پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۳۲۸
۱۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۱:۱۶
در ساخت انواع سازه‌های دریایی یه خودکفایی رسیده‌ایم؛
چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی ۲۰۲۲ ICOPMAS در روزهای ۱۹ و ۲۰ اردیبهشت ماه جاری با حضور مقامات کشوری و لشکری، مهمانان خارجی، دانشگاهیان و متخصصان جامعه مهندسان مشاور در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود.

اقتصاد دریا - چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی ۲۰۲۲ ICOPMAS در روزهای ۱۹ و ۲۰ اردیبهشت ماه جاری با حضور مقامات کشوری و لشکری، مهمانان خارجی، دانشگاهیان و متخصصان جامعه مهندسان مشاور در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود.

چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی ۲۰۲۲ ICOPMAS ۱۹ اردیبهشت در تهران

تأکید بر تقویت همکاری‌های فنی و تخصصی در سطح بین الملل  به ویژه کشورهای ساحلی منطقه
در همین رابطه مهندس علی فتحی عضو هیات‌عامل و معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی در نشست خبری درجمع اصحاب رسانه گفت: در سی‌ودومین سال از آغاز برگزاری همایش‌های بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی، سازمان بنادر و دریانوردی با مشارکت و همکاری سازمان‌های دریایی بین‌المللی داخلی و خارجی، چهاردهمین دوره این همایش با تأکید بر تقویت همکاری‌های فنی و تخصصی در سطح بین الملل به ویژه کشورهای ساحلی منطقه برگزار می‌شود. وی با بیان اینکه اصلی‌ترین هدف از برگزاری کنفرانس علمی ICOPMAS ، ارتقای دانش مهندسی دریا و سازه‌های دریایی و همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی به سایر کشورها است، افزود : حمایت و مشارکت علمی مجموعه‌های معتبر بین‌المللی و داخلی از این رویداد ، بیانگر اهمیت و جایگاه این کنفرانس در جامعه تخصصی است .نایب‌رئیس همایش سواحل بنادر و سازه های دریایی با بیان اینکه تبادل نظر و انتقال تجربیات متخصصان دریایی داخل و خارج و نیز اطلاع و ترویج آخرین دستاوردهای علمی، فنی و اجرایی در حوزه سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی از دیگر اهداف این رویداد بزرگ علمی به شمارمی رود، اظهارداشت: همایش‌های بین المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی با ایجاد بستری مناسب، زمینه‌ساز همکاری متقاضیان ارائه خدمات در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی است.

تشریح اهم دستاوردهای ۱۳ دوره همایش ICOPMAS
فتحی همچنین در تشریح اهم دستاوردهای ۱۳ دوره برگزاری همایش بین‌المللی سواحل،  بنادر و سازه‌های دریایی، گفت: تقویت ارتباط بین صنعت و دانشگاه‌ها؛ عضویت جمهوری اسلامی ایران در قدیمی‌ترین انجمن بین‌المللی زیرساخت‌های آبی جهان( پیانک)؛ انجام و ارتقای شبکه پایش و پیش‌بینی مشخصه‌های دریایی کشور و تولید، توسعه و ارتقای نرم‌افزارهای تخصصی بومی نظیر VTS ، PMO DYNNAMIC از مهم‌ترین دستاوردهای این همایش طی دوره‌های گذشته بوده است.

آزادسازی و مدیریت سواحل کشور یکی از دغدغه‌های جدید دولت
معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر همچنین خاطرنشان کرد: در سند تحول دولت سیزدهم و برنامه هفتم توسعه، موضوعات دریا و سواحل به صورت جدی مطرح شده و یکی از دغدغه‌های جدید دولت، موضوع آزادسازی و مدیریت سواحل کشور در شمال و جنوب ایران است.


چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی ۲۰۲۲ ICOPMAS ۱۹ اردیبهشت در تهران
مشارکت کم‌نظیر در مقایسه با دوره‌های گذشته
وی با بیان اینکه رویکرد کمیته علمی ICOPMAS در همایش چهاردهم، مبتنی بر ارائه مقالات اجرایی و مبتلابه کشور است، گفت: از آنجا که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا تصمیم به تعویق این رویداد علمی از سال ۲۰۲۰ به سال ۲۰۲۳ گرفته شد، که با توجه به ارسال بیش از ۲۲۰ مقاله باید اعلام کرد که این مشارکت در مقایسه با دوره‌های گذشته، کم‌نظیر بوده است.

ساخت بزرگ‌ترین اسکله فاز ۳ بندر شهید رجایی توسط مهندسان ایرانی 
فتحی افزود: هم اکنون از طراحی تا اجرای سازه‌های دریایی خودکفا هستیم و در سال گذشته بزرگ‌ترین اسکله فاز ۳ بندر شهید رجایی که امکان پهلوگیری نسل جدید شناورها در آن فراهم است، ۱۰۰ درصد توسط مهندسان ایرانی ساخته شد؛ این در حالی است که در کشورهای اطراف ساخت و ساز دریایی با پیمانکار خارجی انجام می‌شود.

به دنبال خودکفایی در ساخت تجهیزات بندری هستیم 
معاون سازمان بنادر و دریانوردی درباره اینکه در بخش تجهیزات و تامین قطعات ماشین‌آلات و تجهیزات استراتژیک بندری چه وضعیتی داریم اظهارداشت: به دنبال خودکفایی در ساخت تجهیزات بندری هستیم در و امیدواریم بتوانیم در این بخش نیز به موفقیت برسیم.

تلاش می‌کنیم وابستگی به قطعات خارجی نداشته باشیم
فتحی با اشاره حمایت برای انتقال تکنولوژی، گفت: شرکت‌های دانش بنیان زیادی برای تولید تجهیزات اعلام آمادگی کردند، اما تولید برخی تجهیزات در داخل کشور صرفه اقتصادی ندارد، چرا که نیاز انبوه به آن نداریم. در عین حال در بخش قطعات که اهمیت زیادی دارد و تلاش می‌کنیم وابستگی به قطعات خارجی نداشته باشیم. وی تاکید کرد: به همین دلیل ۸۰۰ قطعه نیاز اصلی تاکنون در کشور شناسایی شده تا به تکنولوژی ساخت آن دست یابیم.

چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی ۲۰۲۲ ICOPMAS ۱۹ اردیبهشت در تهران

تمرکز سازمان بنادر بر تولید قطعات تجهیزات دريایی و بندری توسط شرکت‌های دانش‌بنیان
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون در بخش طراحی و اجرای پروژه‌های مهندسی و سازه‌های دریایی، به عنوان تنها‌ترین کشور خودکفا در منطقه محسوب می‌شود، اظهار داشت: طرح‌های توسعه‌ای در بنادر کشور، هم‌اکنون بدون نیاز به خدمات کشورهای خارجی و با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و توانمندی‌های بومی ایران، اجرا و عملیاتی می‌شود.فتحی با بیان اینکه سازمان بنادرودریانوردی در حوزه تامین قطعات تجهیزات دریایی و بندری اقدامات سازند‌ه‌ای داشته است، افزود: رویکرد و راهبرد اصلی دولت در حوزه تامین تجهیزات استراتژیک بنادر، استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی برای ورود تکنولوژی این تجهیزات به داخل کشور است.عضو هیات عامل سازمان بنادرودریانوردی در ادامه تاکید کرد: با توجه به عدم نیاز تولید انبوه در برخی از تجهیزات بندری، تمرکز سازمان بنادر در تامین قطعات به صورت مستمر است، تا با معطوف کردن سرمایه‌گذاری به این حوزه، وابستگی کشور به قطعات دریایی و بندری را از میان برداریم.وی درباره خودکفایی در تامین و ساخت برخی از تجهیزات ادامه داد: در بخش تجهیزات نهضتی را از سال های گذشته دنبال کرده‌ایم که امروز توان تولید ۸۵۰ قطعه در بخش تجهیزات در کشور وجود دارد و توانستیم جلوی ارزبری را بگیریم.

ICOPMAS  از معتبرترین کنفرانس های دریایی در سطح منطقه و جهان است 
حمید‌رضا خلیلی، مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر و دبیر همایش ICOPMAS ۲۰۲۲، در این نشست از برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات کاهش تراز آب دریا خزر و خلیج گرگان، طرح توسعه بندر شهید رجایی و سازه‌های فراساحل خبر داد.وی تبادل نظر و انتقال تجربیات متخصصین دریایی داخل و خارج کشور در حوزه مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی، انتشار آخرین دستاوردهای علمی، فنی و اجرایی حوزه مذکور، ایجاد بستری مناسب و زمینه‌سازی به منظور همکاری متقاضیان ارائه خدمات در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی را از دیگر اهداف این همایش عنوان کرد.به گفته خلیلی، این کنفرانس از جمله معتبرترین کنفرانس های دریایی در سطح منطقه و جهان است که قدمت آن به بیش از ۳۲ سال برمی گردد.

وی افزود: هیدرودینامیک و رسوب، مدیریت سواحل و بنادر ،مهندسی بندر و سازه های ساحلی، مهندسی فراساحلی و خطوط لوله، محیط زیست دریایی و ایمنی، محورهای اصلی چهاردهمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی است. دبیرچهاردهمین همایش ICOPMAS همچنین اعلام کرد: بیش از ۲۲۰ مقاله از محققین داخلی و خارجی کشور به دبیرخانه همایش ارسال و توسط ۵۵ نفر از اعضای کمیته علمی که متشکل از اساتید برجسته دریایی داخل و خارج کشور می باشند، داوری شد که ۷۵ مقاله به صورت شفاهی و ۵۸ مقاله به صورت پوستر مورد پذیرش قرار گرفتند. وی افزود: علاوه بر ارائه مقالات، سخنرانی های کلیدی توسط اساتیدی از کشورهای ژاپن، کانادا، هند و ایران،  ۴ کارگاه تخصصی نیز طی روزهای همایش برگزار خواهد شد. 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه