پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۴۰۷
۲۴ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۱
خوابیدن با آرایش آنقدر‌ها که شاید به نظر برسد بی ضرر نیست. این کار علاوه بر اینکه باعث کثیف شدن رختخواب تان می‌شود، می‌تواند به ظاهرتان هم آسیب‌های زیادی بزند و از زیبایی شما بکاهد. اگر به طور مرتب با آرایش بخوابید، ممکن است خودتان را در معرض خطرات جدی‌ای قرار دهید.

پاک کردن آرایش

بوق خبر - در ادامه می‌خواهیم ببینیم خوابیدن با آرایش چه مضراتی دارد.

۱- منافذ پوست را مسدود می‌کند

بسیاری از محصولات آرایشی، به خصوص آن‌هایی که حاوی سیلیکون یا اکریلیک هستند، می‌توانند منافذ پوست را مسدود کنند. این مواد به درون منافذ پوست نفوذ می‌کنند و باعث می‌شوند باکتری‌ها و چربی طبیعی، درون منافذ باقی بمانند.

ترکیب چربی، عرق، باکتری‌ها و سلول‌های مرده‌ی پوست ممکن است منجر به مسدود شدن منافذ پوست شود. این امر می‌تواند در طول روز که آرایش به چهره دارید هم رخ دهد، اما خوابیدن با آرایش احتمال آن را بیشتر می‌کند.

۲- باعث جوش می‌شود

اگر قبل از خواب آرایش تان را پاک نکنید، اکسیژن کمتری به پوست تان می‌رسد. مواد شیمیایی تحریک آمیز درون محصولات آرایشی هم مدت زمان بیشتری در تماس با پوست باقی می‌مانند.

اگر شب‌ها به پوست تان استراحت ندهید، مواد شیمیایی مضر و کمبود اکسیژن ممکن است در نهایت منجر به بروز انواع جوش شود.

۳- منجر به پیری زودرس شود

رنگ‌های مصنوعی و دیگر مواد درون محصولات آرایشی می‌توانند باعث واکنش‌های شیمیایی آسیب زننده شوند و به پیری پوست سرعت بخشند.

پوست ما مانند یک سد حفاظتی در برابر محیط پیرامون مان عمل می‌کند و اگر کمک نکنیم که شب‌ها خود را احیا کند، از قدرت تدافعی آن کاسته می‌شود و ممکن است تغییرات ناخواسته‌ای در الگو‌های ژنتیکی ما شکل بگیرد.

استفاده از محصولات آرایشی می‌تواند امکان نفوذ رادیکال‌های آزاد به درون پوست را که در طول روز در معرض شان قرار داریم، فراهم کند.

۴- باعث عفونت‌های چشمی شود و به مژه‌ها صدمه بزند

چشم پزشکان درباره‌ی استفاده از محصولات آرایشی حاوی فرمالدهید، فلزات سنگین و دیگر سموم هشدار می‌دهند. خوابیدن با وجود این سموم بر روی پوست می‌تواند منجر به تحریک شدن پوست و حتی ریزش مژه‌ها ظرف مدتی کوتاه شود. اگر ریمل تان را به طور مرتب پاک نکنید، این امر می‌تواند به التهاب و ورم ملتحمه چشم‌ها شود.

۵- لب هایتان ترک می‌خورد

در طول روز که رژ لب دارید، معمولاً تمام مدت دست نخورده باقی نمی‌ماند، چون خوردن و آشامیدن رژلب را فوراً پاک می‌کند. اما در خواب رژلب فرصت کافی برای جذب رطوبت لب‌ها را دارد. اگر قبل از خوابیدن رژلب تان را پاک نکنید، احتمالاً صبح با لب‌های خشک و ترک خورده از خواب بیدار خواهید شد.

۶- باعث چرب شدن مو‌ها و پوست شود

وقتی با آرایش می‌خوابید رختخواب تان و متعاقباً مو‌ها و پوست تان کثیف می‌شود. ممکن است رژلب یا برق لب تان به موهایتان بمالد و باعث چرب شدن و گره خوردن آن‌ها شود.

پاک کردن صحیح آرایش پیش از خواب به ویژه برای کسانی مهم است که پوست چربی دارند، چون می‌تواند وضع را برایشان بدتر کند.

۷- پوست تان کدر می‌شود

خوابیدن با آرایش می‌تواند پوست را بی روح کند، چون مواد آرایشی مدت زیادی روی پوست باقی می‌مانند. آلودگی‌های محیطی و دیگر سموم درون مواد آرایشی باقی می‌مانند و اگر شب‌ها به پوست تان استراحت ندهید، این امر ممکن است پوست را کدر و دچار چین و چروک کند.

اگر با آرایش خوابمان برد چه کنیم؟

آرایش چشم هایتان را با یک آرایش پاک کن بی بو که حاوی مواد آرامش بخش برای پوست باشد، پاک کنید.

چشم هایتان را با قطره چشم تسکین دهید.

با یک اسکراب خیلی ملایم یا روغن پاک کننده آرایش تان را به طور کامل پاک کنید و بقیه‌ی مراحل روتین همیشگی مراقبت از پوست تان را انجام دهید.

برای ترمیم لب هایتان از یک نرم کننده لب فوق غنی استفاده کنید و بگذارید ۲۴ ساعت روی لب هایتان باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه