پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۳۵۷
۲۷ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۵
پرتقال سرشار از بتاکاروتن است، ترکیبی که بدن ما برای ساختن ویتامین A از آن استفاده می‌کند، و به ما کمک می‌کند در شرایط نور کم ببینیم. کمبود ویتامین A علت اصلی نابینایی قابل پیشگیری در کودکان است.

پرتقال

بوق خبر - پرتقال نه تنها خوشمزه هست بلکه دارای خواص بسیاری نیز می‌باشد. در اینجا هفت مزیت شگفت‌انگیز خوردن منظم پرتقال آورده شده است.

۱. پرتقال چشمان شما را سالم و بینایی‌تان را تقویت می‌کند

شاید بارزترین جنبه تغذیه‌ای پرتقال محتوای بالای ویتامین C آن باشد. ویتامین سی با کاهش خطر ابتلا به آب مروارید، تقویت عروق خونی چشمی سالم و کند کردن پیشرفت دژنراسیون ماکولا وابسته به سن به شما کمک می‌کند تا بهتر ببینید.

پرتقال همچنین سرشار از بتاکاروتن است، ترکیبی که بدن ما برای ساختن ویتامین A از آن استفاده می‌کند، و به ما کمک می‌کند در شرایط نور کم ببینیم. کمبود ویتامین A علت اصلی نابینایی قابل پیشگیری در کودکان است. هر سال حدود ۲۵۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ کودک به دلیل کمبود ویتامین A نابینا می‌شوند.

۲. پرتقال خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد

مصرف فلاوانون‌ها، ترکیبی که در مرکباتی مانند پرتقال و گریپ فروت یافت می‌شود، به طور قابل توجهی خطر سکته مغزی ایسکمیک را کاهش می‌دهد. سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می‌افتد که رگ خونی که به مغز خون می‌رساند دچار انسداد می‌شود و حدود ۸۷ درصد از سکته‌های مغزی را تشکیل می‌دهند.

این یافته نتیجه یک مطالعه عظیم انجام شده در دانشکده پزشکی نورویچ بود که مصرف غذای نزدیک به ۷۰۰۰۰ زن را در یک دوره ۱۴ ساله تجزیه و تحلیل کرد. پس از تعدیل عوامل اضافی، محققان دریافتند زنانی که بیشترین مقدار فلاوانون را مصرف می‌کنند، ۱۹ درصد کمتر از زنانی که کمترین مقدار فلاوانون را مصرف می‌کنند، در معرض خطر سکته مغزی ایسکمیک قرار دارند. برای زنان در این مطالعه، مصرف فلاوانون معمولاً به شکل پرتقال، آب پرتقال، گریپ فروت و آب گریپ فروت بود.

مصرف ویتامین C همچنین ممکن است به محافظت در برابر سکته مغزی هموراژیک کمک کند، نوعی سکته مغزی که کمتر رایج است، اما اغلب کشنده است. یک مطالعه اخیر نشان داد که به طور متوسط، افرادی که سکته مغزی هموراژیک را تجربه کرده اند، سطح ویتامین C را کاهش داده‌اند، در حالی که آن‌هایی که سکته مغزی را تجربه نکرده‌اند، سطوح طبیعی دارند.

۳. پرتقال اشتها را کنترل می‌کند

پرتقال‌ها منبع جامدی از فیبر‌ها هستند و رژیم غذایی سرشار از فیبر فواید زیادی دارد. طبق گفته کلینیک مایو، به عادی سازی حرکات روده کمک می‌کند، سطح کلسترول را کاهش می‌دهد، قند خون را کنترل می‌کند، سلامت روده را حفظ می‌کند و به دستیابی به وزن سالم کمک می‌کند. دانشکده بهداشت عمومی هاروارد بیان می‌کند که فیبر به نظر می‌رسد خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

یکی از جالب‌ترین اثرات فیبر این است که هضم را کند می‌کند و به شما کمک می‌کند پس از صرف غذا برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید. این می‌تواند برای افرادی که می‌خواهند کالری دریافتی خود را کاهش دهند و وزن کم کنند، یا برای هر کسی که به دنبال یک میان وعده بعد از ظهر است که آن‌ها را تا شام نگه دارد، مفید باشد.

۴. پرتقال با سرطان مبارزه می‌کند

به گفته مؤسسه تحقیقات سرطان آمریکا، فیبر غذایی به طور متقاعدکننده‌ای خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد، در حالی که میوه‌ها به طور کلی خطر ابتلا به سرطان ریه، معده، دهان، حلق، حنجره و مری را کاهش می‌دهند.

۵. پرتقال باعث سلامت پوست می‌شود

پرتقال سرشار از ویتامین C است که به بدن شما کمک می‌کند کلاژن را سنتز کند، پروتئینی که برای ساختن پوستی سالم بسیار مهم است. محتوای بالای بتاکاروتن پرتقال همچنین به بدن شما کمک می‌کند تا ویتامین A را تولید و پردازش کند که به رشد سلول‌های پوست کمک می‌کند.

۶. پرتقال رگ‌های خونی شما را سالم نگه می‌دارد

مطالعه جدیدی که در دانشگاه کلرادو، بولدر انجام شد، نشان داد که مصرف روزانه مکمل ویتامین C می‌تواند مزایای زیادی در پیشگیری از بیماری‌های عروقی داشته باشد.

محققان سطوح فعالیت ET-۱ را در شرکت کنندگان چاق در این مطالعه را تحت نظر داشتند. ET-۱ یک پروتئین منقبض کننده عروق است و بزرگسالان دارای اضافه وزن و چاق فعالیت بالایی از ET-۱ دارند. این امر باعث می‌شود عروق آن‌ها بیشتر منقبض شوند و خطر ابتلا به بیماری‌های عروقی را افزایش می‌دهد.

مدتهاست که ورزش به عنوان یکی از راه‌های کاهش فعالیت ET-۱ شناخته شده است. با این حال، محققان دریافتند که شرکت‌کنندگانی که روزانه مکمل ویتامین سی ۵۰۰ میلی‌گرم در روز) مصرف می‌کردند، به اندازه شرکت‌کنندگانی که برای ورزش راه رفتن را شروع کردند، انقباض عروق خود را کاهش دادند.

اگرچه این مطالعه کوچک بود و ورزش مطمئناً گزینه کلی بهتری است، اما نتایج به خوبی نشان دهنده توانایی ویتامین C در ارتقاء سلامت بهینه عروق خونی است.

۷. پرتقال به ترمیم بدن شما کمک می‌کند

ویتامین C موجود در پرتقال برای رشد و ترمیم بافت در سراسر بدن مهم است. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، ویتامین C به بهبود زخم‌ها و حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. ویتامین C همچنین از تولید کلاژن که برای ساخت غضروف، رباط‌ها، تاندون‌ها، رگ‌های خونی و پوست لازم است، پشتیبانی می‌کند.

همچنین مشخص شده است که مصرف ویتامین C به طور منظم ممکن است تأثیر مفیدی در ریکاوری پس از ورزش سخت داشته باشد. یک مطالعه دو هفته‌ای نشان داد شرکت‌کنندگانی که روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم ویتامین C مصرف می‌کردند (یک پرتقال با اندازه متوسط حاوی حدود ۷۰ میلی‌گرم است) عملکرد ماهیچه‌ای بهبود یافته و پس از ورزش کاهش درد عضلانی را تجربه کردند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ کارتن
پیشخوان روزنامه