پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۲۱
۲۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۸
دلیل ختنه کردن پسران چیست ؟ اصلا چرا باید نوزاد پسر تازه متولد شده چند روزه یا چند ماهه خود را که بسیار حساس و ضعیف است ختنه کنید؟

ختنه کردن پسران

بوق خبر - اگر به تازگی پسردار شده‌اید به شما تبریک می‌گوییم! حالا مهم‌ترین کار چیست؟ نوبت ختنه است!

خَتنه چیست؟ به بریدن همه یا بخشی از پوست آلت مرد اشاره دارد. ختنه، عمل جراحی کوچکی است که سابقه ۵ هزار ساله دارد. تاریخچه ختنه به مدت‌ها پیش و به مصر باستان برمی‌گردد.

دلایل بهداشتی و مذهبی برای ختنه

در گذشته، دلیل ختنه کردن پسران، فقط جنبه بهداشتی داشت، اما امروزه مسلمانان، یهودیان و برخی از مناطق دنیا از جمله بخشی از مسیحیان پسران خود را ختنه می‌کنند. مسلمانان به دلایل اسلامی و مذهبی فرزند خود را ختنه کرده، اما بعضی از مذاهب و ادیان برای پیشگیری از برخی مشکلات پزشکی کودکان خود را ختنه می‌کنند.

در ایران، به صورت سنتی پسر‌ها را در نوزادی یا خردسالی ختنه می‌کنند و این کار توسط پزشک و ترجیحاً متخصص کودکان انجام می‌شود. اخیراً در شهر‌های مختلف ایران مراکزی که به صورت تخصصی در زمینه ختنه فعالیت می‌کنند (کلینیک ختنه) ایجاد شده‌اند. ختنه سوران جشنی است که در برخی جا‌های ایران برای کودک ختنه شده می‌گیرند.

یکی از اولین تصمیماتی که برای نوزاد پسر خود بعد از تولد می‌گیرید ختنه شدن یا نشدن او است. علیرغم برخی تصورات غلط، ختنه کردن کودک شما بیشتر یک تصمیم مذهبی و خانوادگی است و نه تصمیم پزشکی. پس چگونه شما انتخاب می‌کنید؟

ملاحظات شخصی و خانوادگی

وقتی با همسرتان برای بحث در مورد ختنه به گفتگو نشسته‌اید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

ختنه کردن پسران

اعتقادات مذهبی یا فرهنگی شما – و همچنین عقاید خانواده‌های شما

به طور کلی چه احساسی در مورد ختنه دارید؟

آیا پدر کودک ختنه شده است یا خیر؟ آیا فرقی نمی‌کند آلت تناسلی پسر شما با الگوی مردانه آن‌ها متفاوت باشد؟

حقیقتی در مورد سلامتی و ختنه

مراقبت و تمیز نگه داشتن آلت تناسلی ختنه نشده نیز آسان است. بنابراین، بهبود بهداشت دلیل بر انتخاب ختنه نیست.

این طور که گفته می‌شود، ختنه مزایای بالقوه‌ای برای سلامتی دارد. با این که غیر معمول است، ولی مردان ختنه شده خطر کمتری از موارد و بیماری‌های زیر را دارند:

عفونت دستگاه ادراری (UTI) در پسران کوچک

برخی از بیماری‌های مقاربتی در مردان

سرطان آلت تناسلی مرد

از آنجا که در وهله اول مردان خطر بالایی از این موارد ندارند، کاهش خطرات آن‌ها نیز فواید زیادی ندارد.

آنچه در مورد تصمیم به ختنه باید بدانید

ختنه کردن پسران

اگر تصمیم دارید نوزاد پسر خود را ختنه کنید، هرچه زودتر برنامه ختنه کودک خود را مشخص کنید. بهتر است اطمینان حاصل کنید که یک متخصص با تجربه روش کار را انجام می‌دهد.

در برخی از شهرها، جراح عمومی این کار را در مطب یا بیمارستان انجام می‌دهد. گاهی هم متخصصان اطفال ختنه می‌کنند. حتی در برخی شهر‌ها یا روستاها، پیشوایان و مبلغان دینی که در ختنه آموزش دیده باشد این جراحی را می‌توانند برای پسر کوچولوی شما انجام دهند.

ختنه آن طور که به نظر می‌رسد دردناک و عذاب‌دهنده نیست. روش‌های کنترل درد نیز وجود دارد که می‌تواند به شما در کاهش درد نوزاد تازه متولد شده کمک کند. قبل از انجام این روش، حتماً سوال کنید که گزینه‌های شما برای تسکین درد کودک شما چیست.

همچنین، مطمئن شوید که:

ختنه چگونه و چه موقع انجام می‌شود

خطرات احتمالی چیست و چند بار رخ می‌دهد

نحوه مراقبت از آلت تناسلی پسر ختنه شده شما چطور است

به یاد داشته باشید که هیچ تصمیم درست یا غلطی وجود ندارد. پسر بچه شما از هر جهت خوب خواهد شد!

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه