پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۳۵۶
۲۵ آذر ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۰
برای ورزشکاران جوان یا والدین آن‌ها مهم است که بدانند آیا بدنسازی قد را کوتاه می‌کند یا تاثیری ندارد؟ یا شاید باعث افزایش آن شود؟ در این مقاله علمی به بررسی این سوالات می‌پردازیم.

بدنسازی

بوق خبر - بدنسازی و استفاده از وزنه یک روش پایه در بهبود فیزیک جسمی بسیاری از رشته‌های ورزشی است. هدف شما هر چیزی که باشد؛ ساخت عضله، کاهش وزن و تناسب اندام، یا بهبود قدرت بدن، اضافه کردن تمرینات بدنسازی به روال ورزش، تاثیر زیادی در رسیدن به اهداف شما دارد.

از آنجایی که مزیت‌های بدنسازی در مورد ورزشکاران بزرگسال اثبات شده است، شاید نگران باشید که بدانید آیا بدنسازی قد را کوتاه می‌کند و آیا تمرینات بدنسازی بر رشد ورزشکاران جوان تاثیر منفی دارد؟ برای بررسی این موضوع با ما همراه باشید.

تاثیر بدنسازی بر صفحات رشد استخوان

صفحات اپی فیزیل، که به نام صفحات رشد استخوان شناخته می‌شوند، در کودکان و بزرگسالان مسئول رشد استخوان‌ها هستند. این صفحات در انتهای استخوان‌ها قرار گرفته اند. این صفحات در طول رشد کودک تقسیم شده و دوباره ساخته می‌شوند، این کار به رشد استخوان منجر می‌شود. مراحل رشد این صفحات در جایی متوقف می‌شود که فرد به بیشترین قد ممکن رسیده باشد، در این زمان صفحات گفته شده انتهای استخوان‌های شما را تشکیل می‌دهند.

بدنسازی

طبق تحقیقات دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، در صورت انجام صحیح تمرینات بدنسازی، قدرت بدنی کودکان ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. اما اگر روش انجام حرکات بدنسازی صحیح نباشد، وزنه‌ها و دستگاه‌های مرتبط بدنسازی به درستی استفاده نشوند، و یا اینکه سنگینی وزنه‌ها مناسب قدرت فرد نباشد، احتمال آسیب در صفحات رشد استخوان‌ها و آسیب ناحیه پایین کمر وجود خواهد داشت. پس بدنسازی نادرست می‌تواند باعث بسته شدن صفحات استخوانی شود.

هورمون‌ها و رشد استخوان‌ها

در مطالعات ترکیبی دانشگاه کانزاس و دانشگاه واشنگتن در سال ۲۰۱۰، رابطه‌ی بین تمرینات بدنسازی و تغییر سطح و میزان تولید هورمون تستسترون مورد بررسی قرار گرفت. این تحقیقات نشان می‌دهد که هورمون تستسترون می‌تواند با شرکت در مراحل رشد استخوان ها، باعث ایجاد اختلال در وضعیت صفحات رشد استخوان‌ها شود، و در مجموع نتایج مضری بر رشد داشته باشد. طبق تحقیقات سال ۲۰۰۹ کلینیک مایو آمریکا، فرضیه تاثیر منفی تستسترون بر رشد استخوان‌ها رد نشده است و این تحقیقات نشان می‌دهد که تستسترون این پتانسیل را دارد که برای رشد استخوان‌ها مضر باشد.

شفاف سازی

طبق توصیه‌های دانشگاه ماساچوست درباره رابطه بدنسازی و رشد، یک رژیم غذایی مبتنی بر ورزش و انجام ورزش متداول به صورت صحیح این اجازه را به شما می‌دهد که به قد مناسب و طبیعی خود دست پیدا کنید. این بدین معنی است که اگر رژیم غذایی درستی ندارید، به خوبی غذا نمی‌خورید و مشغول انجام تمرینات بدنسازی هستید، رشد استخوان‌های شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

محققان اعتقاد دارند که بدنسازی می‌تواند در رشد استخوان‌ها و تراکم آن‌ها تاثیر مثبت داشته باشد؛ اما به یک شرط: رعایت فرم صحیح حرکات بدنسازی و ره صد ساله را یک شبه طی نکردن! پس نباید در انجام تمرینات بدنسازی از ابتدا سنگین کار کنید، نباید بدن خود را در موقعیت‌های نادرست به چالش بکشید؛ بنابراین اگر این موارد را رعایت کنید، بدنسازی نه تنها بر کاهش قد تاثیر نمی‌گذارد، بلکه می‌تواند در رشد استخوان‌ها نیز نقش داشته باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
تبلیغات متنی
چاپ افست
چاپ دیجیتال
چاپ کارتن
نشان تجارت
آیت ماندگار
اخبار ورزشی
پیشخوان روزنامه