پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۱۴
۲۴ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۹:۲۶
چه زمانی با دخترم در مورد پریود صحبت کنم؟ این سوالی است که همیشه در ذهن مادر‌های دختردار هست؛ حتی درست بعد از این که دخترشان به دنیا می‌آید.

پریود

بوق خبر - صحبت در مورد موضوعات شخصی مانند پریود یا عادت ماهیانه (قاعدگی) می‌تواند والدین و بچه‌ها را کمی ناراحت کند. اما بچه‌ها به اطلاعات قابل اعتماد نیاز دارند! کمک به کودکان در درک بدنشان به آن‌ها کمک می‌کند تا درباره سلامتی خود تصمیمات بهتری بگیرند.

چه زمانی با دخترم در مورد پریود صحبت کنم؟

صحبت در مورد پریود‌ها نباید در سنین خاصی یک بحث سخت و بزرگ باشد. در عوض، سعی کنید مکالمه را زود شروع کنید و به آهستگی بر درک کودک خود بیفزایید. دختران و پسران در مورد دوره‌های قاعدگی به اطلاعات قابل اعتماد نیاز دارند؛ بنابراین، حتما با پسر‌های خود نیز صحبت کنید!

به عنوان مثال، اگر کودک ۴ ساله شما یک تامپون ببیند و بپرسد برای چه کاری است، می‌توانید بگویید: «خانم‌ها هر ماه کمی از واژن خود خونریزی می‌کنند که به آن پریود می‌گویند. دلیل خونریزی این نیست که آسیب دیده اند. این نحوه آماده شدن بدن آن‌ها برای تولد فرزند است. تامپون خون را می‌گیرد تا روی لباس زیر نماند.»

با افزایش سن، می‌توانید برای آماده شدن فرزند خود، اطلاعات بیشتری به او بدهید تا دیگر با سوال «چه زمانی با دخترم در مورد پریود صحبت کنم؟» در ذهن خود مواجه نشوید.

با کودکی که چیزی نمی‌پرسد چه کنم؟

اگر کودک شما سوالاتی در مورد پریود نمی‌پرسد، شما می‌توانید آن را مطرح کنید. تا ۶ یا ۷ سالگی، اکثر بچه‌ها می‌توانند اصول دوره‌های قاعدگی را درک کنند. به دنبال یک لحظه طبیعی باشید تا در مورد آن صحبت کنید. مانند:

وقتی بچه‌ها در مورد بلوغ یا تغییر دادن بدن می‌پرسند
اگر کودک شما سوال کند که نوزادان از کجا آمده اند
اگر در فروشگاه هستید و پد یا تامپون خریداری می‌کنید

از کودکتان بپرسید آیا او در مورد پریود چیزی می‌داند؟ سپس، می‌توانید اطلاعات اساسی را با او به اشتراک بگذارید. مثلا به او بگویید:

وقتی دختری به یک زن تبدیل می‌شود، بدن او تغییر می‌کند تا وقتی بزرگ می‌شود، بچه دار شود. بخشی از آن آماده سازی مکانی برای رشد کودک در داخل بدن مادر است. محلی که کودک در آن رشد می‌کند رحم نامیده می‌شود.

هر ماه دیواره رحم برای کودک آماده می‌شود. اگر نوزادی وجود نداشته باشد، دیواره رحم از بین می‌رود و کمی خونریزی می‌کند. خون از واژن زن خارج می‌شود. بدن هر ماه یک دیوار جدید ایجاد می‌کند، مگر این که یک کودک در بدن مادر در حال رشد باشد.

به سوالات به طور ساده و مستقیم پاسخ دهید.

بیشتر دختران چه زمانی پریود می‌شوند؟

بیشتر دختران در سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی اولین قاعدگی خود را می‌گذرانند. میانگین سنی ۱۲ سال است، اما بدن هر دختر برنامه خاص خود را دارد.

پریود

اگرچه هیچ سن خاص و مناسبی برای پریود شدن دختر‌ها وجود ندارد، اما برخی نشانه‌ها نشان می‌دهد که به زودی پریود در آن‌ها آغاز خواهد شد. به طور معمول، یک دختر حدود ۲ سال پس از شروع رشد پستان‌ها، پریود می‌شود.

نشانه دیگر مایع ترشحات واژن (نوعی مخاط) است که دختران ممکن است روی لباس زیر خود ببینند یا احساس کنند. این ترشحات معمولاً حدود ۶ ماه تا یک سال قبل از اینکه دختر اولین قاعدگی خود را بگذارد، شروع می‌شود.

علت پریود شدن چیست؟

پریود به دلیل تغییر هورمون‌ها در بدن اتفاق می‌افتد. هورمون‌ها پیام رسان‌های شیمیایی هستند. تخمدان‌ها هورمون‌های استروژن و پروژسترون را آزاد می‌کنند. این هورمون‌ها باعث جمع شدن مخاط رحم (یا رحم) می‌شوند. پوشش داخلی آماده اتصال تخمک بارور شده و شروع به رشد است.

اگر هیچ تخمک بارور نشده‌ای وجود نداشته باشد، پوشش داخلی خراب شده و خونریزی می‌کند. سپس همان فرآیند دوباره اتفاق می‌افتد. معمولاً حدود یک ماه طول می‌کشد تا مخاط پوشانده شود، سپس خراب شود. به همین دلیل است که بیشتر دختران و زنان هرماه یکبار پریود می‌شوند.

آیا با شروع قاعدگی، پریود‌ها به طور منظم اتفاق می‌افتد؟

در چند سال اول پس از شروع قاعدگی دختران، ممکن است پریود به طور منظم رخ ندهد. در ابتدا، این یک امر طبیعی است. حدود دو تا سه سال پس از اولین قاعدگی، پریود دختران باید هر ماه یک بار باشد.

آیا دختری می‌تواند به محض شروع پریود باردار شود؟

بله، دختر می‌تواند به محض شروع پریود باردار شود. یک دختر حتی می‌تواند درست قبل از اولین قاعدگی خود باردار شود. این به این دلیل است که ممکن است هورمون‌های دختر از قبل فعال باشند. ممکن است هورمون‌ها منجر به تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان) و ساخت دیواره رحم شوند. اگر دختری رابطه جنسی برقرار کند، می‌تواند باردار شود؛ حتی اگر او هرگز پریود نشده باشد.

پریود چه مدت طول می‌کشد؟

پریود‌ها معمولاً حدود ۵ روز طول می‌کشد. اما طول پریود می‌تواند کوتاهتر یا طولانی‌تر باشد.

هر چند وقت یک بار پریود اتفاق می‌افتد؟

پریود‌ها معمولاً هر ماه یکبار اتفاق می‌افتد. اما بعضی از دختران هر ۳ هفته پریود می‌شوند؛ و برخی دیگر نیز هر ۶ هفته یک بار پریود می‌شوند.

PMS چیست؟

پریود

PMS (سندرم قبل از قاعدگی) زمانی است که دختران علائم عاطفی و جسمی دارند که قبل یا در طی دوره قاعدگی اتفاق می‌افتد. این علائم می‌تواند شامل حالت بدخلقی، غم، اضطراب، نفخ و آکنه باشد. بعد از چند روز اول پریود از بین می‌رود.

اگر من در مکالمه با کودکانم درمورد پریود مشکلی داشته باشم، چه می‌شود؟

اگر احساس راحتی نمی‌کنید که با بچه‌های خود در مورد پریود یا قاعدگی صحبت کنید، مطمئن شوید که راه‌های دیگری برای به دست آوردن این اطلاعات وجود دارد. شاید تماشای فیلم یا خواندن کتاب با هم برایتان راحت‌تر باشد. همچنین می‌توانید از پزشک، پرستار، مشاور مدرسه یا یکی از اعضای معتمد خانواده بخواهید تا با کودک شما صحبت کند.

چه موقع باید با دکتر تماس بگیرم؟

بیشتر دختران هیچ مشکلی با پریود خود ندارند. اما اگر دخترتان شرایط زیر را دارد، با پزشک خود تماس بگیرید:

۱۵ ساله است و پریود نیست

رشد سینه بیش از ۳ سال پیش شروع شده و پریود نمی‌شود

بیش از ۲ سال از اولین قاعدگی او گذشته است و قاعدگی او هنوز هر ۳ تا ۶ هفته یکبار انجام نمی‌شود (مخصوصاً اگر سه پریود متوالی یا بیشتر را از دست بدهد)

گرفتگی و انقباضات رحمی شدید دارد که با ایبوپروفن (ادویل، موترین یا برند دارویی دیگر) یا ناپروکسن (الیو، میدول یا برند دارویی دیگر) تسکین نمی‌یابد

خونریزی بسیار سنگینی دارد (خونریزی شدیدی که هر ۲ ساعت پد یا تامپون را پر می‌کند)

سندرم پیش از قاعدگی شدیدی دارد که مانع فعالیت‌های روزمره او می‌شود

نگاه به آینده

هرچه بچه‌ها بیشتر بدن خود را بشناسند و درک کنند، بهتر می‌توانند انتخاب‌های سالم و خوبی داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که فرزندان شما از شما یا منبع معتبر دیگری اطلاعات موثقی دریافت می‌کنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه