پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۳۱۱
۰۱ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۶:۳۴
سرمایه گذاری ۲,۷ میلیارد یورویی در سواحل مکُران؛
از سال ۱۳۵۴ که توسعه سواحل مکُران مد نظر قرار گرفت و شرکت فرانسوی، طرح توسعه آن را نوشت تا امروز که این طرح توسعه چند دست خورده و بارها بازنویسی شده، حدود ۵۰ سال گذشته است و ما در کشور ایران همچنان چشم به راه توسعه این منطقه گنج پنهان هستیم.

اقتصاد دریا - دغدغه هر روز تحریریه ما پهنه ساحلی مُکران و توسعه نیافتگی آن است، آنقدر به این موضوع پرداخته ایم که خودمان هم به تنگ آمده ایم.

فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو و گهر زمین پای کار توسعه مکُران آمدند

از سال ۱۳۵۴ که توسعه سواحل مکُران مد نظر قرار گرفت و شرکت فرانسوی، طرح توسعه آن را نوشت تا امروز که این طرح توسعه چند دست خورده و بارها بازنویسی شده، حدود ۵۰ سال گذشته است و ما در کشور ایران همچنان چشم به راه توسعه این منطقه که به تعبیر رهبر معظم انقلاب«گنج پنهان» است، هستیم.

پس از کش و قوس های فراوان درباره فعالیت های شورای توسعه مکُران روز دوازدهم اردیبهشت ماه جلسه هماهنگی و بررسی طرح‌های پیشنهادی شرکت مدیریت و توسعه مکُران که به ریاست محمد مخبر معاون اول رییس جمهور برگزارشده است خبرهای مسرت بخش منتشر شده است که جای بسی امیدواری دارد.

در این نشست مقرر گردیده است که در فاز نخست مکُران ۲۴ پروژه در قالب ۷ طرح و با سرمایه گذاری ۲,۷ میلیارد یورو اجرایی شود و این مهم مورد تاکید و موافقت قرار گرفته است.

در این نشست بسیار مهم و اثربخش، شرکت های فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو و گهر زمین به عنوان چهار شرکت اصلی سرمایه گذار در طرح های سواحل مکُران انتخاب شده‌اند و سند همکاری توسعه سواحل مکُران مابین دبیرخانه شورای توسعه این سواحل با شرکت های نامبرده به امضا رسیده است.

این گزارش می افزاید: مجموع سرمایه گذاری برای اجرای طرح‌ها در سواحل مکُران ۲,۷ میلیارد یورو است که در فاز نخست ۲,۷ میلیارد یورو برای اجرای ۲۴ پروژه در قالب ۷ طرح شامل تامین آب، تولید برق، توسعه شهری، شهرک های تخصصی- خصوصی، مطالعه و اکتشاف پهنه های معدنی، ایجاد و توسعه بندرگاه و گردشگری پیش بینی شده است.

همچنین مدیران عامل شرکت های فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو و گهر زمین به عنوان چهار شرکت اصلی سرمایه گذار در طرح های سواحل مکُران، به بیان نظرات و دیدگاههای خود پرداختند و دغدغه ها و نیازمندی های خود را مطرح کردند.


مخبر، معاون اول رییس جمهور در این جلسه از سواحل مکُران به عنوان ظرفیتی بزرگ و پیشرانی کم نظیر برای توسعه اقتصادی کشور یاد کرد و گفت: ظرفیت‌ها و مزیت های موجود در منطقه مکُران بسیار منحصربفرد است و این ظرفیت‌ها از جمله دسترسی به اقیانوس در هیچ یک از نقاط دیگر کشور به صورت یکجا وجود ندارد.


وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در سواحل مکران به لحاظ رویکردها و مبانی اقتصادی، سرمایه گذاری با بازدهی بالا محسوب می‌شود، تصریح کرد: نباید توسعه سواحل مکُران را صرفا با نگاه محرومیت زدایی دنبال کنیم چرا که سرمایه گذاری در این منطقه ۱۰۰ درصد اقتصادی است و از مزیت‌هایی منحصربفرد برخوردار است.

تاکید مخبر بر ایجاد ساز و کار توسعه مکُران در دبیرخانه طراحی شود
مخبر از دبیر شورای عالی توسعه مکُران خواست که ساز و کاری در دبیرخانه طراحی شود که برای هر یک از طرح‌ها و پروژه‌ها، مجریانی توانمند و باانگیزه تعیین و برنامه زمان‌بندی دقیقی برای اجرای طرح ها پیش بینی شود.

نباید برای تامین تمام ملزومات و نیازمندیهای پروژه های مکران معطل شویم
معاون اول رییس جمهور افزود: به منظور سرعت دادن به روند اجرای طرح‌ها، نیاز نیست که برای تامین تمام ملزومات و نیازمندیهای کل پروژه معطل شویم، بلکه می‌توان طرح‌ها را به فازهای مختلف تقسیم کرد تا از محل درآمدهای اجرای هر فاز، نیازمندیهای فازهای بعدی نیز تامین شود.


تشریح طرح های سرمایه گذاری و نیازمندی های  توسعه مکُران
حسین دهقان، دبیر شورای عالی توسعه مکُران در این نشست گزارشی از نقشه راه سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال، آبادانی، توسعه و امنیت پایدار این سواحل ارائه کرد و به تشریح طرح های سرمایه گذاری و نیازمندی های اجرای آن ها پرداخت.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه