پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۵۱
۲۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۹
گاهی اوقات و در بعضی افراد اکثر مواقع به دلایل مختلف متوجه بزرگ شدن شکم می‌شویم که نمی‌دانیم علتش چیست و چرا این اتفاق می‌افتد.

بزرگ شدن شکم

بوق خبر - هستند کسانی که وقتی غذا یا دارویی می‌خورند، می‌گویند شکمم باد کرده یا شکمم ورم کرده و دلیلش را نمی‌دانند.

علت بزرگ شدن شکم چیست و چرا این اتفاق می‌افتد؟

 

آنتی بیوتیک ها:

وقتی روده‌ها حساس باشند مصرف هر چیزی اعم از غذا و حتی آنتی بیوتیک‌ها باعث بزرگی شکم می‌شوند.

آنتی بیوتیک‌ها تعادل فلور‌های روده را به هم می‌زنند و موجب افزایش باکتری‌های عامل تخمیر مواد غذایی می‌شوند و این کار در ورم شکم بی تاثیر نیست. معمولا توصیه می‌شود همراه با آنتی بیوتیک، پروبیوتیک نیز مصرف شود تا عوارض جانبی دارو کاهش داده شود.

تغذیه نامناسب:

همیشه ازدیاد تعداد فلور‌های روده مشکل ساز نیست گاهی هم کم شدن این فلور‌ها ایجاد مشکل میکند.

تغذیه نامناسب، تغذیه‌ای که مصرف چربی و پروتئین در آن بیشتر از حد نیاز بدن باشد، برهم زدن تعداد فلور‌های روده را سبب می‌شود. پرهیز از تغذیه نامناسب، شیوه غذا خوردن و نوع پخت غذا نیز در تعادل این فلور‌ها اهمیت دارد. مصرف پروبیوتیک و آب پز کردن غذا در حفظ تعادل فلور روده کار ساز است.

نفخ کردن:

نفخ کردن یکی دیگر از دلایل چاقی شکم است. مصرف مواد فودمپ که شامل حبوبات، برخی میوه‌ها و غلات و برخی سبزی‌ها مثل کلم اعث ایجاد نفخ در شکم می‌شود. حذف کامل این مواد به علت نیاز بدن به آن‌ها ضروری نیست، اما می‌توان در خوردن بیش از اندازه آن‌ها پرهیز کرد.

آب:

گاهی اوقات آب در بدن محبوس می‌شود و دفع نمی‌گردد. این آب اضافی در شکم جمع می‌شود و باعث بزرگی شکم می‌گردد. در این مورد بهتر است حتما دلیل عدم دفع آب از بدن را جستجو کنید و بعد از اطلاع به رفع آن بپردازید، چون مشکلات جدی تری نسبت به ورم شکم ایجاد می‌کند.

بیماری:

در مواقع خیلی کم این بزرگی شکم می‌تواند ناشی از یک بیماری خطرناک و جدی باشد که باید پیگیری شود. بیماری‌هایی همانند سندروم روده تحریک پذیر، رکتوکولیت هموراژیک، یا التهاب زخم شونده رود بزرگ. این بیماری‌ها موجب عدم تعادل مزمن روده می‌شوند و ورم شکم را به همراه می‌آورند.

هورمون ها:

هورمن کورتیزول و هورمن انسولین که به تغذیه وابسته هستند در بزرگ شدن شکم تاثیر می‌گذارند. هورمن‌های زنانه، مخصوصا هورمن‌هایی که قبل از دوره یائسگی ترشح می‌شوند نیز در تغییر اندازه حجم شکم موثر هستند.

شلی عضلات شکم:

گاهی اوقات عدم سفتی عضلات شکم باعث بزرگی شکم می‌شود که در این مورد با اصلاح نمودن برنامه غذایی خود به علاوه ورزش‌های شکمی و پیاده روی می‌توان برای از بین بردن شکم اقدام کرد.

استرس:

وجود استرس بالا باعث ترشح شدن هورمن‌های فوق کلیوی می‌شود و این هورمن سبب افزایش التهابات روده‌ای و به تبع آن افزایش قطر شکم به همراه درد می‌گردد. برای حل این مشکل باید استرس را از خود دور کنید و آرامش داشته باشید.

تغییرات هورمونی در خانم‌ها:

پس از یائسگی اکثر خانم‌ها تحت تغییرات هورمونی قرار گرفته و سبب کاهش سطح هورمون زنانه در بدن خواهد شد که در نتیجه بر چربی‌های بدن به خصوص شکم تاثیر گذاشته و سبب بزرگی شکم می‌شود بنابراین، در صورتی که در دوران یائسگی به سر می‌برید از علت بزرگ شدن شکم تان تغییرات هورمونی می‌باشد.

عدم مصرف فیبر:

همانطور که می‌دانید مصرف فیبر به اندازه سبب بهبود عملکرد دستگاه گوارش شده و در نتیجه باعث کوچک شدن شکم خواهد شد از این رو، یکی دیگر از علل چاقی شکم عدم مصرف فیبر می‌باشد همچنین، طبق تحقیقات انجام شده آن دسته از افرادی که هر روز ده گرم فیبر مصرف می‌کنند دارای شکم تخت هستند که این ماده در سبزیجات برگ سبز به فراوانی دیده می‌شود.

کم خوابیدن:

هرگز کم خوابیدن با سحر خیزی را اشتباه نگیرید طبق نظر محققان نخوابیدن به مقدار کافی سبب چاقی به خصوص چاقی شکم خواهد شد زیرا، در بدن این دسته از افراد سطح هورمون استرس افزایش پیدا کرده و در نتیجه باعث می‌شود فرد میل زیادی به مصرف شکر پیدا کند از این رو، کمتر از پنج ساعت خوابیدن در شب سبب بزرگی شکم خواهد شد بنابراین بین هفت تا نه ساعت در شبانه روز بخوابید.

دیر غذا خوردن:

همانطور که می‌دانید در زمان خوابیدن اکثر فعالیت‌های بدن به وضعیت تعلیق در می‌آیند که این موضوع در مورد هضم غذا نیز می‌باشد بنابراین، دیر شام خوردن سبب افزایش چاقی شکم خواهد شد زیرا، فاصله کوتاه بین شام و خواب علاوه بر درست هضم نشدن غذا سبب بروز مشکلات معده و بروز ظاهری برجسته در شکم خواهد شد.

در صورتی که بزرگی شکم شما بیش از حد معمول باشد، لازم است به پزشک مراجعه کنید و علت آن را جویا شوید؛ و همچنین با به کار گیری موارد ذکر شده در متن می‌توان جهت درمان آن اقدام نمود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه