پایگاه خبری اقتصاد دریایی

کد خبر: ۲۲۷
۱۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۵۴
نصب کاغذ دیواری ممکن است در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما نکات و مراحلی دارد که به خوبی باید رعایت شود. تمام وسایل مورد نیاز و نحوه نصب روی سطوح مختلف مثل دیوار رنگ و روغن، سیمانی، سرامیک و ام دی اف یا دیواری با کاغذ دیواری قدیمی را بخوانید.

کاغذ دیواری

بوق خبر - در طراحی داخلی ساختمان کاغذ دیواری به‌عنوان پوششی زیبا برای دیوار‌ها و سطوح صاف مانند سقف و … استفاده می‌شود. عموماً کاغذ دیواری در اتاق نشیمن، ناهارخوری و اتاق‌خواب استفاده می‌شود و در سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه استفاده از کاشی و سرامیک مرسوم‌تر و به‌صرفه‌تر است. در این مطلب نحوه نصب کاغذ دیواری را گام به گام با نکات مهم خواهید آموخت.

نحوه نصب کاغذ دیواری روی سطوح مختلف

وقتی از دور به تماشای کار یک نصاب نگاه می‌کنید احتمالاً با خودتان می‌گویید، کار خیلی سختی هم نیست! از دست خودم هم برمی‌آید. بله. همین‌طور است. باکمی دقت و صرف وقت می‌توانید به‌راحتی کاغذدیواری دلخواهتان را نصب کنید.

البته در نظر داشته باشید که برای هر کاری باید مقدمات ویژه آن کار را تدارک دید. در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم که یک نفر را به‌عنوان کمکی در کنار خود داشته باشید؛ چون ممکن است بلندی رول‌ها و انجام دادن چند کار هم‌زمان، کمی پیچیدگی برایتان ایجاد کند.

کاغذ دیواری

وسایل منزل را جمع‌وجور کرده و به گوشه‌ای از منزل که با دیوار موردنظر فاصله دارد منتقل کنید. تمام وسایلی که روی دیوار نصب‌شده‌اند را جدا کرده و برق آن دیوار را در صورت مستقل بودن قطع کنید. در ضمن اگر رادیاتور نیز روی دیوار نصب است باید توسط خودتان یا یک متخصص باز شود و بعد از اتمام کار دوباره نصب شود. حال به مقدمات لازم برای نصب کاغذدیواری می‌پردازیم.

وسایل موردنیاز برای نصب کاغذ دیواری

پرایمر
چسب مخصوص کاغذدیواری
متر: برای اندازه‌گیری دیوار‌ها ضروری است.
مداد: برای علامت‌گذاری روی کاغذدیواری و خود دیوار از مداد استفاده کنید. داشتن دو یا سه مداد الزامی است.
غلتک پلاستیکی: به‌احتمال ۹۹ درصد کاغذدیواری که انتخاب کرده‌اید پوشش وینیل دارد و ممکن است چسب کاغذدیواری زیر بافت کاغذ جمع شود و ایجاد برآمدگی کند. برای پیشگیری از این موضوع از غلتک استفاده می‌کنیم تا کاغذدیواری را به دیوار پشتش فشار دهیم و چسب‌ها را زیر بافت کاغذ به‌طور یکنواخت پخش‌کنیم.
شاقول: خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج… جایگذاری صحیح اولین رول کاغذدیواری برای نصب بدون ایراد بقیه رول‌ها بسیار مهم است. از شاقول برای نشانه‌گذاری جایگاه اولین رول و تعیین دقیق عمودی بودن آن استفاده می‌کنیم.
فرچه: قلم‌موی بزرگ یا فرچه برای آستر زدن یا آغشته کردن کاغذدیواری به چسب موردنیاز است.
نردبان: برای دسترسی به نقاط بالای دیوار کاربردی است.
سمباده: در قسمت زیرسازی برای صاف و صیقلی کردن دیوار کاربرد دارد.
قیچی: برش طولی کاغذدیواری با قیچی امکان‌پذیر است.
کاردک: در قسمت زیرسازی کاربردی است. کاردک تقریباً ابزاری همه‌کاره محسوب می‌شود. از صاف کردن دیوار گرفته تا کندن کاغذدیواری‌های قدیمی و برش دادن از دستش برمی‌آید.
کاتر: این ابزار برش کاربردی و همه‌فن‌حریف در برش کاغذدیواری خیلی به دردتان می‌خورد. هر زمان که سر آن کند شد به‌سادگی تکه ابتدایی‌اش را بشکنید و از تیغه تازه‌کار بعدی استفاده کنید.
میز کار: داشتن میز اختیاری است. اما برای برش‌کاری و چسب زدن کاغذدیواری‌ها بسیار کاربردی است و کارتان را راحت‌تر می‌کند.
سطل: چسب کاغذدیواری را در یک سطل با اندازه متوسط (دهانه حدوداً ۳۰ سانتی‌متر) درست کنید.

کاغذ دیواری

نکاتی درمورد رول‌های کاغذ دیواری

نکته اول: خیلی وقت‌ها ممکن است فروشگاهی که از آن کاغذدیواری تهیه می‌کنید به‌اشتباه کاغذدیواری شبیه به انتخاب شما و یا رنگی بسیار شبیه به انتخاب شما برایتان بفرستد. برای جلوگیری از این اشتباه، سریال نامبر چاپ‌شده روی رول‌ها را باهم چک کنید. باید تمامی رول‌ها یک سریال نامبر و کد یکسان داشته باشند. اگر کد یکی از آن‌ها با دیگری متفاوت بود بدانید که در جزئیات رنگی باهم متفاوت‌اند و این تفاوت بعد از نصب مشخص خواهد شد. پس ریسک نکنید و قبل از نصب حتماً سریال نامبر­ها را بررسی کنید.

نکته دوم: همیشه ۱ یا ۲ رول از کاغذدیواری دلخواهتان را اضافه تهیه کنید. ممکن است به هر دلیلی نیاز به کاغذ بیشتری شد. در این صورت اگر کاغذدیواری اضافه تهیه نکرده باشید به‌احتمال خیلی زیاد از همان طرح و مدل و رنگ پیدا نخواهید کرد!


۱. آماده سازی دیوار‌ها و سطوح مختلف

مهم‌ترین مرحله شاید همین باشد. کاغذدیواری روی سطوح کثیف، چرب، رنگ قدیمی و یا کاغذدیواری قدیمی… به همین دلیل بیشترین تأکید را روی همین مرحله داریم. درصورتی‌که دیوار‌ها نم‌زدگی دارند باید تعمیر شوند. از یک متخصص کمک بگیرید و دیوار را پس از کندن و رفع منبع نم‌زدگی مجدداً گچ کرده سمباده بزنید.

در نظر داشته باشید که نصب کاغذدیواری روی سطوح مختلف دیوار متفاوت است. به این منظور باید بررسی کنید دیوار موردنظرتان چه جنسی دارد: سیمان، بلکا، سنگ، کاشی، رنگ‌روغن، ام دی اف و یا …

نصب کاغذ دیواری روی سطوح مختلف چگونه است؟

اکنون بررسی می‌کنیم نصب کاغذدیواری روی سطوح متداول مانند رنگ‌روغن، سیمان و … به چه صورت است.

نصب کاغذ دیواری روی دیوار با کاغذ دیواری قدیمی

اگر دیواری دارید که قبلاً کاغذدیواری داشته و حالا قصد تعویض آن را دارید باید بدانید امکان نصب کاغذدیواری جدید روی آن وجود ندارد و تنها راه آن جدا کردن کاغذدیواری قدیمی است. به‌طور مختصر راجع به کندن کاغذدیواری توضیحاتی ارائه می‌کنیم.

۱- دیوار را خیس کنید تا آب به پشت کاغذ نفوذ کند.
۲- حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید و کاردک را بردارید و از گوشه‌ای شروع کنید و به آهستگی کمی از کاغذ را جدا کنید.
۳- اگر کاغذدیواری به‌راحتی جدا شد کار را به‌سرعت ادامه دهید تا سایر نقاط دیوار خشک نشود. اگر به‌راحتی نتوانستید کاغذدیواری قدیمی را جدا کنید مجدداً روی تمام نقاط دیوار آب بپاشید و بعد از کمی صبر دوباره کندن را امتحان کنید.
۴- پس از کندن کاغذدیواری قدیمی ممکن است کمی چسب باقی بماند که با سمباده زدن می‌توانید صاف و صیقلی‌اش کنید.

نصب کاغذ دیواری روی رنگ‌ روغن

برای این کار باید دیوار‌ها را با دقت هرچه‌تمام‌تر سمباده بکشید تا سطح دیوار کمی زبر شود و خاصیت سر بودن رنگ‌روغن را نداشته باشد. پس از آن وارد مرحله نصب کاغذدیواری شوید.

البته راه‌حل دیگری نیز وجود دارد، می‌توانید با چسب پرایمر تمام سطح دیوار را با دقت بپوشانید و بعدازآن چسب کاغذدیواری را به دیوار آغشته کنید و سپس وارد مرحله نصب شوید.

نصب روی دیوار سیمانی

اگر دیوار منزل با دفتر کار شما سیمانی است بهتر است بدانید امکان نصب کاغذدیواری روی دیوار سیمانی به‌هیچ‌وجه وجود ندارد. این بدان خاطر است که سطح دیوار سیمانی بسیار زبر و متخلخل است. اگر اصرار دارید که از کاغذدیواری استفاده کنید حتماً باید سطح دیوار را ابتدا گچ کنید و صبر کنید تا خشک شود. سپس وارد مرحله نصب شوید.
نصب روی کاشی یا سرامیک

برای نصب کاغذ دیواری روی سطوح سر و بسیار صیقلی مانند سنگ، سرامیک یا کاشی باید به‌وسیله گچ تمام بند‌های خالی بین کاشی‌ها یا سرامیک‌ها را پرکرده و سپس وارد مراحل نصب کاغذ شوید. چسباندن کاغذ دیواری روی این سطوح یکی از سخت‌ترین نصب‌هاست.

نصب کاغذ دیواری روی ام دی اف

اگر جنس ام دی اف خام باشد و فاقد هرگونه روکش ملامینه و … باشد، می‌توان کاغذدیواری را روی آن نصب کرد. در این صورت پس از تمیز کردن سطح ام دی اف وارد مرحله نصب کاغذدیواری شوید.

۲. زیرسازی دیوار

سمباده کشی مهم‌ترین بخش زیرسازی است. باید طوری این کار را انجام دهید که اثری از ناهمواری و برجستگی روی دیوار نماند.

اگر دیواری که می‌خواهید کاغذدیواری کنید ترک یا سوراخی دارد باید با بتونه فضا‌های خالی‌اش را پرکرده و به‌وسیله کاردک سطح آن را صاف و یکدست کنید، بصورتی که با سایر نقاط دیوار غیر هم‌سطح نباشد. به خاطر داشته باشید که باید صبر کنید تا بتونه به‌طور کامل خشک شود؛ و اگر کمی برآمدگی داشت با سمباده آن را صاف کنید.

چسب زدن مرحله بعدی خواهد بود. می‌توانید روی دیوار‌های گچی ابتدا از پرایمر استفاده کنید. حلال پرایمر آب است و می‌توانید آن را با آب رقیق کرده و با غلتک به دیوار بزنید.

حالا وقت برش دادن رول‌های کاغذدیواری است. باید با استفاده از متر ارتفاع دیوار را اندازه‌گیری کنید. قبل از برش دادن کاغذدیواری به الگوی کاغذ توجه کنید. اگر کاغذ دیواری انتخابی شما طرح دار است، حتماً دقت کنید که رول‌های مختلف باید طوری برش داده شوند که پیوستگی طرح‌ها حفظ شود.

نکته اول: هنگام برش زدن، باید حدود ۵ سانتی‌متر از بالا و ۵ سانتی‌متر از پایین به‌اندازه ارتفاع دیوار اضافه کنید تا در صورت دورریز مشکلی برای پوشش دیوار ایجاد نکند.

نکته دوم: خط کش بهترین وسیله برای برشی صاف و بدون نقص است.

کاغذ دیواری


۳. نصب کاغذ دیواری

در این مرحله توضیحات دقیقی درباره چگونگی نصب و نکات کلیدی آن ارائه می‌کنیم.

تهیه چسب کاغذ دیواری

در ابتدا طبق دستورالعملی که در بسته چسب موجود است، پودر را در آب سرد داخل سطل ریخته و با سرعت به‌صورت دورانی به هم بزنید تا چسب یکدست و بدون گلوله شود. این چسب در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد بهترین عملکرد را خواهد داشت.

چسب زدن کاغذ دیواری

با قلم‌مو چسب را به پشت کاغذ دیواری بزنید و از بالا به پایین و بالعکس چسب‌کاری اش کنید.
نکته مهم: زمان چسب زدن کاغذ دیواری باید برای هر قطعه به‌صورت مجزا بین ۵ تا ۱۵ دقیقه باشد؛ چراکه در زمان بیشتر کاغذدیواری به خاطر مرطوب شدن کش می‌آید و دیگر به درد نصب نمی‌خورد.

چسباندن کاغذ دیواری

کاغذدیواری باید از بالا به پایین نصب شود. از همکارتان کمک بگیرید و از نردبان بالا بروید. سعی کنید کاغذدیواری را طوری بگیرید که به‌جایی برخورد نکند و از بالاترین قسمت دیوار با دقت هرچه‌تمام‌تر آن را نصب کنید. بلافاصله کاردک را بردارید و از بالا به پایین روی کاغذدیواری بکشید تا چسب پشت آن روی‌هم انباشته نشود و پس‌ازآن با یک دستمال سطح کاغذدیواری را تمیز کنید.

البته انباشتگی چسب با ایجاد حباب پشت کاغذ متفاوت است، حباب‌های هوا پشت کاغذدیواری به هر حال ایجاد می‌شوند و پس از ۴ یا ۵ روز به‌طور کامل از بین می‌روند. قواره بعدی را نیز به همین صورت درست لب‌به‌لب قواره اول بچسبانید.
تبریک! شما توانستید به همین سادگی کاغذدیواری موردنظرتان را نصب کنید. فراموش نکنید که ۵ سانتی‌متر کاغذدیواری اضافه را که از بالا و پایین در نظر گرفته بودید برش بزنید.

کلام آخر

دکوراسیون داخلی منزل و یا محیط کار یکی از اصلی‌ترین عناصر برای حفظ آرامش و ایجاد لذت و صمیمیت در فضاست. کاغذدیواری نیز به‌عنوان یکی از رایج‌ترین دیوارپوش‌ها بهترین گزینه برای ایجاد تغییر در دکوراسیون محسوب می‌شود. در این مقاله آموختیم که چگونه به‌راحتی با چند وسیله ساده و کمی دقت می‌توانید کاغذ دیواری دلخواهتان را نصب کنید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر:
نیازمندی‌ها
پیشخوان روزنامه