پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۳۱۴۲
۱۹ دی ۱۴۰۱ | ۱۶:۲۰
مدیرکل شیلات خوزستان خبرداد:
مدیرکل شیلات خوزستان با بیان اینکه سرانه مصرف آبزیان در استان ۱۹ کیلوگرم در سال است گفت:میانگین کشوری مصرف آبزیان حدود ۱۳.۸ کیلوگرم است که خوزستان از این لحاظ در کشور پیشتاز است ولی از متوسط جهانی که ۲۴کیلوگرم است عقب‌تر است.

خوزستان با سرانه مصرف ۱۹ کیلوگرم آبزیان در کشور پیشتاز است

به گزارش اقتصاد دریا - فتح‌اله ابوعلی اعلام کرد: هم اکنون ۱۳ بازار عرضه آبزیان در سطح خوزستان فعالیت می کنند و پیگیری، تشویق و ترغیب سرمایه گذاران برای احداث بازارچه‌های جدید عرضه آبزیان در شهرهای مختلف استان برای دسترسی بهتر مردم در خرید آبزیان دریایی و پرورشی در حال انجام است.

به گفته وی فرهنگ سازی و بالا بردن سرانه مصرف آبزیان از طریق برگزاری جشنواره، نمایشگاه، چاپ بنر، جزوه، آموزش پخت و ایجاد تنوع در عرضه آبزیان ادامه دارد.

مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به حفظ ذخایر ماهیان با ارزش ژنتیکی بومی در منابع آبی خوزستان بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون حدود هشت میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب‌ها، رودخانه‌ها، برکه‌ها به منظور بهبود ذخایر آبزیان و حفاظت از اشتغال صیادان بومی رهاسازی شده است.

ابوعلی به صدور ۲۴ هزار فقره مجوز صید برای شناورهای صیادی در نیمه نخست امسال اشاره و بیان کرد: بیش از ۲۰ هزار تن انواع آبزیان دریایی در نیمه نخست امسال در خوزستان صید شد.

وی ۱۴۵ سازه زیستگاه مصنوعی در صیدگاه های خوزستان با هدف حفظ معیشت صیادان و همچنین تقویت و پایداری ذخایر راهبردی آبزیان ایجاد شده گفت: تامین اعتبار برای مطالعات مکان یابی زیستگاه های مصنوعی در صیدگاه “بوسیف” با همکاری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و اتحادیه تعاونی های خدماتی صیادی در حال پیگیری است.

ابوعلی ایجاد فرصت‌های شغلی در زیربخش شیلات خوزستان را یکی از مسایل مهم و در حال پیگیری این اداره کل بیان کرد و افزود: تعهدات اشتغال اداره کل شیلات خوزستان در امسال ، ۶۵۰ نفر است که از ابتدای امسال تاکنون، برای ۶۴۳ نفر در بخش‌های مختلف فرصت شغلی ایجاد شده که معادل تحقق حدود ۹۹ درصدی تعهد شیلات استان است.

ابوعلی ادامه داد: بیش از ۴۰۰ نفر برای دریافت ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل‌های مختلف به بانک‌‎های عامل معرفی و ۲۸۴ نفر موفق شدند ۶۸۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کنند.

مدیرکل شیلات خوزستان دستیابی به بیوتکنیک مولدسازی و تکثیر ماهی باس دریایی در خوزستان با همت محققان پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور را یکی از مهمترین دستاوردهای دانش بنیان شیلات معرفی کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه