پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۴۵۰
۰۶ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰
برای این که خواب خوبی داشته باشیم باید بهداشت خواب را رعایت کنیم در غیراینصورت مبتلا به اختلال در خواب خواهیم شد.

خواب

بوق خبر - خسرو صادق نیت، متخصص طب کار و فلوشیپ پزشکی و اختلالات خواب گفت: بیش از ۵۰ درصد افرادی که از بی خوابی رنج می‌برند رعایت نکردن بهداشت خواب است که موارد بسیار ساده است و ما به راحتی از آن غافل می‌شویم.

وی گفت: نظم در ساعت خواب، موجب خواب خوب می‌شود. محل خواب باید شرایط حداقلی را از نظر نور، سرما و گرما داشته باشد. اتاق خواب باید تاریک باشد و سر و صدا هم نداشته باشد.

صادق نیت تاکید کرد: برای خواب باید آماده باشیم. سه تا چهار ساعت پیش از خواب نباید مواد محرکی مثل چای، قهوه  و نوشابه نوشید.

باید دو تا سه ساعت پیش از خواب شامی سبک خورده شود.

گرسنگی و سیری زیاد موجب اختلال در خواب می‌شود.

ضمن اینکه کشیدن سیگار هم موجب اختلال در خواب می‌شود و حداقل سه تا ۴ ساعت مانده به خواب نباید سیگار و قلیان کشید.

همچنین یک ساعت پیش از خوابیدن  باید نور محیط را کاهش دهیم و فعالیت بدنی شدید و هیجانی هم نداشته باشیم.

فقط زمانیکه احساس خواب آلودگی داریم به رختخواب برویم. در رختخواب نباید مطالعه کنیم و تلویزیون نگاه کنیم و اگر خوابمان نبرد از رختخواب خارج شویم.

وی اظهار داشت: سریع به خواب رفتن زودتر از ۵ دقیقه نشانه‌ای از بیماری است و افرادی هم که دیر و بیش از نیم ساعت طول می‌کشد تا به خواب می‌روند هم باید به پزشک مراجعه کنند.

ضمن اینکه افرادی هستند که سریع به خواب می‌روند، خوابی سبک دارند و صبح‌ها با سردرد بیدار می‌شوند، مرد هستند و چاق و خرو پف هم می‌کنند، به احتمال زیاد وقفه تنفس در خواب دارند که خطرناک است و عوارض جدی به همراه دارد. بنابراین توصیه می‌شود فرد به کلینیک خواب مراجعه کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه