پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۶۸
۱۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۴۲
بدن شما در طول بارداری تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. واژن، شکم، سینه ها، پوست و مو‌های شما می‌توانند در حین بارداری و بعد از تولد متفاوت به نظر برسند.

واژن

بوق خبر - بدن شما در طول بارداری تغییرات زیادی را تجربه می‌کند: واژن، شکم، سینه ها، پوست و مو‌های شما می‌توانند در حین بارداری و بعد از تولد متفاوت به نظر برسند. رشد یک انسان کامل همیشه آسان نیست و در نتیجه بدن شما تغییر خواهد کرد.

برخی از تغییرات به وضوح قابل مشاهده است مانند خط تیره‌ای که می‌تواند بر روی شکم شما ظاهر شود و به خط نگرا معروف است. برای دیگران ممکن است به همان اندازه قابل مشاهده نباشند. بسیاری از زنان تعجب می‌کنند که چگونه بارداری روی واژن آن‌ها تأثیر می‌گذارد و اگر زایمان به طورطبیعی باشد باعث کشیدگی آن می‌شود.

حالت‌های واژن پس از بارداری چیست؟

واژن شما ساختاری است که در داخل بدن شما قرار دارد. هر چیزی که در خارج مشاهده می‌کنید، از جمله لب‌های شما، کلیتوریس و مونس پوبیس (تپه‌ای که مو‌های شرمگاهی در آن رشد می‌کند) قسمت‌هایی از مجرا هستند نه واژن. دهانه واژن جایی است که خون قاعدگی عبور می‌کند و کودک هنگام زایمان خارج می‌شود. البته واژن حالت کشیدگی دارد.

کشش واژن چگونه است؟

واژن شما هنگام تولد کودک کشیده می‌شود تا بتوانید به کودک اجازه دهید از کانال زایمان عبور کند. یک مطالعه نشان داد که عضلات کف لگن درگیر در هنگام تولد می‌توانند بیش از سه برابر مقدار طبیعی خود کشش داشته باشند. در اثر کشیده شدن عضلات کف لگن در اطراف واژن ممکن است واژن شل شود. این تغییر بر اساس عوامل مختلفی از جمله بزرگ بودن کودک و هرگونه عارضه در هنگام زایمان و تعداد نوزادانی که قبلاً زایمان کرده اید، می‌تواند بارزتر باشد. عوامل ژنتیکی و اضافه وزن نیز تأثیرگذار هستند.

ظاهر واژن چه تغییری میکند؟

تغییراتی که در ظاهر مجرا و دهانه واژن شما می‌تواند پس از بارداری اتفاق بیفتد، موقتی است. اگرچه هایپرپیگمنتیشن ممکن است دائمی باشد. زایمان همچنین ممکن است باعث تورم یا تغییر رنگ در دوران بارداری یا روند زایمان شود. تورم و تغییر رنگ می‌تواند به دلیل هورمون‌های بارداری در سزارین یا زایمان واژینال رخ دهد. بسته به مدت و شدت زایمان شما، روند زایمان می‌تواند منجر به تورم شود.

عملکرد واژن چه تغییری میکند؟

به طور کلی عملکرد واژن شما در نتیجه بارداری یا زایمان تغییر نخواهد کرد. با این حال، گاهی اوقات عضلات کف لگن که واژن را کنترل می‌کنند تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این عضلات مثانه و واژن را احاطه کرده و از آن پشتیبانی می‌کنند؛ بنابراین می‌توانند در هنگام تولد یا از فشار بارداری آسیب ببینند یا ضعیف شوند. در برخی موارد آسیب به عضلات کف لگن می‌تواند منجر به عوارضی مانند اختلال عملکرد مثانه یا افتادگی رحم شود.

تغییر واژن چه تاثیری در بی اختیاری ادرار دارد؟

یکی از رایج‌ترین موضوعاتی که زنان پس از زایمان با آن روبرو می‌شوند بی اختیاری ادرار است. برخی از خانم‌ها متوجه می‌شوند که ادرار نشت می‌کند به خصوص با فعالیت شدید مانند پریدن یا عطسه. این معمول است، اما طبیعی و غیرقابل درمان نیست. برای جلوگیری از بی اختیاری ادرار و مراقبت‌های بهداشتی خود برای تقویت عضلات کف لگن از پزشک متخصص مشورت بگیرید.

آیا این موضوع روی رابطه جنسی تاثیر گذار است؟

عضلات کف لگن که در هنگام تولد بسیار سخت کار کرده اند در عملکرد جنسی و ارگاسم نیز نقش دارند. بعضی از خانم‌ها رضایت جنسی را تجربه می‌کنند یا احساس می‌کنند واژن آن‌ها به همان روشی که قبلاً در نتیجه ضعیف شدن عضلات کف لگن کار می‌کرد، کار نمی‌کند؛ و رابطه جنسی دردناک است، همچنین می‌تواند به دلیل خشکی ناشی از تغییرات هورمونی بارداری و شیردهی باشد. این خشکی موقتی است و با روان کننده قابل درمان است.

چه درمانی برای تغییر واژن در رابطه جنسی وجود دارد؟

تمریناتی که از عضلات اصلی شما استفاده می‌کنند در حین بارداری بی خطر هستند و می‌توانند به درگیر شدن کل کف لگن برای تقویت آن کمک کنند. مطمئناً، هیچ تمرین شدید جدیدی را شروع نکنید، اما اگر قبل از بارداری ورزش کرده اید این کار را ادامه دهید، زیرا فواید زیادی دارد.

چه طور لگن را درمان کنیم؟

برنامه‌های تمرینی کف لگن پس از زایمان در کاهش بی اختیاری ادرار پس از زایمان و قدرت کف لگن بسیار مفید است. موثرترین برنامه‌ها توسط متخصصان بهداشت آموزش دیده و اجرا می‌شوند و مانند یک دستگاه مقاومت به واژن عمل می‌کنند. ممکن است انجام این تمرینات به تنهایی دشوار باشد. اگر با عضلات ضعیف کف لگن دست و پنجه نرم می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی واژن ساختاری است که برای اسکان کودک طراحی شده است و بعد از بارداری تغییر در ساختار و شکل ظاهری نخواهد داشت. در برخی موارد آسیب یا ضعیف شدن عضلات کف لگن، ممکن است اتفاق بی افتد.

یک زن ممکن است، دچار تغییرات پس از زایمان مانند بی اختیاری ادرار، اختلال عملکرد مثانه یا درد در حین رابطه جنسی شود. اگر هر یک از این تغییرات را تجربه کردید در مورد گزینه‌های درمان با پزشک خود صحبت کنید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه