پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۵۵
۲۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۲۳
علائم سینوزیت معمولاً پس از سرماخوردگی طولانی مدت و یا در پی سرد شدن هوا دیده می‌شوند. سرماخوردگی‌ها زمانی که به طور کامل درمان نمی‌شوند، از حالت نرمال خود خارج می‌گردند و عوارضی را به دنبال دارند.

سینوزیت

بوق خبر - اغلب کسانی که دچار سرماخوردگی می‌شوند، در صورت تشدید و درمان نکردن، باید منتظر علائم جدی تری از سرماخوردگی باشند. شما برای کنترل علائم سینوزیت و سرماخوردگی نیازی به قرص‌های آنتی بیوتیک ندارید البته در موارد حاد این بیماری بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

بهتر است برای جلوگیری از نشانه‌های سینوزیت، درمان سرماخوردگی با پیاز را در منزل امتحان کنید. این درمان به سرعت نتیجه لازم را نصیب شما می‌کند. برای باز کردن مجاری سینوسی می‌توان از بخور پیاز استفاده کرد.

علائم سینوزیت چیست؟

قبل از آشنایی با نشانه‌های سینوزیت ابتدا بهتر است با خود کلمه سینوس آشنا شوید. سینوس‌ها به حفره‌هایی در صورت گفته می‌شود که در استخوان‌ها جای گرفته اند که هوا در آن‌ها وجود دارد و سطح داخلی آن‌ها به وسیله غشا‌های مخاطی پوشیده شده است.

در واقع سینوس حفر‌های خالی درون جمجمه می‌باشند که از طریق مجرای باریکی به نام اوستیوم در استخوان به راه هوایی بینی راه پیدا می‌کند و این حفره‌ها در پیشانی، در پشت فک بالایی، در بین چشم‌ها و در پشت چشم‌ها قرار دارند و به ترتیب به آن‌ها سینوس جلویی، سینوس ماگزیلاری، سینوس اتموئید و سینوس اسفنوئید گفته می‌شوند.

گاهی این حفره‌ها به دلایلی دچار ورم و التهاب می‌گردند. ملتهب شدن سینوس ها، درد، اشکال در تنفس، سردرد، ترشح مایع مخاطی و … را به دنبال دارد. در نمونه‌های شدید سینوزیت شاهد ورم بیش از اندازه در ناحیه بالای ابرو، پای چشم و اطراف بینی هستیم.

اطرافیان و خود شما متوجه این تغییر اندازه در صورت می‌شوید. درد شما در ناحیه صورت و یا سر به شکل نبض دار خواهد بود. علائم سینوزیت پایدار نیستند، اما در صورت نادید گرفته شدن قابلیت تشدید دارند و دیگر از مرحله خنثایی خارج می‌شوند. در این صورت درمان سینوزیت باید به طور جدی انجام شود. آنتی بیوتیک‌ها وارد عمل می‌گردند و بیمار موظف است دوره درمانی کاملی را با آنتی بیوتیک‌ها سپری کند.

علل بیماری سینوزیت

سینوزیت‌ها در پی عملکرد مضاعف ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. هر چند دلیل شایع و رایج سینوزیت مربوط به سرماخوردگی است، اما موارد دیگری نیز می‌تواند این بیماری را تشدید یا ایجاد کند.

عفونت‌های دندان: در صورتی که دندان دچار التهاب و عفونت در ریشه گردد، ممکن است موجب التهاب سینوس‌ها شود.
مشکلات مربوط به انحراف بینی، پولیپ و ضایعات داخلی بینی در بروز عفونت و تورم سینوس نقش مهمی دارد.
عفونت‌های قارچی
باکتری‌ها
آلرژی‌ها

علائم سینوزیت حاد

ترشحات غلیظ بینی و حلق با رنگ سبز یا زرد رنگ

گرفتگی راه تنفسی بینی که در این صورت فرد برای نفس کشیدن با مشکلات زیادی مواجه می‌شود.

نواحی ملتهب شده به لامسه بسیار حساس هستند. این التهاب با فشار در نواحی صورت به خصوص گونه، اطراف بینی، چشم و پیشانی احساس می‌شود.

یکی از علائم شایع سینوزیت مربوط به کم شدن حس بویایی و چشایی است. این موضوع به ورم و التهاب سینوس‌ها بر می‌گردد.

سرفه در هنگام بیدار شدن و یا خوابیدن

در ناحیه فک بالا و دندان‌ها احساس درد دارید. این موضوع نیز از التهاب سینوس‌ها ناشی می‌شود و می‌تواند جزء علایم بیماری سینوزیت باشد.

علائم سینوزیت مزمن

تب

خستگی

بوی بد دهان

گلو درد و گرفتگی صدا

تهوع

تحریک پذیری

گوش درد

سرگیجه

سینوزیت مزمن سینوزیتی است که بعد از ۸ هفته بهبود می‌یابد و آن گاه دوباره باز می‌گردد.

سینوزیت حاد با علائم آشکاری خود را نشان می‌دهد. در چنین حالتی عفونت و التهاب سینوس‌ها بسیار بالاست.

سینوزیت

درمان سینوزیت

یکی از روش‌های موفق در درمان خانگی سینوزیت استراحت کردن است. در مواقعی که شما مبتلا به سرماخوردگی یا سینوزیت هستید، باید استراحت لازم را داشته باشید. در چنین شرایطی بدن شما در برابر عفونت‌ها بیشتر و بهتر مقاومت می‌کند.

آب و مایعات فراوان بخورید

برای درمان بیشتر عفونت‌ها به خوردن مایعات توصیه می‌شود. این موضوع سبب می‌شود دچار کم آبی بدن نشوید و ترشحات درون بینی غلیظ نباشد. رقیق شدن ترشحات مخاطی سبب تخلیه بهتر آن‌ها می‌گردد. مواد کافئین دار موجب التهاب سینوس‌ها می‌شوند.

بخور دهید

برای بخور بینی ابتدا حوله‌ای را بر روی سر قرار دهید. به سمت دستگاه بخور خم شوید. دمای آب باید در حدی باشد که به پوست صورت شما آسیب وارد نکند.

دوش آب گرم بگیرید

این موضوع به کاهش ورم سینوس‌ها کمک می‌کند. دوش آب گرم مجاری تنفس شما را باز می‌کند و باعث بهبود تنفس می‌گردد.

کمپرس آب گرم

برای کاهش التهاب باید کمپرس آب گرم را بر قسمت پیشانی و یا بالای سر قرار دهید. البته این کمپرس می‌تواند حوله یا پارچه گرم باشد. برای جلوگیری از التهاب سینوس‌ها در نواحی گونه، اطراف بینی و … از کمپرس گرم استفاده کنید.

شست و شوی بینی

برای رفع گرفتگی بینی روش‌های متعددی وجود دارد. در این دوران به شست و شوی بینی نیاز دارید. این کار مجاری تنفسی شما را از باکتری پاکسازی می‌نماید. پزشکان سرم‌های آب و نمک را برای شست و شوی بینی توصیه می‌کنند.

سر خود را بالا بگیرید و بخوابید

شما در زمان بروز نشانه‌های سینوزیت با مشکل تنفسی رو به رو هستید. این مشکل در هنگام خوابیدن بیشتر می‌شود. زمانی که سر خود را هنگام خوابیدن بالاتر می‌گذارید، این موضوع موجب تخلیه محتویات درون سینوس‌ها می‌گردد.

نشانه‌های سینوزیت بر حسب میزان حاد بودن، پزشک را در تشخیص داروی مناسب راهنمایی می‌کند. نشانه‌های سینوزیت در مراحل اولیه قابل کنترل و رفع می‌باشند. به عنوان مثال با توجه به میزان انسداد مجاری بینی، پزشک نوع اسپری‌های ضد التهاب استروئیدی، نوع آنتی بیوتیک و … را تجویز می‌کند.

پزشک زمانی آنتی بیوتیک را تجویز می‌کند که از وجود باکتری‌های مقاوم یا عفونت‌های باکتریال حاد در بدن شما مطمئن شده باشد. آنتی بیوتیک‌ها را باید به مدت ۱۰ الی ۱۴ روز ادامه دهید و روند درمان را تکمیل کنید.

اگر به طور نسبی بهبودی را احساس کردید، دوره درمان را تا موعد مشخص شده طی کنید. چون ممکن است این بار علائم سینوزیت را با باکتری‌های مقاوم بیابید و بیماری دوباره عود کند.

سینوزیت

پیشگیری از ابتلا به بیماری سینوزیت

پیشگیری از ابتلا به این بیماری چندان دشوار نمی‌باشد مهمترین مسئله این است که از عوامل و شرایطی که سبب افزایش احتمالی ابتلا به بیماری سرماخوردگی می‌شود پرهیز نمایید و به دنبال تقویت سیستم ایمنی بدن باشید.

شستشوی دست‌ها با آب و صابون پس از اینکه به منزل وارد می‌شوید و دست شما در تماس با اشیا و دست دیگر افراد است امری ضروری است. همچنین رعایت بهداشت فردی الزامی می‌باشد تا مانع از انتقال آلودگی‌های محیطی به بدن خود شوید.

به وسیله دستگاه بخور مجاری تنفسی خود را مرطوب نگه دارید.

از قلیان کشیدن و استعمال سیگار دوری کنید.

افراد مستعد به این بیماری باید هر یک سال واکسن آنفولانزا تزریق نمایند.

در رژیم و برنامه غذایی خود میوه‌ها و سبزیجات تازه را بگنجانید تا با ویتامین C و دیگر آنتی اکسیدان‌ها سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

نکات مهم درباره بیماری سینوزیت

درمان خانگی سینوزیت تاثیر گذار است، اما اگر شما سابقه طولانی مدت در این بیماری دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر از درمان خانگی نتیجه نگرفتید یا تب بالای ۳۸ درجه دارید، به پزشک مراجعه داشته باشید.

اگر دچار دوبینی، تغییر دید، انقباض گردن، سخت نفس کشیدن، گیجی، سردرد، التهاب در قسمت پیشانی، چشم ها، گونه هستید، به پزشک مراجعه کنید.

عوارض سینوزیت

ممکن است سبب درد در ناحیه گوش، سر و گلو به طور دائم گردد.

با تشدید علائم سنوزیت و در صورت درمان نکردن به موقع، فرد ممکن است به عفونت مغز یا مننژیت مبتلا گردد.

زمینه بروز آسم را در افراد بیشتر می‌کند.

در سینوزیت مزمن چنانچه عفونت به کاسه چشم برسد احتمال کاهش بینایی و یا حتی نابینایی دائمی وجود دارد. البته از موارد نادر می‌باشد.

در بیماری سینوزیت مزمن در صورت انتشار التهاب سینوس به مایعات اطراف نخاع و مغز و پرده‌ها ممکن است سبب بروز عفونت شدید پوستی، عفونت در استخوان‌های مجاور و یا التهاب در مننژیت گردد. این عوارض به ندرت اتفاق می‌افتد.

برای درمان سینوزیت باید روند درمانی را تکمیل کرد و فرصت گسترش را از آن گرفت. فراموش نکنید که سینوزیت در عین درمان پذیر بودن می‌تواند خطرناک باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه