پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۹۰۰
۳۰ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۷
سیّدافشین گنج‌بخش*

سیدافشین گنج بخش

بوق خبر - طبق اعلام دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور روز ۲۹ بهمن ماه به عنوان روز «اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی» نامیده شده است. ایران کشوری با پتانسیل‌های اقتصادی زیاد چه در عرصه تولید و چه در بخش بازرگانی می‌باشد. کشور ما دارای فرصت‌های زیاد کارآفرینی از «نیروی انسانی مختصص و با انگیزه» گرفته تا مزیت همسایگی با ۱۵ کشور و پتانسیل صادرات محصولات تولید کنندگان داخلی است و به همین منظور کشور ایران از ظرفیت‌های اقتصادی پویا و ارزشمندی برخوردار است که استفاده از فرصت‌های پیشرو راهکاری برای بهبود فضای کسب و کار، کار آفرینی بیشتر در کشور و همچنین توسعه صنایع سودده خواهد بود.

اقتصاد مقاومتی دارای چند رویکرد مهم است که اصلی‌ترین آن‌ها عبارت است از «درون زایی» به معنی استفاده از همه ظرفیت‌ها و توان داخلی جهت عبور از چالش‌های پیش رو و رفع نیاز‌های اولین تولید کنندگان، همچنین «برون نگری» به مفهوم تعامل با دنیا در جهت رونق تولید و افزایش صادرات کالای ایرانی که با توجه به سیاست‌های اقتصادی کشور امری ضروری می‌باشد.

درون زایی اقتصاد که اقتصاد مقاومتی، به منزله استفاده از همه ظرفیت‌های مدیریتی، دانش فنی مهندسی، پتانسیل نیروی انسانی و توان کشور در جهت «رفع موانع تولید» یا مانع زدایی از تولید که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و در دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با تولید کنندگان کشور مجددأ به آن اشاره گردید.

برون نگری اقتصاد که در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف می‌شود، دارای چهار محور اصلی است:

۱- توسعه صادرات محصولات صنایع مختلف به دیگر کشور‌ها
۲- صدرود خدمات فنی – مهندسی از طریق تعامل شرکت‌های خدماتی ایران با دیگر کشور‌ها نظیر انعقاد قرارداد انجام پروژه‌های عمرانی و...
۳- وارد کردن «تکنولوژی» و «دانش» ساخت محصولات صنایع استراتژیک هماهنند خودروسازی که سالهاست در داخل کشور از عدم ساخت قطعه گیربُکس دنده‌ای و اتوماتیک، آسیب جدی دیده است.
۴- ایجاد «کنسرسیوم‌های سرمایه گذاری» به جهت تأمین منابع مالی انجام پروژه‌های مختلف که نیازمند جذب منابع مالی خارجی می‌باشد. برای مثال در صنعت نفت و گاز کشور، حدود ۲۰۰ میلیارد طرح توسعه‌ای تهیه شده است که انجام آن‌ها نیازمند سرمایه گذاری خارجی می‌باشد.

نتیجه گیری: اقتصاد مقاومتی ارتباط مستقیمی با کارآفرینی دارد و هرچه مورد توجه جدی قرار گیرد در نهایت می‌توان از چالش‌های پیش روی اقتصاد کشور که در «لزوم حمایت همه جانبه از تولیدکننده داخلی» و «رفع موانع تولید» تعریف می‌شود؛ سریع‌تر عبور کرد.

*رئیس اسبق هیئت مدیره ماشین سازی پارس
*مشاور سابق معاون وزیر صنعت معدن تجارت
*رئیس ستاد حمایت از تولید ملی در شهرک‌های صنعتی ایران

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه