پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۳۲
۱۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۷
ایجاد یک سبک زندگی فعال و سالم در زندگی نیازمند رفتن به باشگاه‌ها و داشتن وسایل گران قیمت نیست. برای دانستن اینکه چگونه زندگی فعالی داشته باشیم و اهمیت سبک زندگی فعال در دوران قرنطینه، این مطلب را بخوانید.

زندگی سالم

بوق خبر - آیا می‌دانید هر سال حدود پنج میلیون و سیصد هزار نفر در جهان در نتیجه عوارض ناشی از بی‌تحرکی جان خود را از دست می‌دهند؟ زندگی امروزی، بی تحرکی و پیامد‌های آن را افزایش داده است. سبک زندگی فعال می‌تواند شما را به یک فرد سالم تبدیل کند، اما برای بسیاری از افراد فعالیت بدنی کاری سخت و طاقت فرسا به نظر می‌رسد.

راز داشتن یک سبک زندگی فعال، در تفاوت دیدگاه افراد بین خسته کننده و دشوار دیدن ورزش و یا تصور کردن آن به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده و لذت بخش است. برای داشتن یک زندگی فعال، فقط باید فعالیت مناسب را پیدا کنید، اهداف معقولی را برای خود تعیین کنید و انگیزه‌های مناسب را برای ادامه کار خود شناسایی کنید. اگر بتوانید با همه این مشکلات مقابله کنید، در کمترین زمان فعال و پر تحرک خواهید بود.

۱. پیاده روی سبک

پیاده روی را شروع کنید. فعال‌تر شدن در زندگی به معنای این نیست که شما باید به دوی ماراتن بپردازید و یا در سالن‌های بدنسازی و با دستگاه‌های ورزشی فانتزی لاغر و خوش اندام شوید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که با سرعت مناسب خود حرکت کنید و یاد بگیرید که از تحرک لذت ببرید.

روزانه ۱۵ یا ۲۰ دقیقه پیاده روی را شروع کنید، فقط ۲ تا ۳ کیلومتر در اطراف محله خود، با سرعتی که تا زمان بازگشت به خانه، عرق سبکی کرده باشید. پیاده روی منظم، شما را برای انجام ورزش‌های سخت‌تر آماده می‌کند.‌

می‌توانید به جای اینکه با ماشین تا محل کار یا تحصیل خود بروید، قسمتی از آن را پیاده روی کنید. برای تنوع گاهی مسیرخود را تغییر دهید.

اگر از پیاده روی خود احساس خستگی می‌کنید، حین پیاده روی به موسیقی یا کتاب‌های صوتی گوش دهید یا با تلفن صحبت کنید.

۲. ایستادن بیشتر

سر کار بایستید. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که نشستن طولانی مدت می‌تواند تأثیر منفی بر سلامت کلی و طول عمر داشته باشد. اگر در جایی کار می‌کنید که معمولاً ساعت‌ها در روز می‌نشینید، گاهی پشت میز ایستاده کار کنید. اگر نیازی به نشستن نیست، بایستید و از پا‌ها استفاده کنید. در این حالت احتمالاً متوجه تفاوت سطح انرژی خود خواهید شد و در آخر روز به جای احساس خستگی احساس راحتی می‌کنید. همچنین می‌توانید از میز تردمیل هنگام کار پشت‌میزی استفاده کنید.

۳. هنگام تماشای تلویزیون ورزش کنید

بسیاری از ما عادت داریم که عصر را جلوی تلویزیون ریلکس کنیم و به تماشای برنامه‌ها و سریال‌های مورد علاقه بنشینیم. با چندین تغییر ساده در برنامه روزمره تان می‌توانید در حین تماشای تلویزیون کمی فعالیت کنید.‌

می‌توانید در حالی که تلویزیون تماشا می‌کنید بایستید و هنگام تماشای تلویزیون حرکت اسکات و لانگ، یا حرکات کششی را امتحان کنید. حتی ایستادن و نشستن پشت سر هم نوعی ورزش است. همچنین می‌توانید یک دوچرخه ثابت یا هر وسیله ورزشی دیگر را به جایی منتقل کنید که بتوانید هنگام تماشای تلویزیون از آن استفاده کنید.

۴. هر روز بیست دقیقه فعالیتی پر تحرک انجام دهید

زمانی مناسب انتخاب کنید، یا زمانی را که معمولاً غیرفعال هستید و یا به تماشای تلویزیون مشغولید را مشخص کنید، که می‌توانید زمان آن را با برخی از فعالیت‌های کوچک جایگزین یا تکمیل کنید.

یکی از رایج‌ترین دلایلی که افراد را از فعالیت باز می‌دارد، نداشتن وقت است. اما، اگر هر شب چند ساعت تلویزیون می‌بینید یا گشت و گذار در اینترنت دارید، اختصاص ۲۰ دقیقه از آن به تحرک و فعالیت باعث می‌شود هم استراحت کافی داشته باشید و هم سرحال‌تر شوید.

۵. به فواید تحرک و فعالیت بیشتر فکر کنید

با قبول کردن فوایدی که ورزش در زندگی شما ایجاد می‌کند، به خود کمک کنید تا عادت‌های جدید را در سبک زندگی تان تقویت کند. حتی در کوتاه مدت، ورزش می‌تواند روحیه شما را تقویت کرده و الگوی خواب شما را بهبود بخشد. در دراز مدت، یک سبک زندگی فعال، اندام متناسب و سلامتی بیشتری را برای شما فراهم می‌کند. روی این مزایا متمرکز باشید و به خود انگیزه بدهید.

۶. در یک کلاس یا گروه ورزشی شرکت کنید

اگر بیشتر اوقات فراغت خود را به بازی‌های کامپیوتری یا تماشای تلویزیون و سرگرم شدن با موبایل خود می‌گذرانید، بهتر است آن را رها کرده و در گروهی ورزشی عضو شوید. می‌توانید در بازی‌های غیر رسمی مثل والیبال در پارک‌ها شرکت کنید یا اینکه یک کلاس ورزشی تخصصی را انتخاب کنید و در آن ثبت نام کنید. ورزش‌های هوازی مثل ایروبیک از بهترین فعالیت‌ها برای سلامتی بدن هستند

۷. دوچرخه سواری کنید

دوچرخه سواری یک ورزش هوازی پرطرفدار است که با بکارگیری نیروی عضلات پا باعث تقویت ظرفیت هوازی شش‌ها و بالابردن قدرت پا‌ها می‌شود. دوچرخه سواری در فضای باز بیش از دوچرخه سواری در باشگاه کالری می‌سوزاند؛ بنابراین می‌توانید زمانی هر چند کوتاه را به دوچرخه سواری اختصاص دهید تا فعالیت بیشتری داشته باشید.

۸. یک همراه پیدا کنید

شخصی را پیدا کنید که با او فعالیت کنید. حتی اگر فقط قرار است هر روز پیاده روی کنید، داشتن همراهی برای پیاده روی با شما می‌تواند تفاوت زیادی در تعهد و نگرش شما ایجاد کند. اینگونه اگر حوصله بیرون رفتن را هم نداشته باشید، بهم زدن برنامه و انصراف از آن دشوارتر خواهد بود. یک زمان منظم پیدا کنید که کارساز باشد و آن را همچون یک قانون در نظر بگیرید که همیشه در آن مکان و زمان همدیگر را ملاقات کنید و با هم فعالیت داشته باشید. شرایط لغو این قانون را برای خود دشوار کنید.

۹. زمان مناسب خود را برای فعالیت روزانه پیدا کنید

اگر صبح وقت آزاد دارید، آن زمان را به ورزش و فعالیت بپردازید. برای این کار زودتر بیدار شوید و حرکت کنید. اگر بعد از ظهر اوقات فراغت زیادی دارید، پس فعال شوید. با برنامه فعالیت ۲۰ دقیقه‌ای خود شروع کنید و اگر احساس آمادگی کردید زمان آن را گسترش دهید.

۱۰. یک برنامه سه روزه را پشت سر بگذارید

گاهی اوقات، هنگامی که برای اولین بار ورزش را شروع می‌کنید، عضلاتتان دردناک خواهد شد، حتی اگر حرکات کششی مناسبی را انجام دهید؛ بنابراین روز بعد که از خواب برخاسته اید، احتمالا هیچ تمایلی به تحرک دوباره ندارید! اما باید بدانید به طور معمول، درد عضلات سه روز قبل از اینکه عضلات به فعالیت جدید عادت کنند، ادامه خواهد داشت. پس تداوم فعالیت در سه روز اول را متعهدانه پشت سر بگذارید.

۱۱. به خود پاداش بدهید

دادن پاداش به خودتان برای شروع یک سبک زندگی فعال به شما کمک می‌کند تا به آن پایبند باشید. به خود چیزی هدیه بدهید که منتظر آن باشید. اگر می‌خواهید از سبک زندگی فعال جدید خود لذت ببرید، چرا چند لباس ورزشی جدید تهیه نمی‌کنید؟ آن چکمه‌های کوهنوردی جدیدی را که به تازگی دیده اید، تهیه کنید یا پس از ورزش، به یک رستوران شیک بروید و چیزی سالم بخورید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه