پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۳۳۶
۱۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۲:۲۰
روایت سردار تنگسیری از دریادار شهید ناظری مرد اولین‌های دریا
شهید سردار محمد ناظری از فرماندهان باسابقه و خبره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بنیانگذار یگان ویژه تکاوری اباعبدالله الحسین(ع) نیروی دریایی سپاه پاسداران (.S.N.S.F) بود.

اقتصاد دریا - این شهید بزرگوار در سالهای قبل از انقلاب از طریق دوستانش که عضو نیروی ویژه هوابرد ارتش (نوهد) بودند، با مسایل نظامی آشنا شد و پس از پیروزی انقلاب نیز همین مسیر را ادامه داد و فرماندهان و رزمندگان بزرگی را در طول سالهای دفاع مقدس و در محور مقاومت آموزش داد.

کسی جرأت ندارد کشتی ما را بگیرد، چون کشتی آن‌ها را توقیف می‌کنیم
وی که رکورددار پرش با چتر میان پاسداران بود، همواره به‌دنبال انتقال تجربیات خود به جوانان و نیروهای تازه‌وارد به سپاه بود و همانند یک پدر کنار نیروهای خود در میدان حاضر می‌شد و همواره معتقد بود نیروهایش باید بهترین پوشش و تجهیزات را برای عملیات در اختیار داشته باشند.
دریادار ناظری در روز ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ و بعد از انجام مأموریت های خود در منطقه نازعات به درجه شهادت نائل آمد، به‌مناسبت هفتمین سالگرد شهادت این فرمانده خلیج فارس، تسنیم با سردار دریادارعلیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه به گفتگو نشسته است که در ادامه می‌خوانید.
سردار شهید محمد ناظری چه نقشی در ارتقای نیروهای رزمی سپاه به‌ویژه نیروی دریایی داشتند؟
سردار تنگسیری: مردانگی در وجود ایشان بود و قلب و عمل حاج محمد یکی بود، او در دوران انقلاب زحمات زیادی کشید و این انقلابی‌بودنش، همواره ادامه پیدا کرد، همان‌طور که مقام معظم رهبری انقلابی برخورد می‌کنند و بی‌پروا حرفهایشان را می‌زنند این شهید بزرگوار هم همین‌طور بود و حرفهایش را انقلابی می‌زد.
زلال بودن رفتار و بیان این فرد، همواره قابل درک بود و من شهادت می‌دهم هیچ‌وقت زیر حرف زور نرفت و از طرفی هم اصلاً دنبال پست و مقام نبود. بسیاری از بزرگان ما که بخشی شهید شدند و بخشی هستند و مسئولیتهای بالایی هم دارند، اذعان می‌کنند که سردار ناظری مربی‌شان بوده و به آنها آموزش داده است، اما حاج محمد هیچ‌گاه این موارد را اعلام نمی‌کرد، این شهید همیشه زنده است و امسال پویش فرمانده همیشه زنده برگزار می‌شود.حاج قاسم علاقه زیادی به حاج محمد ناظری داشت و می‌گفت "حاج محمد به من آموزش داد" و همیشه به‌نیکی از دریادار ناظری یاد می‌کرد.سردار ناظری از ابتدا دوست داشت با دریا آشنا شود و مسایل حوزه دریا را به‌خوبی بداند و البته به نقطه‌ای رسید که خیلی از فرماندهانی که عمری را در دریا سپری کردند به پای دانش دریایی ایشان نرسیدند و مأموریت های بسیار خطرناک دریایی را به‌عهده می‌گرفت. سردار ناظری عاشق دریا، کشورش و ملتش بود و می‌گفت خلیج فارس برای ملت ایران است.
ایشان در همان ابتدا ۱۲۰ روز برای امنیت کشتی‌رانی به دریای سرخ رفت و روی کشتی ساویز مستقر بود. در آن زمان دزدان دریایی تعدادی از کشتی‌های ایران، فرانسه و عربستان را گرفته بودند و حاج محمد ضمن اینکه کشتی ایران را آزاد کرد باعث شد کشتی دیگر کشورها هم آزاد شود.
سردار مردانه پای کار بود و با دزدان دریایی مذاکراتی صورت داد و بنا داشت عملیاتی علیه آنها انجام دهد که گفتند "صلاح بر این است به‌روش دیگری انجام شود"، این کاری بود که هیچ‌کس حاضر به انجام آن نبود، لذا شروع حضور در اقیانوس و شروع تأمین امنیت دریای سرخ با سردار محمد ناظری بود.
سردار ناظری برای نیروهایش هم مثل فرزندش پدری می‌کرد و هرآنچه در موضوع رزم و عملیات نیاز بود به آنها آموزش می‌داد و نیروهایش عاشق او بودند، او جزو فرماندهانی بود که نمی‌گفت "بروید"، می‌گفت "بیایید"، و با نیروهایش زندگی می‌کرد و در رأس کار و میدان بود. تنها پسر سردار ناظری کنار خودش در میدان بود و هیچ فرقی بین او و دیگر نیروهایش قائل نمی‌شد.
ترس را در چهره این مرد نمی‌دیدیم و شهادت‌طلبی خصلت ویژه او بود، یک‌بار یک کشتی نفتکش خارجی در خلیج فارس با یکی از سکوهای نفتی ما تصادم و آن سکو را منهدم و فرار کرد، سردار ناظری با نیروهایش برای آن کشتی کمین گذاشتند و آنها را مجبور کرد که غرامت سکو را پرداخت کنند.
مردی بود که از صفر شروع می‌کرد، سردار ناظری نیروهایش را در جزیره‌ای مستقر کرد که هیچ چیزی نداشت جز دو سه خانه متروکه بود و یک پاسگاه تعطیل‌شده به‌دلیل کمبود آب.
سردار شهید ناظری مرد اولین‌ها 
در دریاست
حضور در خلیج عدن و تنگه باب‌المندب را خودش شروع کرد، کشتی ساویز را خودش در منطقه مستقر کرد، نیروهای گارد و حفاظتی‌اش را خودش در کشتی ساویز مستقر و طرح جابه‌جایی نیروهای حفاظتی کشتی‌های دیگر در منطقه را اجرا کرد، سردار ناظری مرد اولین‌هاست، اولین حضور در اقیانوس، اولین در راه‌اندازی اسکورت کشتی‌های تجاری با نیروهای حفاظتی، اولین آزادسازی کشتی‌ها از دست دزدان دریایی، اولین توقیف کشتی متخلف خارجی، اولین فردی که نیروهای مقاومت را در منطقه آموزش داد، اولین فردی که عملیاتهای برون‌مرزی را در دفاع مقدس انجام داد و اولین فرمانده‌ای که در جزیره‌ای که هیچ چیزی نداشت یگان ویژه تکاوری دریایی اباعبدالله(ع) را ایجاد کرد.
درخصوص نقش این شهید علاوه بر آموزش نیروهای ایرانی، در آموزش نیروهای حزب‌الله لبنان و مقاومت در سوریه هم بفرمایید.
سردار تنگسیری: سردار شهید حاج عبدالله رودکی نیز از بزرگان نیروی دریایی بود و این دو شهید بسیار به هم علاقه‌مند بودند و کار در حزب‌الله را سردار رشید اسلام سردار رودکی شروع کرد و بهترین کسی که می‌توانست در آنجا و در کشورمان به بچه‌های حزب‌الله و غیره آموزش دهد، سردار ناظری بود.
ایشان یک مربی بسیار خوب و فرماندهی لایق بود، هم از لحاظ روحی و روانی به دل بچه‌های حزب‌الله و مقاومت می‌نشست هم در بحث آموزش نظامی بسیار تأثیرگذار بود.سردار ناظری آموزش نیروهای مقاومت حزب‌الله را با هماهنگی سردار رودکی آغاز کرد و بعد با هماهنگی سردار سلیمانی ادامه و کارهای بزرگی صورت داد.
درخصوص نقش ایشان در آموزش نیروهای مقاومت در جنگ اخیر سوریه هم نکاتی را بفرمایید.
سردار تنگسیری: در شروع قضایای سوریه برای اولین بار می‌خواستیم ببینیم که در حوزه دریایی چه‌کمکی می‌توانیم کنیم و باتوجه به اینکه حاج محمد با بچه‌های مقاومت و حزب‌الله کار کرده بود به آنجا رفت. در آن زمان هنوز تروریستها شهرها را کامل نگرفته بودند و شروع درگیری‌ها بود.
سردار ناظری در آنجا کارهای بزرگی کرد و وقتی برگشت بررسی کرده بود هم ارتشی‌ها و هم بسیج مردمی سوریه چه‌چیزهایی نیاز دارند و چه آموزش‌هایی باید ببینند و بخشی از آموزش‌ها را در همان‌جا منتقل کرد و بخشی را هم به ایران آورد و اینجا آموزش داد و رفتند. از برکت خون همین شهدا می‌بینیم که امروز بشار اسد محکم ایستاده است.
وجهه پدرانه و رئوفانه سردار با نیروهای تحت‌امرشان را به‌خوبی مطرح کردید، اما در مقابل اقتدار این شهید در برابر دشمنان و متجاوزان را چگونه دیدید؟
سردار تنگسیری: در خلیج فارس وقتی آمریکایی‌ها وارد می شدند، سردار ناظری و نیروهایش در جزیره فارور بودند و آمریکایی‌ها آنها را رصد می‌کردند در مقابل هم سردار ناظری هم به آنها امر و نهی می‌کرد و اجازه عبور از آبراه ایران را به آنها نمی‌داد.
با حضور سردار ناظری و نیروهایش بود که به ۶ کشوری که در جنگ عراق جنایت کرده بودند (آمریکا، انگلیس، فرانسه، استرالیا، کانادا، نیوزیلند) اجازه ندادیم از آبراه ورودی و بخشی از آبراه خروجی که در آبهای سرزمینی ماست، عبور کنند، مقابل آمریکایی‌ها سخت می‌ایستاد.
سردار ناظری نیروهای یگان ویژه اباعبدالله الحسین(ع) را چگونه تشکیل داد و نیروهایش را به‌چه‌صورت جذب کرد؟
سردار تنگسیری: بچه‌هایی که حاج محمد دور خودش جمع کرده بود، بچه‌هایی بودند که بسیاری از آنها را شاید بتوان با لفظ «اخراجی‌ها» نام برد و حاجی را پناهگاه دیده بودند و جذب حاج محمد شدند.
سردار ناظری همه‌جور آدم را جذب می‌کرد و کاری نداشت که فرد چه لباسی می‌پوشد و به‌دنبال جذب حداکثری بود، این روحیه هر سه شهید حاج قاسم و حاج عبدالله رودکی و حاج محمد ناظری بود.
ایشان بچه‌هایی را جذب کرد که در آن زمان برخی مخالف بودند و می‌گفتند "نه"! اما همین بچه‌ها آمدند و مقابل دشمنان ایستادند و در مأموریتهای سخت خارج از کشور در دریا برای دفاع از منافع کشور حاضر شدند.
همان‌طور که می‌دانید کشتی‌های نفتی و تجاری مقابل دزدان نیازمند نیروی حفاظتی هستند و حاج محمد این نیروهایش را در کشتی‌ها مستقر کرد، در زمان حاضر روی ۳۲ کشتی در آبهای بین‌المللی و دور، نیروهای حاج محمد ناظری برای حفاظت حضور دارند و یک مورد نداشتیم که بچه‌های ما روی یک کشتی باشند و دزدان دریایی آن را ببرند، این نتیجه روحیه و تعهد و آموزشی است که سردار ناظری در این بچه‌ها نهادینه کرده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه