خواب‌های چوبی:

این نوع از تختخواب‌ها دارای دوام، قابلیت هماهنگی بالا با اغلب طراحی ها، زیبایی و جذابیت می‌باشند که الویت گزینش را به خود اختصاص می‌دهند. هدف چوب‌های طبیعی و اصلی، نه MDF و لترون و … است. این نوع تخت‌ها از جمله تخت‌های گران قیمت و لوکس محسوب می‌شوند.

تخت خواب‌های متشکل از چوب و فلز:

اما برخی دیگر از تخت‌ها وجود دارند که نسبت به تختخواب‌های چوبی از قیمت کمتری برخوردار بوده و البته نسبت به آن‌ها مستحکم‌تر هستند. با توجه به ویژگی‌هایی که گفته شد شما عزیزان در صورت تمایل و چنانچه هزینه‌ی کمتری را به خرید آن اختصاص داده اید، بهتر است این تخت منتخب خریداری شده باشد مگر اینکه قصد خرید برای نوزاد خود را دارید، در اینصورت پیشنهاد می‌کنیم تختخواب نوزاد چوبی را برگزینید.

تخت خواب‌های فلزی (فرنوژه):

تخت‌های فلزی دارای دوام زیادی هستند که جهت استفاده در مکان‌های خوابگاهی از جمله سرباز خانه و خوابگاه ایده آل محسوب می‌شوند.

– سنگین و یا سبک بودن تخت خواب:

وزن یکی از عوامل موثر در انتخاب وسایل به خصوص تختخواب می‌باشد، قطعا سنگین بودن یکی از معایب و سبک بودن از مزایای تخت شمرده می‌شود که باید هنگام خریداری مدنظر قرار دهید.

آشنایی با انواع تشک و انتخاب تشک مناسب

تشک‌ها یکی از بخش‌های مهم و اساسی تختخواب به شمار می‌روند که البته به بیانی قسمت اصلی آن می‌باشد؛ تشک‌ها دارای تنوع و تقسیم بندی‌های دو گونه می‌باشند؛

۱- تشک‌های ضد آتش سوزی، تشک‌های ضد آب، و تشک‌های ضد ورود حشره ها.

۲ – انواع تشک‌های طبی، تشک‌های فنری، تشک‌های فنری و طبی.

تشک‌های طبی دارای فنر نبوده و اثر درمانی دارد.

تشک‌های فنری مناسب کودکان و افراد لاغر و سبک است.

تشک‌های فنری و طبی مناسب جهت انتخاب از سوی تمامی افراد می‌باشد.

۲ نکته در رابطه با قرارگیری تخت خواب

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید: هماهنگی تخت با طراحی اتاق خواب و البته چگونگی قرارگیری آن است؛ به این صورت که بخش فوقانی و یا سر تخت به طرف دیوار قرار گیرد.

اندازه مناسب برای تخت به گونه‌ای باشد که فرد بر روی آن دراز کشیده و در بخش پایینی و بخش فوقانی آن محیط لازم بماند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه