پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۸۰
۲۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۳
برخی از رایج‌ترین اشتباهات دکوراسیون داخلی که حتما بسیاری از ما تجربه انجام آن‌ها را داشته ایم را در این مطلب آورده ایم.

دکوراسیون داخلی خانه

بوق خبر - طراحی داخلی جزء جدانشدنی هر منزلی است که برای به مرحله‌ی اجرا رساندن آن بهتر است شناخت و آگاهی لازم را در رابطه با سبک‌ها و ویژگی‌های آنها، همچنین منزل خود و هماهنگی آن‌ها به دست بیاورید.

شاید به همین دلیل است که شاهد دیزاین‌های بسیاری همراه با اشکالات و نقص‌های زیاد هستیم. در ادامه اشتباهات دکوراسیون داخلی را که البته بیشتر رایج هستند را نام برده و شرح می‌دهیم.


آشنایی با اشتباهات دکوراسیون داخلی در خانه‌های ایرانی

با در نظر گرفتن اهمیت طراحی داخلی منزل و داشتن یک دیزاین شیک و زیبای مناسب لازم است تا برخی از نکات و موارد کاربردی و مهم را مدنظر قرار داده و به کار ببندید.

بعضی چیدمان و کار‌های رایجی که در دیزاین‌های داخلی به اجرا در می‌آید و در نهایت نتیجه دلخواه و مطلوبی نمی دهد را بخوانید. اما این اشتباهات کدام‌ها هستند؟

۱- زیاده روی در بکارگیری رنگ‌ها

زیاده روی در بکارگیری رنگ‌ها یکی از اشتباهات دکوراسیون داخلی است، به صورتی که به خاطر علاقه‌ی فردی از رنگ‌های شفاف و غالب بدون هیچ شناختی نسبت به معنی رنگ‌ها و هارمونی آن‌ها با هم اقدام به طراحی منزل نمایید. بر همین اساس است که محیطی کسل کننده به وجود می‌آورد.

۲- پرهیز از ریسک کردن در استفاده از رنگ‌ها

معمولا جهت فرار از زیاده روی در استفاده رنگها، افراد مرتکب یکی از بزرگترین خطا‌های خود در زمینه دیزاین داخلی یعنی ترس از استفاده رنگ‌ها می‌شوند پس رنگ‌های بی روح و خنثی مثل طوسی، قهوه‌ای را به کار می‌بندند. این عمل موجب می‌شود تا محیط خانه کسل کننده و یکنواخت گردد. برای استفاده از رنگ‌های خنثی باید از اکسسوری‌های رنگی روح تازه‌ای به این محیط ببخشید.

۳- مبل‌های بزرگ

اشتباهات متداول بسیاری در دکوراسیون داخلی وجود دارند که خریداری وسایل و مبل‌های خیلی بزرگ از جمله این خطا‌ها به شمار می‌رود. انتخاب مبل‌ها باید متناسب با اندازه‌های اتاق نشیمن صورت بگیرد تا از محیط حرکت شما را محدود نکرده و کوچکتر جلوه ندهد.

و، اما از جمله خطا‌های دیگر در رابطه با چیدمان مبلمان، این است که پشت به پنجره قرار ندهید. بلکه به سمت پنجره قرار دهید تا دید و نور بیشتری داشته و منزل کوچک دیده نمی‌شود.

۴- عادت به چسباندن مبل‌ها به دیوار

برای منازل با ابعاد کوچک چسباندن مبل‌ها به دیوار امری عادی محسوب می‌شود که محیط بیشتری را جهت حرکت و تردد ایجاد می‌کند,، ولی چنانچه سالن منزل شما بزرگ است این عمل تنها به صرف یک تئوری پیش فرض نه تنها کاربردی نبوده، بلکه تاثیر منفی به دنبال دارد. زیرا باعث می‌شود محیط سالن خیلی خالی و کسل کننده دیده شود.

۵- مبلمان کامل برای خانه‌های کوچک

خرید یک دست مبلمان کامل ۶ نفره بدون در نظر گرفتن ابعاد و متراژ خانه یکی از اشتباهات دکوراسیون داخلی است که اغلب افراد بدون قصد و از روی عادت یا باور‌های اشتباه انجام می‌دهند، در صورتی که استفاده از مبلی راحتی توانایی زیباتر نمودن منزل شما را دارد.

همچنین جهت به وجود آوردن محیط راحت و کافی در اتاق نشیمن، از مبل‌های راحتی از جمله مبلمان ال شکل بهره ببرید.

دکوراسیون داخلی خانه

۶- استفاده از فرش کوچک

لازم است موقع انتخاب و خرید فرش اندازه اتاق را مد نظر قرار بدهید، مخصوصا چنانچه مبل‌های بزرگی دارید نباید از فرشی کوچک استفاده کنید که در این صورت چهره اتاق زشت و مسخره جلوه می‌دهد. می‌توانید اصلا از فرش بهره نبرید.

توجه داشته باشید که فرش زیر پای شما به صورتی باشد که هنگام نشستن بر روی مبل، پای شما آن را لمس کند. فرش انتخابی نباید زیاد بزرگ و یا خیلی کوچک باشد؛ همین که شامل محدوده‌ی محیط دیزاین مبلمان و با فاصله از کنار دیوار باشد کافی است.

۷- نورپردازی نا مناسب

در دیزاین داخلی برای بخش‌های مختلف نورپردازی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است که می‌تواند ضربه نهایی در چیدمان منزل به شکلی زیبا و شیک محسوب شود. علاوه بر نورپردازی به روش‌های مختلف خوب است تا حد ممکن از نور طبیعی برای این منظور بهره ببرید.

۸- هماهنگی نداشتن تابلو‌ها با اندازه دیوا‌ها

تابلو‌ها سهم زیادی در دیزاین منازل ایرانی دارند به طوریکه حضور آن‌ها را در هر کجای خانه‌ها می‌بینیم، اما اغلب استفاده از آن همراه با رعایت اصول نیست. به عنوان مثال که در دیزاین منازل دارای دیوار‌های کوچک، تابلو‌های بزرگ را به کار می‌برند. تابلو‌های بزرگ انتخاب مناسبی برای سالن‌های بزرگ می‌باشد و برای دیوار‌های کوچک باید از تابلو‌های کوچک یا متوسط استفاده کنید که موجب کوچکتر دیده شدن دیوار‌ها می‌گردد.

همچنین رنگ یکی از نکات مهم در انتخاب تابلو به حساب می‌آید، کاربرد یک تابلو با مشتقات رنگی موجود در منزل ایده‌ی جالبی می‌باشد که اصول و زیبایی را در خود جای داده است.

۹- محروم کردن منزل از معجزه‌ی طراحی آینه!

آینه یکی از اصلی‌ترین لوازم کاربردی پیشنهادی برای دیزاین منزل محسوب می‌شود که با ویژگی منحصر به فردش در بازتاب نور و تصویر می‌توانید به خصوص در محیط‌های کوچک معجزه کرده و محیط را بزرگتر و دلبازتر نشان دهد. اما یکی از اشتباهات طراحی جای ندادن آینه در لیست اقدامات است.

۱۰- زیاده روی در ایجاد هارمونی

اغلب افراد به دنبال ابن موضوع هستند که تمامی لوازم منزل خود را هماهنگ در رنگ، مدل و شکل استفاده کنند، قطعا یکنواختی حاصله خسته کننده می‌شود. هارمونی لازم و البته زیبا است، اما نه با این شدت. بهتر است اگر از رنگ کرمی برای میز‌ها بهره می‌برید همه‌ی آن‌ها را در یک طرح و مدل انتخاب نکنید.

دکوراسیون خانه

۱۱- انتخاب رنگ اولویت دیزاین نباشد

به هیچ وجه انتخاب رنگ را در اولین مرحله دیزاین انجام ندهید، بهتر است اول از همه وسایل مهم و اصلی و مبل‌های خانه خود را انتخاب نموده و بعد هماهنگ با آن‌ها به سراغ انتخاب رنگ بروید.

۱۲- ایده تکراری تلویزیون در مرکز خانه

در اغلب طراحی‌های داخلی شاهد استفاده از ایده‌ی طراحی تکراری جای گرفتن و حضور تلویزیون در مرکز خانه می‌باشیم، خلاقیت همیشه زیبا بوده و طرفداران خاص خود را دارد. درست است که از اشتباهات محسوب نمی‌شود، اما جذابیت و زیبایی ندارد. می‌توانید کمج‌های منزل و دیوار گالری را نیز امتحان کنید.

۱۳- عدم حضور گل‌ها – منزلی شبیه به بوستان

افراط و تفریط در استفاده از گل‌ها دو اشتباه رایجی که اغلب در دکوراسیون منازل ایرانی شاهد هستید، اگر به سبک‌های مختلف طراحی سر بزنید می‌بینید که گل‌ها یکی از مهم‌ترین عناصر به شمار می‌روند که حضور پررنگی در بیشتر آن‌ها دارند. اما در بسیاری از منازل هیچ خبری از کاربرد گل‌ها نیست که فضایی بی روح را خلق می‌کنند، از سوی دیگر برخی منازل خانه را به بوستانی پر از گل و گیاه کرده اند که تمامی فضا را اشغال نموده اند.

۱۴- زیاده روی در استفاده از وسایل تزیینی و اکسسوری‌ها

هدف از بکارگیری این وسایل تنها اشغال فضا و شلوغی نیست، شما می‌خواهید با استفاده از وسایل تزیینی زیبایی و شیک بودن را به منزل ببخشید پس در عوض استفاده از انواع و اقسام وسایل دکوری کوچک و بزرگ، تنها از چند قلم وسیله لوکس بهره ببرید.

۱۵- به اتاق خود تماما لباس تم نپوشانید

با وجود اینکه استفاده از تم برای طراحی اتاق برای مدتی جالب باشد,، ولی سریعا از مد افتاده و خسته کننده می‌شوند. بهتر است در صورتی که تمی را دوست دارید تنها به استفاده از المان‌هایی از تم اکتفا کنید که تغییر آن نیز آسان‌تر می‌باشد.

دکوراسیون خانه

۱۶- اشتباه گرفتن چیدمان با شلوغی در راهروها

البته هر بخش منزل اهمیت خاص خود را داشته و ورودی منزل از این مه بودن مستثنی نیست، متاسفانه برخی از افراد چیدمان و دیزاین را با زیاده روی در بکار بردن وسایل دکوری و کنسول‌ها و … به شلوغی و به هم ریختگی تبدیل می‌کنند. قطعا راهرو به دلیل اولین قسمت دیده شده در بدو ورود باید از ریخت و پاش و بی نظمی دور باشد.

۱۷- قرار دادن تختخواب در پشت پنجره

یکی از اشتباه‌های رایج در طراحی اتاق خواب جای گرفتن تختخواب در پشت پنجره اتاق می‌باشد؛ که این کار باعث می‌شود تا نور به داخل اتاق وارد نشود که در نتیجه زیبایی و دیزاین شیک اتاق شما را زیر سوال می‌برد و دوم اینکه سلامتی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۱۸- هماهنگی نداشتن اندازه کوسن‌ها با مبل و صندلی

با توجه به این موضوع که کوسن‌ها نقش بسزایی در ایجاد یک طراحی و زیبا ایفا می‌کنند، لازم است در انتخاب آن‌ها دقت لازم نمایید، هارمونی نداشتن کوسن‌ها با مبل و صندلی‌ها یکی از اشتباهاتی است که اغلب افراد مرتکب آن می‌شوند. مثلا کوسن‌هایی با اندازه بسیار کوچک مناسب مبلمان و صندلی‌های بزرگ نمی‌باشند.

از اینکه تا این لحظه همراه ما بودید، قدردان هستیم و اینکه امیدواریم مطالب ارائه شده توانسته باشد توجه شما را به خود جلب کرده و مفید و کاربردی واقع بشود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه