پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۷۴
۲۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۷:۱۵
الماس‌های رنگی به خاطر آنکه درخشش رنگین کمانی آن‌ها حتی در تماس‌های تصویری هم دیده می‌شود، «جواهرات قرنطینه» نام گرفته اند و این روز‌ها بسیار مد شده اند. آن‌ها الماس‌های واقعی‌ای هستند که به جای شفاف بودن، به رنگ مشکی، آبی، سبز، قهوه‌ای یا صورتی هستند.

الماس های رنگی

بوق خبر - کمیاب بودن الماس‌های رنگی آن‌ها را بسیار گران قیمت کرده، به طوری که تنها ۰/۰۰۰۱ درصد از الماس‌های خام رنگی هستند. احتمالاً هم به همین دلیل است که آن‌ها به نماد بالاترین جایگاه سلبریتی بودن بدل شده اند.

الماس های رنگی

لیلی کالینز، بازیگر هالیوودی که با چارلی مک داول، کارگردان سینما نامزد کرده، جدیدترین سلبریتی در جمع زنان مشهوری است که الماس حلقه نامزدی آن‌ها به رنگ صورتی است.

الماس های رنگی

الماس های رنگی

بلیک لایولی، آنا کورنیکووا همسر انریکه ایگلسیاس، مارگو رابی، کیت ماس و ویکتوریا بکهام دیگر سلبریتی‌های این جمع هستند.

الماس های رنگی

الماس های رنگی

اما این جنیفر لوپز بود که برای اولین بار ترند حلقه‌های نامزدی رنگی را آغاز کرد. حلقه نامزدی‌ای که او در سال ۲۰۰۲ از نامزد آن زمانش بن افلک دریافت کرد، الماسی صورتی رنگ داشت.

الماس های رنگی

همه‌ی الماس‌های رنگی خیلی گران قیمت نیستند. الماس‌های «شکلاتی» برند آمریکایی به نام Le Vian به این دلیل طرفدار پیدا کرده اند که برای نگهداری در گاو صندوق ساخته نمی‌شوند.

تنها ۴ درصد از الماس‌های قهوه‌ای واجد شرایط قرار گرفتن در دسته‌ی «شکلاتی» هستند، اما باز هم از الماس‌های بی رنگ ارزان ترند.

رنگ الماس‌های سفید باید تا حد ممکن به بی رنگی نزدیک باشد. یک الماس کاملاً بی رنگ و بی نقص در حال حاضر حدود ۲۰ هزار دلار قیمت دارد. در حالی که قیمت یک الماس شکلاتی کیفیت بالا حدود ۱۲ هزار دلار است.

الماس های رنگی

اما ماجرای الماس‌های رنگی اصلاً از کجا آغاز شد؟

جواب این سؤال حلقه‌ی نامزدی صورتی رنگ جنیفر لوپز با همه‌ی تأثیرگذاری اش نیست (یا حتی حلقه‌ی نامزدی دیگرش با مارک آنتونی که الماسی آبی رنگ داشت)

ردپای محبوبیت اخیر الماس‌های رنگی را می‌توان در سال ۱۹۸۳ در زمان کشف معدن آرگایل استرالیا یافت که بیشتر از ۹۰ درصد الماس‌های صورتی و قهوه‌ای دنیا از آنجا تأمین می‌شود.

با این کشف دسترسی به الماس‌های رنگی یکباره افزایش چشمگیری یافت، با این حال، رنگ ایده آل برای الماس هنوز بی رنگ بود.

مهم‌ترین چالش پیش رو راغب کردن مشتریان به الماس قهوه ای، نادرترین الماس رنگی بود. به همین دلیل یک سیستم درجه بندی جدید و مستقل برای تعیین ارزش الماس‌های رنگی در بازار جواهرات به وجود آمد.

الماس های رنگی

امروزه الماس‌های رنگی ارزش بالاتری دارند و با بسته شدن معدن آرگایل در چند وقت گذشته که بعد از ۳۷ سال از گنجینه‌ی درون خود دیگر به طور کامل تهی شده، ممکن است قیمت این الماس‌ها بیشتر شود.

برخی جواهرسازان تراز اول دنیا مانند کارتیه و تیفانی از افزایش بی سابقه‌ی فروش الماس‌های نادر رنگی خبر داده اند، که حالا می‌توانند قیمتی ۷ برابر بیشتر از الماس‌های سفید داشته باشند.

البته ارزش یک الماس، چه رنگی و چه غیر رنگی را تنها اینکه از کجا به دست آمده تعیین نمی‌کند و نحوه‌ی تراش خوردن الماس هم اهمیت زیادی در این موضوع دارد.

الماس‌های رنگی

مثلاً تراش دادن الماس‌های سیاه رنگ کار ساده‌ای نیست، چون این سنگ‌ها ترکیبی از الماس و کربن هستند و به مهارت زیادی نیاز است تا هنگام تراش دادن نشکنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه