پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۳۵۹
۲۷ آذر ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۰
برای مصرف دارو از نوشیدنی‌هایی که باعث تداخل دارویی می‌شود و اثر دارو را کم می‌کند استفاده نکنید.

دارو

بوق خبر - شاید در بین ما هنوز هم عده‌ای باشند که گمان کنند مصرف قرص و دارو با بعضی از نوشیدنی‌ها مفید است، اما از این نکته غافلیم که اگر نوشیدنی‌هایی مانند آب‌میوه یا نوشیدنی‌ کافئین‌دار با دارو مصرف شود با کاهش اثربخشی دارو‌های خاص، سلامت انسان را به خطر می‌اندازد. در ادامه به چند نوشیدنی ممنوع برای مصرف دارو اشاره کرده‌ایم‌:

آب گریپ فروت

آب گریپ فروت بر ۵٠ نوع داروی مختلف، اثر منفی می‌گذارد (از جمله دارو‌های استاتین). گریپ فروت دارای ماده «فرانوکومارین» است که عملکرد پروتئین سیتوکروم در کبد را برای تجزیه دارو‌ها مختل می‌کند.  اثر گریپ فروت بیش از ٢۴ ساعت در بدن باقی می‌ماند، حتی  این مدت تا سه روز هم بیان شده است و  تغییر زمان مصرف دارو نمی‌تواند مشکل را برطرف کند بلکه فرد باید صبر کند تا زمان تاثیر مصرف آب گریپ فروت بگذرد و بعد دارو را مصرف کند یا این‌که باید از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید.

آب انار

در آب انار آنزیمی وجود دارد که باعث شکسته شدن بسیاری از دارو‌های ضد فشار خون می‌شود. جالب است بدانید که اگر شما دارو‌هایی مصرف می‌کنید که پزشکتان مصرف گریپ‌فروت را برایتان ممنوع کرده است از مصرف آب انار هم خودداری کنید.

شیر و دوغ

دوغ و شیر حاوی کلسیم است که برخی دارو‌ها با اتصال به آن از جذب کلسیم جلوگیری می‌کند. همچنین کلسیم با دارو‌های تیروئید تداخل ایجاد می‌کند. باید حداقل ۴ ساعت از زمانی که داروی تیروئید خورده‌اید، بگذرد، سپس می‌توانید نوشیدنی حاوی کلسیم مانند شیر بنوشید.

کافئین (قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا)

مصرف کافئین همراه با دارو‌های محرک، می‌تواند تهدید جدی برای سلامت محسوب شود. مثلا، اگر از داروی افدرین، آسم و آمفتامین استفاده می‌کنید و همزمان نوشیدنی حاوی کافئین مصرف کنید، برای سلامت شما خطرناک است. پتاسیم موجود در نوشیدنی‌های ورزشی، در صورت مصرف همزمان نوشیدنی با بعضی از دارو‌های  قلبی یا دارو‌های ضد فشار خون، می‌تواند خطرناک باشد.

چای سبز

چای سبز و دیگر خوراکی‌های حاوی «ویتامین کا» مثل کلم بروکلی و کلم پیچ را نباید با دارو‌های رقیق کننده خون مثل کومارین یا وارفارین مصرف کرد، چون اثربخشی  آن‌ها به شدت کاهش می‌یابد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه